Minder banen in Zeeland m Weer die twee gevreesde woorden voor het OM Pas na 2014 herstel arbeidsmarkt Betaal alleen voor watje nodig hebt J3SS Haringparty 17 juni 2012 NRHMMaMMBRB msmmma wtmmmsm door Emile Calon MIDDELBURG - De Middelburgse raadsman Martijn van der Want vindt het mooi dat Zeeland op het gebied van uitspraken in strafza ken tegen coffeeshops de toon zet. Begin dit jaar verklaarde het ge rechtshof in Den Haag het Open baar Ministerie (OM) in de straf zaak tegen de Temeuzense coffee shop Checkpoint niet ontvankelijk omdat het vertrouwensbeginsel was geschaad. Het OM mag vol gens het hof niet zomaar overgaan tot vervolging als het al jaren wist dat die coffeeshop werkte met een stash van waaruit werd bevoor raad. Het had eigenaar Meddie Willemsen op z'n minst moeten waarschuwen dat het de teugels aan zou halen en hem de tijd moe ten geven in te spelen op die veran derende houding, zo beslisten de raadsheren. Afgelopen dinsdag werd het OM wederom niet ontvankelijk ver klaard in een strafzaak tegen een andere coffeeshop. Deze maal ging het om Aarden in Goes. Enkele we ken geleden stelde de officier van justitie nog dat een coffeeshop geen voorraad drugs in een stash ergens buiten zijn zaak mag bewa ren en dat dat een overtreding is van de Opiumwet. Hij hamerde er op dat, ondanks het Check point-arrest, het hebben van een handelsvoorraad strafbaar is en blijft. De Middelburgse rechtbank veeg de dat argument van tafel en sprak voor hét OM de twee meest ge vreesde woorden uit: niet ontvan kelijk. Niet ontvankelijk betekent dat het OM het recht om te vervol gen heeft verspeeld. Door toch te vervolgen overtrad het de zoge naamde beginselen van een goede procesorde. Zo'n uitspraak komt dan ook bikkelhard aan bij een or ganisatie die juist de wet moet handhaven. Het OM weet nog niet of het zich neerlegt bij het vonnis. Van der Want houdt er rekening mee dat het in beroep gaat omdat het een principiële zaak betreft. Net zoals het OM ook in cassatie is gegaan tegen het Checkpointarrest. Moge lijk eind dit of begin volgend jaar wordt die cassatie behandeld door de Hoge Raad en blijkt of het ar rest stand houdt of dat het hof het hoger beroep opnieuw moet be handelen. Van der Want benadrukt dat elke zaak op zichzelf staat, maar dat er wel degelijk sprake is van een ken tering in de rechterlijke uitspra ken. „Het gevolg van de huidige uitspraken zoals deze van de Mid delburgse rechtbank is dat coffee shophouders en medewerkers van grote coffeeshops nu meer rechts zekerheid hebben". De rechters la ten in hun vonnis duidelijk weten dat een grote coffeeshop bevoor raad moet worden om ervoor te zorgen dat de klanten hun waren kunnen kopen. „Tegen deze be voorrading mag het OM niet meer willekeurig optreden en dat is een hart onder de riem van medewer kers van een coffeeshop", aldus Van der Want. Hoe het verder zal gaan in coffee- shopland is nog niet helemaal dui delijk. Sinds begin dit jaar gelden er nieuwe regels. In de nieuwe Aanwijzing Opiumwet van het Mi nisterie van Justitie staat nu klip en klaar dat coffeeshops klein moe ten blijven en bedoeld zijn om de lokale bevolking te voorzien van genotsmiddelen. Ze mogen niet meer uitgroeien tot grote zaken als Aarden in Goes en megazaken als Checkpoint in Terneuzen. Daar komt ook nog eens bij dat met de invoering van de wietpas coffee shops geen klanten meer uit het buitenland krijgen en ook heel wat klanten uit de eigen regio weg blijven omdat ze geen zin hebben om lid te worden van een coffee shop. Met de invoering van de wietpas heeft de overheid dat be reikt wat het wilde bereiken, klei ne coffeeshops, wat via het straf recht niet haalbaar was. André Beckers, ook raadsman van Aar den en Checkpoint, stelt dan ook dat een aantal slimme Haagse be leidsambtenaren met hun plan voor de wietpas veel meer berei ken dan het OM met zijn vervol gingsbeleid. door Marcel Modde MIDDELBURG - Het aantal banen in Zeeland daalt dit jaar met dui zend. Dat is de verwachting van het werkbedrijf UWV in de ar beidsmarktprognose 2012-2013. Ook volgend jaar wordt nog een verdere afname van de Zeeuwse werkgelegenheid voorspeld. De grootste afname zal te zien zijn in het openbaar bestuur, gevolgd door de bouw en de financiële dienstverlening, aldus het UWV. Daarentegen bieden de zorgsector en de ICT-bedrijven nog wel nieu we kansen. De werkloosheid in Zeeland zal in de loop van 2012 met 11 procent toenemen ten opzichte van eind 2011 en daarmee uitkomen op 8700 mensen. Die toename is nog wél lager dan het voorspelde lande lijke gemiddelde van 13 procent. In 2011 daalde het aantal Zeeuwse werklozen nog. Ook voor 2013 ver wacht het UWV hier een verdere stijging van het aantal werkzoeken den met 6 procent. De stijgende vraag naar werk staat haaks op het vacature-aanbod, zo blijkt verder uit de arbeidsmarkt prognose. Het UWV gaat er van uit dat dit jaar zo'n 14.000 banen door werkgevers worden aangebo den. Dat is een daling van 3 pro cent ten opzichte van vorig jaar. Met name de sectoren waar Zee land sterk in is, zoals de industrie, krijgen nog een gevoelige knauw. Ook de bouw komt verder in het nauw. In 2013 trekt de economie naar ver wachting weer iets aan en dat zal ook doorwerken in het aantal vaca tures. Dan komen er zo'n 16.000 banen op de markt, schat het UWV in. Landelijk komt er vooral weer wat ruimte in de landbouw, de zakelijke dienstverlening en de industrie. Eerder werd al duidelijk dat de zorgsector in Zeeland de ko-» mende jaren de grootste banënmo- tor wordt. De arbeidsmarktprogno se van het UWV bevestigt die trend. De potentiële beroepsbevol king (15 tot 65 jaar) in Zeeland zal eind 2013 zo'n drieduizend men sen zijn geslonken. DEN HAAG - Uitkeringsinstantie UWV verwacht landelijk pas na 2014 een voorzichtig herstel van de arbeidsmarkt. Het aantal werkzoekenden neemt dit jaar en volgend jaar met 90.000 toe tot 563.000. In 2012 komen er 62.000 werkzoekenden bij, volgend jaar nog eens 28.000. „Het herstel van de arbeidsmarkt zal de komen de jaren vermoedelijk traag verlo pen", aldus het UWV. Het percenta ge mensen dat een baan zoekt is onder 55-plussers het hoogst. Het UWV verwacht dat van de beroeps bevolking in deze leeftijdscatego rie ruim 11 procent werkzoekende is eind volgend jaar. UWV voorziet in vrijwel alle sectoren een krimp van de werkgelegenheid. De afna me is het sterkst in de sectoren ver voer, opslag, industrie, de bouw en het openbaar bestuur. De uitzend- branche zal na een teruggang dit jaar vanaf volgend jaar weer groeien, zo wordt verwacht De zorgsector blijft volgens het UWV de banenmotor van de Ne derlandse economie. Een duidelij ke toename van het aantal banen ziet hef UWV bij verpleeg- en ver zorgingstehuizen, in de gehandi captenzorg en bij ziekenhuizen. Het UWV voorspelt dat het aantal banen in de jaren 2014-2017 met ge middeld 53.000 per jaar stijgt. Het aantal vacatures zal, na jaren van stagnatie, groeien van 811.000 in 2013 tot gemiddeld 942.000 in de ja ren erna. VLISSINGEN - De Haringparty die de Lions Club Vlissingen afgelo pen dinsdag hield, heeft 8500 euro opgebracht voor de Vriendenstich ting van het ADRZ. De stichting besteedt het geld aan het realise ren van twee familiekamers voor de afdeling Oncologie. telfort.nl 08001707 Telfort winkels VANDAAG PANASONIC LED TV BIEDEN VANAF €0 www.pzc.nl/veiling FZC

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 78