IOI liefdadigheid Dat het Nederlands elftal in een achterbuurt van Krakau een trapveldje weggeeft, past helemaal in de moderne tijd. Steeds meer topvoetballers ontpoppen zich tot weldoeners. vrijdag 8 juni 2012 door Leon ten Voorde en Fons Potters illustratie Mark Reêjntjens Lijkt het maar zo, of wil de moderne voetballer graag afrekenen met het cliché dat hij het contact is kwijtgeraakt met de 'normale maat schappij'? En, met het vooroordeel dat er in de kleedkamers alleen maar over geld, auto's en vrouwen wordt gesproken? Klaas-Jan Hun- telaar moet er een beetje om la chen. Achter de plaatselijke kerk en het kerkhof in Drempt en te midden van de weilanden heeft de spits zojuist zijn eigen founda tion gepresenteerd. „In elk cliché zit wel een kern van waarheid, want anders is het geen cliché hè", zegt de spits. „Maar er zijn genoeg voetballers die wel weten wat er zich afspeelt buiten het veld." Dat blijkt, want de (ex-)speler als weldoener is bezig aan een flinke opmars. Zo organiseert de Dirk Kuyt Foundation voetbaltoer nooien voor gehandicapte spor ters, maakt Ruud van Nistelrooij zich sterk voor kindertehuizen in ontwikkelingslanden en helpt Gio vanni van Bronckhorst kinderen die het niet makkelijk hebben. En bondscoach Bert van Marwijk schenkt de verdiensten van het boek dat onlangs over hem is ver schenen aan het nationale sport fonds. International Nigel de Jong is sinds een paar jaar ambassadeur van de Nierstichting. Zijn moeder Marja is al 35 jaar niérpatiënt. Toen Nigel nog bij Ajax speelde, ging ze vaak naar een wedstrijd of training kijken, zodat ze haar ziek te even kort vergeten. „Mijn moe der heeft nu een nieuwe nier. Zij doet vooral het werk voor de Nier stichting", zegt Nigel de Jong. „Mijn rol is het ambassadeur schap, zij doet veel dingen met be hulp van mijn naam. We veilen shirtjes of geven, zoals laatst, twin tig nierpatiënten de kans om een wedstrijd in de ArenA te bezoe ken. Dat is voor hen de dag van hun leven. Ik zou meer willen doen, maar dat is lastig omdat ik in het buitenland speel." Toon Gerbrands, de directeur van AZ, deed een aantal jaren geleden onderzoek naar 'de voetballer van de 21ste eeuw'. Een van zijn con clusies luidde dat de huidige voet baller 'een grote behoefte heeft om zich te uiten en dat wil delen met de buitenwacht'. „En daar hoort liefdadigheidswerk ook bij." „Een voetballer wil verschil ma ken", stelt Theo Schuyt, hoogle raar Filantropie aan de Vrije Uni versiteit Amsterdam. „Hij toont hiermee aan dat hij niet alleen een goede voetballer is, maar ook nog eens een goed mens." Volgens Schuyt komt bij veel ster spelers het zogenoemde transfor matiemechanisme om de hoek kij ken. Ze kunnen aantoonbaar goed voetballen en hebben geld. Daar mee hebben ze een reputatie opge bouwd, maar nog geen maatschap pelijk aanzien. Een ideale manier om dat te bereiken is een eigen foundation. „Status wordt uitge breider door je te verbinden met een maatschappelijk doel", stelt Schuyt Het is een van de redenen voor de oprichting van een foundation, De als voetballer weldoener 'Clarence kon in de kleedkamer vol passie over zijn werk vertellen' Ook ziet Schuyt steeds meer foun dations van voetballers ontstaan doordat ze zelf iets meegemaakt hebben. „Neem nou Edwin van der Sar. Zijn vrouw heeft een her senbloeding gehad, hij ziet de pro blemen waar patiënten tegenaan lopen en richt een foundation op." „Een voetballer kom t veel in aanra king met goede doelen", vertelde Edwin van der Sar bij de lancering van zijn foundation. „Als je ouder wordt, ga je je afvragen waar je het geld aan wilt geven. En wij heb ben iets gekozen wat dicht bij ons staat." Al die nieuwe foundations wor den niet automatisch gecontro leerd. Ze zijn lang niet allemaal aangesloten bij het goede doelenre- gister CBF. Schuyt voorziet echter geen problemen. „Voetballers kij ken wel uit. Als het in een founda tion misgaat, bereikt een voetbal ler het tegenovergestelde van wat hij wil bereiken: hij wordt de risee van de maatschappij." Marketing deskundige Frank van den Wall Bake merkte vorige week in Trouw op dat het 'wel belangrijk is dat spelers het vanuit een oprecht gevoel doen en niet vanuit een marketinggedachte, omdat men- sen daar anders snel doorheen J gaan prikken'. Een van de eerste voetballers die zich ging bezighouden met allerlei maatschappelijke projecten was Clarence Seedorf „Door Clarence ben ik ook hiermee in aanraking gekomen", vertelt Klaas-Jan Hun- telaar. „Hij kon in de kleedkamer bij AG Milan vol passie over zijn werk vertellen, waardoor ik ook enthousiast raakte." Huntelaar steunt sinds vorige want er zijn er meer. „Een beetje voetballer wil ook een bijdrage le veren aan de maatschappij en het geld dat hij daarin verdiend heeft deels teruggeven."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 10