Werkstraf fraude Win je eigen EK-stadion Dwang blijft wrang 261 zeeland Tunnelpassage stijgt naar 5,8 miljoen Lw.v. 1500r* Centrum Hand Pols Zorgonderneming 2012 Tuchtcollege: psychiater treft geen blaam Emergis wint gastvrijheidsprijs voor de GGZ vrijdag 8 juni 2012 SS&&8®28SSS«Se5S56S!azaZ%££SS0fiZS MIDDELBURG - Beter een naaste buur dan een verre vriend? Alleen stond die naaste buur, een 68-jari- ge man uit Middelharnis gisteren voor het hekje van de rechtbank in Middelburg omdat hij zijn voor malige buurman vijf jaar lang 'naar eer en vertrouwen' een be drag van ruim 33.000 euro had af getroggeld. Voor die 'burenhulp' hoorde hij een taakstraf van 240 uur en een voorwaardelijke cel straf van vier maanden tegen zich eisen. Ook zou hij zijn slachtoffer als voorschot 33.181 euro moeten betalen. Het slachtoffer, een inter nationaal vrachtwagenchauffeur was vaak weg, had wat financiële problemen en zijn echtgenote had absoluut geen verstand van de huishoudadministratie. De buur man wist de oplossing. Als mede werker van een accountantskan toor bood hij aan om de financiën op orde te brengen. Hij opende een aparte bankrekening. Alle in komsten en uitgaven verliepen via die rekening. Maar heel per onge luk, hij had daar ook absoluut geen erg in gehad, verzekerde hij de rechtbank, ging ook zijn eigen hypotheek via die rekening en het geld dat de buurman op de aparte rekening stortte verdween als sneeuw voor de zon. Ook kocht hij met een valse hand tekening een spaarrekening af en maakte hij een einde aan de le vensverzekering van zijn slachtof fer. De man uit Middelharnis liet niet na om regelmatig duidelijk te ma ken dat hij volledig naar eer en ge weten had gehandeld en geen cent had verduisterd. Dat hij, zoals hij erkende, een groter huis had kun nen kopen door zijn eigen hypo theek via de speciale rekening van de buurman te laten lopen, stond daar in schril contrast tegenover. De zaak kwam aan het rollen, toen het slachtoffer in 2009 een au to kocht, zonder zijn buur man-boekhouder daarvan in ken nis te stellen. Deze ontstak in toom en dropte vijf jaar admini stratie op de stoep van zijn slacht offer. Via een bankdirecteur werd de politie ingeschakeld. Uitspraak 21 juli. door Wout Bareman TERNEUZEN - Het wordt steeds drukker in de Westerscheldetun- nel. Vorig jaar verwerkte de tunnel 5,8 miljoen voertuigen. Het jaar daarvoor waren het er 5,5 miljoen. Het aantal passages steeg, omgere kend, met 4,7 procent. Het gebruik van de t-tag groeide zelfs met 5,1 procent. Vorig jaar werden 1788 nieuwe tags uitgegeven. Er zijn er nu 71,644 in omloop. Vorig jaar werden 1115 nieuwe abonnemen ten afgesloten. Er zijn nu in totaal 49.824 t-tag-abonnees. Door de forse toename van het aantal tunnelpassages steeg de om zet vorig jaar ten opzichte van 2010 met 1,2 miljoen euro naar in totaal 28,5 miljoen. Het boekjaar 2011 werd afgesloten met een posi tief resultaat van 5,4 miljoen euro, een ton meer dan het jaar daar voor. De Westerscheldetunnel voerde vorig jaar de veelgebruilcerskorting in. Tunnelgebruikers komen daar voor in aanmerking na de twee- honderste passage met dezelfde t-tag. Van alle passages vielen er 682.230 binnen de korting, omgere kend 11,7 procent van het totaal aantal passages. De tunnel was vo rig jaar 98,2 procent van de tijd be schikbaar voor het verkeer. Het aantal stremmingen daalde van 62 uur in 2010 naar 55 uur. Eén van de 5,8 miljoen passages. Beleef het EIC alsof je zelf in het stadion zit. Met een LED TV, Home Cinema Set en een telefoon of tablet. Houd de kpn folder goed in de gaten, kijk op kpri.com/ek of kom naar de kpn winkel. kpn. wirskeii kpn.coi;/ok 0800 0% In zijn boek De Binnenkant geeft de Middelburgse hoog leraar Rechten Pieter Ippel een inkijkje in de wereld van de psychiatrie. Dwang toepassen: hoe gaat dat? door Ondine van der Vleuten Het kan ons allen over komen, waarschuwt Ippel. Iedereen kan met geestelijke ge zondheidszorg te ma ken krijgen. En dan, als de mens op zijn kwetsbaarst is, kan het no dig zijn dat anderen vopr hem gaan beslissen. Ze kunnen van oor deel zijn dat je - tegen je wil - me dicijnen toegediend moet krijgen. Dat verplicht therapie gevolgd moet worden. Of dat opname noodzakelijk is. Het aantal dwang- opnames laat - ook in Zeeland - al jaren een opgaande lijn zien. Dwang bij opname kan alleen als er sprake is van een psychiatrische aandoening. Een rechter moet oor delen of - en voor hoe lang - de dwang mag gelden. Dat gebeurt tij dens besloten zittingen, zo'n 30.000 keer per jaar. Aanwezig: de rechter en de griffier, de patiënt zelf en zijn advocaat, een verpleeg kundige en/of psychiater, even tueel familie of vrienden. De plaats van handeling is vaak rom melig. Soms moeten de aanwezi gen op de grond zitten. De rechter draagt geen toga. Die informele sfeer strookt niet met de zwaarwe gende en ingrijpende beslissing die moet worden genomen. In slechts 20 minuten, overigens. Ippel, die zichzelf omschrijft als 'ju rist die de waarde van mensenrech ten serieus neemt', mocht aanwe zig zijn bij zo'n vijftig zittingen. Dat gebeurde bij de Zeeuwse ggz-instelling Emergis. Nooit eerder liet een ggz-instelling buitenstaanders bij zo'n zitting toe. Emergis krijgt lof voor zijn openheid, maar Ippel noemt de dingen wel bij hun naam. Zoals: meer tijd voor een zitting zou wen selijk zijn. Geef de patiënt meer aandacht, zoek beter naar alterna tieven voor dwangopname. Vraag door, bijvoorbeeld als ter sprake komt dat er ook een strafzaak loopt. Een belangrijke aanbeveling is ook: behandel een patiënt bij zijn entree zo humaan mogelijk en school het personeel daarin. De gang van zaken bij Emergis is niet slechter dan bij andere ggz-in- stellingen, benadrukt Ippel. „De persoonsgerichte zorg van de Sote- ria-afdeling, voor mensen met een eerste psychose, vind ik zelfs een voorbeeld van hoe het beter kan." De binnenkant Praktijk van recht en ethiek in de psychiatrie, door Pie ter Ippel. ISBN 978-90-8974-657-3 GOES - Het Zeeuws Hand Pols Centrum (ZHPC) heeft de titel Zorgonderneming 2012 gekregen tijdens het zesde Jaarcongres Zorg markt in Arnhem. Het ZHPC maakte indruk door de manier waarop de resultaten van behandelingen systematisch wor- DEN HAAG - Het Centraal Medisch Tuchtcollege in Den Haag heeft twee aanklachten van ouders te gen een psychiater van Emergis in Goes afgewezen. Eén patiënte pleegde zelfmoord tij dens verlof. Volgens de ouders had haar dochter nooit toestemming voor dit verlof mogen krijgen. Eer dere verloven verliepen echter goed. De andere (psychotische) pa tiënt zou goede zorg onthouden zijn. Zijn vader voerde aan dat hij in Emergis alleen maar onder de medicijnen en in de isoleercel zat. Elders knapte hij op. De psychia ter wees erop dat hij niets wilde weten van behandeling en tot twee keer toe ontsnapte. den vastgelegd en gebruikt om ver beteringen te bereiken. Het ZHPC is een multidisciplinair revalidatie centrum voor patiënten met hand - en polsletsels maar ook voor alle andere hand- en pols problema tiek. www.handenrevalidatie.nl GOES - De grootste aanbieder van geestelijke gezondheidszorg in Zee land, Emergis, heeft de Gastvrij- - heidszorg Award 2012 gewonnen in de categorie geestelijke gezond heidszorg. De prijs werd uitgereikt tijdens het Nationaal Congres Gastvrij- heidszorg, dat gisteren in Ede werd gehouden. In totaal deden 225 zorgaanbieders mee. In de categorie GGZ liet Emergis vijf kanshebbers achter zich. De instelling scoorde op ge zond en lekker eten, een prettige ambiance, dienstverlening en de manier waarop medewerkers pa tiënten en cliënten bejegenen. www.kiesbeter.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 26