12 Angry Men voert canon aan cultuur 113 Toch weer op het spoor van verhalen Zeeuws Jeugdorkest doet Rondje Zeeland Stemmen voor Cover at Sea Jan Akkerman en Bert Heerink in Brainbox-show vrijdag 8 juni 2012 Film by the Sea vertoont 25 beste films op gebied van recht en rechtspraak agenda (jlfegP pfj complete bioscoopprogramma zijn te vinden op de website van deze krant. 12 Angry Men is de beste film op het gebied van recht en rechtspraak. Dat vindt de com missie die op verzoek van Film by the Sea een canon van 25 films heeft opgesteld. Het festi val besteedt dit jaar uitgebreid aandacht aan het thema. door Rolf Bosboom VLISSINGEN - De canon Film 8c Recht is samengesteld door een commissie van vooraanstaande ju risten en filmkenners, onder wie oud-minister Winnie Sorgdrager, de hoogleraren Jeanne Gaakeer en Pieter Ippel en auteur René Appel. Zij kozen uit een groslijst van 125 titels de 25 beste films. 12 Angry Men (1957) van Sydney Lumet kreeg de allerhoogste waar dering. Als tweede eindigde Judg ment at Nuremberg (1961) van Stan ley Kramer. De top-5 bestaat ver der uit achtereenvolgens The Mer chant of Venice (2004) van Michael Radford, El Secreto de sus Ojos (2009) van Juan José Campanella en In the Name of the Father (1993) van Jim Sheridan. In de rest van de canon is geen rangorde aangebracht. De overige twintig films zijn: 10e Chambre: In stants d'Audience (2004), Billy Budd (1962), De Dream (1985), A Scène uit 12 Angry Men. Few Good Men (1992), The Firm (1993). Inherit the Wind (i960), L'ivresse de Pouvoir (2006), M: Fine Stadt sucht einen Mörder (1931), La Passion de Jeanne d'Arc (1928), Paths of Glory (1957), Presumed In nocent (1990), Rashömon (1950), A Separation (2011), The Sweet Here after (1997), The Thin Blue Line (1988), To Kill a Mockingbird (1962), The Trial (1962), Witness for the Prosecution (1957), The Wrong Man (1956) en Z (1969). De 25 geselecteerde films worden tijdens het festival (14 t/m 23 sep tember) vertoond, ingeleid door filmmakers, schrijvers en juristen. Daarnaast is er een educatief pro gramma en een programma waar in films over (schendingen van) mensenrechten centraal staan. Ook zijn er cursussen en symposia voor mensen die werkzaam zijn in de juridische sector. OP PAD Burgh-Haamstede Avondvierdaagse, 5/8/15 kilometer. Sportveld DSF, 18.30 uur Goes Open studio kunstenares Ineke Otte. 's-Heer Elsdorpweg 39,13.00-17.00 uur Ovezande Avondvierdaagse, dorpshuis Trefpunt, 18.00 uur. Inhaal met muziek 20.00 uur vanaf sportvelden. Oudelande Wielerronde met dikkebandenrace, Burgemeester Van Lierestraat, 17.15 uur. PODIUM Kapelle Organist Henk G. van Putten speelt composities van Johann Sebastian Bach. Hervormde kerk, 20.00 uur Middelburg 'Middelburg laat je horen!', met Geert van Oorschot, Steady New Sounds, Silen ce en Kai Disko. De Spot, 21.00 uur Terneuzen Concert Eyes Set to Kill (US) en Heal thy Junkies (UK) De Pit, 21.00 uur Vlissingen Theaterschool De Ambitie presenteert 'Het eind van het begin', Theater Vestzak 99, 20.45 uur My Brainbox ft. Jan Akkerman Bert Heerink, De Piek, 22.00 uur Zierikzee Anywave met o.a. Gare du Nord. Poppodium/tent Brogum, 20.00 uur. door Rolf Bosboom André van der Veeke uit Ter- neuzen begon in 1998 met het schrijven van korte verhalen. In vijfjaar tijd schreef hij er een indrukwekkend aantal. Net op het moment dat hij er voor zichtig mee naar buiten trad, ver anderde zijn leven. Op 13 decem ber 2002 werd hij getroffen door een hartstilstand, die hij ternau wernood overleefde. De verhalen verdwenen uit zicht. Van der Veeke legde zich nadien volledig toe op zijn poëzie. „Ik was niet meer op het schrijven van ver halen gericht", zegt hij. „Het was ook te zwaar geworden. Poëzie bleek voor mij een handzame be zigheid." Naar de verhalen keek hij al die ja ren niet meer om, totdat de Dordt- se uitgeverij Liverse erom vroeg en met het idee kwam ze te bunde len. Het resultaat, Een meedogenlo- André van der Veeke ze vrede getiteld, wordt vanmiddag gepresenteerd in Middelburg, sa men met de jongste roman van Jan J.B. Kuipers en een literair jour naal van Kees Klok. Het bewerken van de verhalen viel hem zwaar. „Mijn makke is dat ik nu met het oog van de dichter lees. In de poëzie komt het vaak op een enkel woord aan. Bij proza is dat heel anders. Dat maakte het herschrijven tot een afgrijselijk kar wei,." De hernieuwde kennismaking met zijn eigen werk gaf Van der Veeke een dubbel gevoel. „Soms was ik wel verrast door het preg nante taalgebruik, door de bezeten heid waarmee ik over bepaalde dingen schreef. Aan de andere kant was het moeilijk doordat het zo lang geleden was, zo ver weg. Er zaten verhalen bij die ik totaal vergeten was." De bundel heeft hem toch weer op het spoor van verhalen gezet, naast dat van poëzie. „Je kunt je met proza op andere terreinen - zoals het politieke - begeven dan met poëzie. Bovendien merkte ik dat het makkelijker is om een ver haal te schrijven dan te herschrij ven. Daarom ben ik nu met nieu we korte verhalen begonnen." Boekpresentatie André van der Veeke ('Een meedogenloze vrede'), Jan J.B. Kuipers ('De put') en Kees Klok ('Reisgriep'), vanmiddag in De Drukkerij in Middelburg. Aanvang: 16.30 uur. De drie boeken zijn ver schenen bij uitgeverij Liverse. RENESSE - Het publiek kan op nieuw bepalen met welke covers Blof Concert at Sea opent. Net als vorig jaar begint het festival op de vrijdag met Cover at Sea, waarbij de Zeeuwse band samen met gas ten bekende nummers van andere artiesten uitvoert. Het publiek kan de setlijst beïnvloeden door te stemmen via de website van 3FM. De zevende editie van Concert at Sea is vrijdag 29 en zaterdag 30 juni. Het festival wordt zoals ge bruikelijk gehouden op de Brou- wersdam. Stemmen kan via de website: presents.3fm.nl/page/coveratsea BROUWERSHAVEN - Het Zeeuws Jeugdorkest begint zaterdagavond in Brouwershaven aan zijn jaarlijk se 'Rondje Zeeland'. Tot en met 23 juni zijn er vier concerten. Het symfonieorkest voor jonge Zeeuwse muzikanten (tussen de 11 en 21 jaar) telt momenteel 38 le den en staat onder leiding van Car lo Nabbe. Het voornaamste doel van het orkest is gezamenlijke mu zikale ontwikkeling en het plezier van het samen muziek maken. Het Zeeuws Jeugdorkest heeft sinds kort ook een kindertak (8-13 jaar): Jong ZJO. Het gaat om een samenwerking met de Zeeuwse Muziekschool. Aan het Rondje Zeeland werkt het Zeeuws Studentenorkest mee. Dat bestaat uit getalenteerde muzikan ten van het Jeugdorkest en studen ten van de Roosevelt Academy, de ROC's en de Hogeschool Zeeland Het Zeeuws Jeugdorkest, za. 9 juni in Grote Kerk in Brouwershaven, vr. 15 juni in De Hoogte in Goes, za. 16 juni in Grote Kerk in Terneuzen en za. 23 juni in Grote Kerk in Veere. Aanvang: 20.00 uur. VLISSINGEN - Gitarist Jan Akker man treedt vanavond op in De Piek in Vlissingen met een specia le Brainbox-show. Bert Heerink (bekend van Vandenberg) zal de zang voor zijn rekening nemen. Het optreden is een van de bijzon dere projecten die Akkerman doet in het kader van het feit dat hij 65 jaar is geworden. In 1968 richtte hij Brainbox op, met Kaz Lux als zanger. De inmiddels legendari sche band werd bekend met num mers zoals Down Man, Summerti me en Dark Rose. De deuren van De Piek gaan van avond om 21.00 uur open. Het con cert begint om 22.00 uur. de Rechtspraak Rechtbank Middelburg RECHTBANK MIDDELBURG Kousteensedijk 2 Bij beschikking van de kantonrechter te Middelburg op 23 februari 2012 is bepaald dat de curatele over Lauwrens Kumara Petri, geboren in Sri Lanka op 4 oktober 1987. nadat deze beschikking in kracht van gewijsde is gegaan, is opgeheven. De griffier van de rechtbank Middelburg, sector kanton, locatie Middelburg, N. Soolsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 13