'Je bent hier een mens' Voorbeeld zeeland 123 GRATIS Groede voor zesde keer in teken van oldtimers TMC Twee keer 'eerste vaatje' PZC Luxaflex® product donderdag 7 juni 2012 Ouders met kinderen met een psychiatrische ziekte uit het Belgische Brugge KLOOSTERZANDE Vijver aan Oosthof wordt uitgebaggerd WESTDORPE Bluesgrootheid uit VS in 't Oude Raedthuys Zanger/pianist Gene Taylor treedt zaterdagavond met zijn band op in café 't Oude Readthuys in Westdor- pe. Stichting Polderblues die sinds eind 2009 bluesconcerten houdt in Westdorpe, heeft de Amerikaanse bluesgrootheid gecontracteerd. De in Los Angeles geboren Gene Taylor (1952) is al vanaf z'n achtste actief in de blues- en boogie woogiewereld. Vanaf z'n zestiende is hij fulltime muzikant Hij speel de onder meer in The Fabulous Thunderbirds. Het concert begint om 21.00 uur, entree 7,50 euro. Tanja de Groot, bewoonster van Zeeuwse Gronden in Axel, is woensdagochtend stikzenuwach- tig. Vlaams minister van volksge zondheid Jo Vandeurzen is op vi site en zal haar paleisje bezoe ken. Ze staat even later de minis ter schijnbaar ongedwongen te woord. door Harmen van der Werf Vandeurzen stelt Tanja vragen die elke buiten staander haar zou stel len. „Woont u hier al lang? En hoe bevalt het?" Tanja hoeft niet lang na te denken over de antwoorden. „Ik heb overal gewoond, in een hostel, in een psychiatrische inrichting. Vanaf het begin, in 2007, ben ik nu hier, aan de Bijlokestraat. En het bevalt me prima. Ik wil nooit meer weg. Ik heb rust gevonden, heb mijn eigen appartement, krijg begeleiding als ik die nodig heb en kan met een groep mee-eten als ik dat wil. Je bent hier alleen en toch samen." Het verhaal van Tanja (36) is waar schijnlijk het verhaal dat veel me debewoners kunnen vertellen. Bij haar is op haar achttiende vastge steld dat ze borderline heeft. Ze heeft sindsdien heel wat instellin gen van binnen gezien. Pas in de kleinschalige opvang van Zeeuwse Gronden heeft ze haar draai gevon den. „Ik ben nu mijn medicatie aan het afbouwen." Niet altijd gaat het even goed, maar er zit vooruit gang in. „Je bent hier mens, geen nummer." Juist om dat voor elkaar te krijgen richtten ouders met de steun van Vlaams minister Jo Vandeurzen in een onderonsje met Tanja de Groot in haar woning, foto Mark Neelemans De vijver aan het Oosthof en de wa terafvoer van de vijver aan het Mac- zekhof te Kloosterzande worden volgende week in opdracht van de gemeente Hulst uitgebaggerd. Dit is nodig om de waterkwaliteit te verbeteren. Voor het baggerwerk kan worden uitgevoerd wordt het water uit de vijvers gepompt. De vissen worden verzameld en op an dere plekken weer uitgezet. Na de baggerwerken keren ze terug. Tijdens de werkzaamheden wordt de weg tijdelijk afgesloten. Het ver keer wordt omgeleid. hulpverleners Zeeuwse Gronden op. Ze wilden familieleden met een psychiatrische ziekte een thuis bieden; zo zelfstandig mogelijk wo nen met begeleiding. Weg van de grootschalige psychiatrische instel lingen waar uiteindelijk niemand beter van wordt, zei directeur Jan van Blarikom van Zeeuwse Gron den in een voorgesprek met minis ter Vandeurzen. Wilfried Martens, oud-premier van België, was er ook bij, evenals ouders uit Brugge die eenzelfde initiatief als Zeeuwse Gronden in hun stad willen op richten. Martens en de Brugse ouders, vere nigd in BrugWonen, wilden Van deurzen laten zien hoe het anders én beter kan. Weinig landen in de Europese Unie tellen zoveel psy chiatrische bedden als België. Wie enigszins is opgeknapt, kan ge bruikmaken van 'beschut wonen', waar begeleiding op afroep be schikbaar is. Een tussenvorm als Zeeuwse Gronden - wonen en be geleiding ineen - is een onbekend verschijnsel bij onze zuiderburen, terwijl daar wel behoefte aan be staat, aldus Martens en de Brugse ouders. Martens, die een zoon met schizo frenie heeft, en de ouders uit Brug ge vertelden zonder omhaal waar om. „Wij willen ervoor zorgen dat onze kinderen in goede handen zijn, als wij er niet meer zijn." Of het snel tot een Zeeuwse Gronden in Vlaanderen zal komen, is niet duidelijk. Een hervorming zit wel in de pen. Vandeurzen was heel geïnteresseerd in de manier van fi nanciering in Nederland; deels via de Algemene Wet Bijzondere Ziek tekosten (AWBZ) en deels via de ziektekostenverzekering. Het finan ciële voordeel is evident, aldus Van Blarikom. „Voor één psychia trische plek in een instelling kun nen wij drie bewoners begeleiding bieden." willen een 'Zeeuwse Gronden' in hun stad realiseren. 'Wij willen ervan verze kerd zijn dat onze kinderen in goede handen zijn, als wij er niet meer zijn.' AARDENBURG Cantates van Bach te horen in Sint Baafs Het ensemble BachPlus geeft zater dag vanaf 20.15 uur een cantatecon cert in de Sint Baafs van Aarden burg. Voor de eerste keer speelt BachPlus de cantates van Bach so listisch op historische instrumen ten. Het ensemble wil laten horen hoe tijdgenoten van Bach zijn mu ziek beleefden. Kaartjes a 15 euro zijn in de voorverkoop verkrijg baar via www.BachComite.nl HULST Voorlichting over ziekte van Parkinson Zorgstichtïng Curamus houdt met Welzijn voor Ouderen vandaag, donderdag, een informatiemiddag over de ziekte van Parkinson. Spe cialist ouderengeneeskunde René de Bakker van Curamus geeft voor lichting, afgewisseld door passen de toneelsketches. De bijeenkomst is vanaf 14 uur in brasserie TrufFi- no bij De Blaauwe Hoeve. Aanmel den bij Curamus: 0114-381316. SLUIS - Hoe verkoop je een eerste vaatje haring twee keer? De organisatie van de haringparty in Sluis kreeg het woensdagavond voor elkaar. De Bra bantse mevrouw die het eerste vaatje voor 693 euro kocht, liet daarna we ten helemaal niet van de vis te houden. Ze bood de partij daarom aan voor een tweede ronde. Die leverde nog eens 300 euro op. Daardoor werd niet alleen de plaatselijke tennisvereniging verblijd met een donatie (693 euro), maar kan ook de badmintonclub 300 euro tegemoet zien. Het eerste vaatje werd in ontvangst genomen door topkoks uit de regio. Die waren even later ook jury bij een haringkuiswedstrijd, gewonnen door Jeroen Smallegange. En natuurlijk werd er ook uitgebreid geproefd, zoals op de foto door oud-burgemeester Cees van Lïere en Sergio Herman. De organisatie was in handen van de restaurants Hart van Sluis en De Smoefe- laer, en vispaleis Schapenbrugge. foto Peter Nicolai door Martijn de Koning GROEDE - Het Oldtimer Weekend in Groede is vanaf morgen toe aan de zesde editie. De legervoertuigen arriveren mor gen tussen 16.00 en 18.00 uur op de Markt in Groede. Zaterdag ver trekken ze daar rond 10.15 uur voor een rondrit. In Retranchement begint die dag om 09.00 uur een rit voor oldti mer tractoren. Die eindigt rond 15.30 uur bij Groede Podium. Daar vindt vanaf 16.00 uur een défilé van de deelnemende voertuigen plaats. Er zijn ook twee militaire vliegtuigen te bezichtigen. Het weekend eindigt zondag met een rondrit voor 'gewone' oldti mers, zowel auto's als motoren (start om 11 uur, aankomst rond 16 uur). Bijzondere extraatjes zijn dit keer een expositie van oldtimerfiet- sen op de Markt in Groede en een rondrit op die fietsen in histori sche kleding, op zondag. Verder kan daar jeu de boules worden ge speeld en is er een voetbaltoer nooi voor kinderen. De organisatie koppelt elke editie aan een goed doel. Dit jaar is dat de Voedselbank Zeeuws-Vlaande- ren, waaraan de organisatie eerder dit jaar onder meer al aardappelen en uien schonk. ABONNEE v'JB VEILING M. VANDAAG PANASONIC LED TV BIEDEN VANAF €0 www.pzc.nl/veiling WOONWINKELS Met uitzondering van horren en liet goedkoopste product is gratis. Woonideeën voor iedereen! TMC Kruiningen Zandweg 1b (0113) 38 26 26 TMC Goes Marconistraat 13 (0113) 22 41 02 TMC Koudekerke Dorpsplein 35 (0118) 55 55 33 TMC Bergen op Zoom Van Konijnenburgweg 13 (0164)27 44 77

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 75