Sleutel van woning in kluisje op deur Pine-o-matlc op punt wereld te veroveren 241 zeeland Jac van Voorenberghe stopt als brillenkoster Westerndagen bij Schutterij regioagenda donderdag 7 juni 2012 Gemengde reacties op plan zorginstellingen S99BS ogg 388SBB8B885®8S88BSaii88*SS$SS5K5S55KI door Martijn de Koning TERNEUZEN - Mensen die -bij Zeeuws-Vlaamse zorgverleners ge bruik maken van 'hulp op afroep', het personenalarm, reageren ver schillend op het idee om een exemplaar van hun huissleutel in een kluisje op hun voordeur te stoppen. De instellingen zeggen veel begrip voor het plan te krij gen, maar andere ouderen trekken juist aan de bel. Zeeuws-Vlaamse zorgorganisaties, verenigd in het Zeeuws-Vlaams Zorg Overleg (ZVZO), lopen al een poosje rond met plannen voor een kluisje op de voordeur voor mensen die 'hulp op afroep' in hun zorgpakket hebben. Zij kun nen in geval van een calamiteit op een knop drukken, waarna een zorgmedewerker een kijkje komt nemen. „Die heeft dan dus snel een sleutel nodig", legt Ingel Baaij- ens namens de ZVZO. uit. „Vaak moet die elders nog gehaald wor den. Dat kost tijd, en die heb je in zo'n situatie eigenlijk niet." De oplossing: een kluisje op de deur in de vorm van een deur knop. Daarin wordt een sleutel ge stopt, en de knop wordt herme tisch afgesloten. Alleen de zorgver lener kan er, met een beveiligde sleutel, bij. De angst van sommige ouderen dat aan het kluisje te zien zou zijn dat ter plekke kwetsbare ouderen wonen, gaat dus niet op, geeft Baaijens aan. Een aantal ouderen had zich met die zorgen gewend tot het Sluise raadslid William Gijsel (Nieuw Ge meentebelang). Die schreef vervol gens een brief aan ZorgSaam, de grootste zorgaanbieder in de streek. Gijsel verbaast zich vooral over de mededeling van ZorgSaam dat wie het kluisje niet wil, moet uitkijken naar een andere aanbie der. „Dat vind ik niet erg klant vriendelijk", geeft het raadslid aan. „Het staat er inderdaad nogal hard", erkent Baaijens. „Maar als je dit systeem wil invoeren, moet wel iedereen meedoen. Anders heb je er niets aan." Volgens Baaijens heeft '75 tot 80 procent' van de 500 Zeeuws- Vlaamse betrokkenen begrip voor de maatregel. Hij geeft echter aan 'niet doof te zijn voor kritische ge luiden'. „We wilden eigenlijk deze maand al beginnen met de plaat sing van de kluisjes. Het zou kun nen dat we wat later en op kleine re schaal beginnen. We gaan dit eerst nog eens goed bespreken." IJZENDIJKE - Brillenkoster jac van Voorenberghe laadt volgende week vrijdag voor de laatste keer een grote zending met duizenden brillen in een vrachtwagen. Pater Jef Cramers, de opticien aan wie Van Voorenberghe al zijn ingeza melde brillen opstuurde, is vanwe ge gezondheidsredenen defmtief in zijn missiehuis in het Limburg se Cadier en Keer teruggekeerd. Van Voorenberghe, oud-koster van de katholieke kerk in IJzendij- ke, heeft een halve eeuw brillen in gezameld voor de missiepost in Ghana, waar Cramers werkte. De in Nederland afgedankte brillen VANDAAG PANASONIC LED TV BIEDEN VANAF €0 www.pzc.nl/veiling FZC door IRemé Hoonhorst Ronald Lohman, eige naar van de Plus-su- permarkt in Breskens, zag met plezier dat de Zumex, een sinaas- appelpersapparaat, overuren draai de in zijn winkel. „Aan het schil len van ananassen hebben men sen nog meer een hekel, terwijl ze wel van verse ananassen houden. Met een snijautomaat voor die vruchten zou de omzet een stuk omhoog kunnen", dacht de Bres- kense ondernemer. Een zoektocht op internet leerde Lohman dat er nergens ter wereld een ananassnijder bestond. Er wa ren alleen machines die een deel van de schil afsneden. Toen hij een werknemer van Burgmetaal te genkwam, vroeg Lohman of direc teur Piet van Burg - specialist in het maken éri ontwerpen van in novatieve, aan specifieke eigen schappen voldoende apparaten - een ananassnijautomaat kon ont werpen. Van Burg voelde zich uit gedaagd door het verzoek, maar vond niet direct het ei van Colum bus. Vooral het vasthouden van de ana nassen zorgde voor hoofdbrekens. „Het blijven natuurproducten. Geen enkele ananas is precies het zelfde, maar het apparaat moet ze Deze rubriek belicht Zeeuws-Vlaam se bedrijven die een product maken of service leveren waarmee zij (in ternationale faam verworven heb ben, maar waarvan lang niet altijd bekend is dat ze in Zeeuws-Vlaande- ren gevestigd zijn. Vandaag: Burgmetaal, Burge- quipment en Tastymatic wel allemaal kunnen snijden", ver klaart Van Burg. Hoewel er flink wat geld in de ontwikkelingskos ten ging zitten (in totaal zo'n drie ton) hielden Van Burg en Lohman vertrouwen in het ontwikkelen van een ananassnijautomaat. Ze richtten samen de onderneming Tastymatic op en Van Burg bleef proberen een eenvoudig, gebruiks vriendelijk en commercieel aan maakte het wereldbeeld van veel Ghanezen een stuk breder, hoorde Van Voorenberghe destijds. Cramers verzamelde in de loop der jaren wat eenvoudig oogarts en opticiensgereedschap en leidde een aantal Ghanezen op tot 'opti cien', waardoor nog meer Afrika nen geholpen konden worden. Maar op zijn 85ste kan de pater er niet langer voor zorgen dat zijn or de een gedeelte van de transport-' kosten van de brillen financiert. Mocht Van Voorenberghe na vol gende week vrijdag nog brillen bin nenkrijgen, dan gaan ze naar een andere inzamelaar. CLINGE - Schietvereniging De Schutterij in Clinge houdt van van daag, donderdag, tot en met zon dag een westernweekend. Er worden onder meer schietwed strijden met historische wapens ge houden. Daarbij gaat het om de disciplines minikanonnen en voor- en achterladers. De schutters passen hun kleding op de gelegen heid aan. Iedereen is de komende dagen wel kom het terrein op te lopen en een kijkje te nemen. Piet van Burg bij de volautomatische vijfassige frezer, die - computerge stuurd - geheel zelfstandig de meest complexe onderdelen maakt. Meer agendanieuws op de webiste van deze krant. DONDERDAG 7 JUNI AXEL - Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Kaar ten, biljarten, handvaardigheid; 14.00 uur: Bieden; De Holle, 13.30 uur: Kaarten, biljarten; Het Trefpunt, 13.00 uur; Biljarten; BRESKENS - Restaurant de Boeg, 19.30 uur: Bridge; CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur: Biljarten, gymnastiek; GRAAUW - Gemeenschapshuis, 13.30 uur: KBO kaarten bieden; HEIKANT - 't Heike, 13.15 uur: Kaarten, volksdansen; 15.00 uur: Bingo; trekkelijk apparaat te maken. Loh- mans supermarkt fungeerde als ul tieme testwinkel. Uiteindelijk was-ie er dan: de pine-o-matic. „Pine komt natuurlijk van pine apple, Engels voor ananas. Matic geeft het automatische en het ge mak aan en de 'o' klinkt gewoon lekker", legt Lohman uit. Hij ziet grote mogelijkheden voor de snij machine. „Mensen kiezen steeds meer voor gemak. Zo'n ananas snijden is moeilijk en geeft rom mel. Maar als ze zelf zien hoe de' ananas van zijn schil wordt ont daan en vers in een emmertje be land, eten ze de vruchten graag." Het is Lohman opgevallen dat vrouwen nauwelijks naar de pi ne-o-matic omkijken. „Kinderen en mannen lopen er echter niet snel voorbij. Mannen willen ge woon weten hoe het werkt en kin deren kijken naar de dieren die de ananas vasthebben en willen graag op de knop drukken." De pine-o-matic kost in Ne derland bijna vijftiendui zend euro, een bedrag dat binnen enkele jaren is terugver diend. Een ananas kost bij de Plus in Breskens normaal 1,99 euro. Vers in een emmertje is de vrucht een euro duurder. Verkocht Loh man in het verleden 24 ananassen per week, nu zijn er veel dagen dat er honderd per dag doorheen gaan. „Van vrijdag voor pinksteren tot en met Tweede Pinksterdag ver kocht ik 800 ananassen. Ik denk dan ook dat ik mijn pine-o-matic in een half jaar heb terugver diend." Ook de reacties van andere 'proef- winkels' waren veelbelovend. Be langstellenden uit Frankrijk, Saoe- die-Arabië, Turkije ën Australië be stelden al snijautomaten en er lo pen onderhandelingen met een fa briek in Zuid-Afrika om de pi ne-o-matic daar in licentie te laten maken. De grote ananasproducen ten Dole, Del Monte en Cool Fresh zijn ook wakker geworden en denken er over de 'ananasschil lers' in grote getalen aan te schaf fen. Piet van Burg ziet dan ook al aan komen dat de huidige bedrijfs ruimte van Burgmetaal, waar ook HULST - Reynaertcollege aan de Gilden straat, 19.00 uur: Bewegen en sporten voor (ex) hartpatiënten; De Korenmarkt, 10.00 uur: Geheugentrai ning; 14.00 uur: Sjoelen; Blaauwe Hoeve, 9.00 uur: Handwerken; 9.30 uur: Kaartjes maken; 10.00 uur: kof fie drinken; 14.00 uur: Zangclub nooit Ge dacht; De Lieve, 9.00 uur; Vrij biljarten, pedicure, vluchtelingenwerk; 10.00 uur: Stichting Welzijn Hulst; 13.00 uur: Biljarten, pedicu re; 13,30 uur: Handwerken, koersbal; 20.00 uur: Hulst Cultureel; KLOOSTERZANDE - WZC Antonius, 10.30 uur: Viering in de kapel; 14.00 uur: Zangers van Toen; LAMSWAARDE - Café de Koning, 13.30 uur: Schieting voor ouderen; OOST3URG - Den Hoekzak, 13.30 uur: Koersbal; 14.00 uur: Sjoelen; Sportcentrum de Eenhoorn, 13.30 uur: Bridge; PHILIPPINE - De Schotse Hoek, 14.00 uur: Koersbal; SAS VAN GENT - De Regenboog, 13.00 uur: Biljarten; SINT - JANSTEEN - De Warande, 13.00 uur: Biljarten; 14.30 uur: Ouderensoos; 15.15 uur: Kids clüb; 15.30 uur: Kreatie- ve vorming; 18.30 uur: Avond wandelvier- SLUISKIL - Meulengat, SWO 13.30 uur: Biljarten,koersbal, line dance; TERNEUZEN - De Veste, 11.00 uur: Biljar ten; 13.30 uur: Handwerken, soos, sjoe len, canasta; 16.30 uur: repetitie koor; 17.30 uur: Biljarten; 18.00 uur: Bridge; 19.00 uur: Knutselen; De Kameleon, 15.00 - 18.00 uur: Jeugdcen trum Meetpoint 12 -16 jaar; 19.30 uur: Tekenclub voor volwassenen; De Vliegende Vaart, 18.30 uur: Avondwan delvierdaagse over 2,5 - 5 en 10 kilome ter; VOGELWAARDE - Café Ons Vermaak, 14.00 uur: Kaarten; WESTDORPE - WZC Het Verlaet, 10.15 uur: Bewegen op muziek; 13.30 uur: Sjoe len, handwerken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 76