De lastige spagaat van Stichting iln de Vrijheid ALE zeeland 125 www.indevrijheid.com KapelEe erkent miskoop en zet winkelpand weer In de verkoop Anywave van start BoMdnT donderdag 7 juni 2012 Op de website van In de Vrijheid is meer informatie te vinden over de achter gronden van de stichting en staat ook vermeld hoe er eventueel donaties kunnen worden gedaan Cliënten van In de Vrijheid in Wemeldinge, de stichting die op christelijke grondslag ex-verslaaf den begeleidt, zijn onlangs terug gekeerd van een trip naar Roe menië waar krotwoningen van Roma worden opgeknapt. De ei gen huisvesting is echter ook aan een grondige renovatie toe. door Luc Oggel Peter van Breemen, 'tweede man' bij de stichting, heeft; genoeg gezien en meege maakt om te kunnen relati veren. „Vergeleken bij de huisjes in Roemenië die we opknappen is dit een paleis. Maar naar Neder landse maatstaven is het een bouwval." Ter illustratie legt hij een stukje van een waterleiding die hij onder de vloer vandaan heeft gehaald, op tafel. Compleet geërodeerd, de gaten zitten er in. „We voeren zelf noodreparaties uit, maar groot onderhoud kun nen we niet blijven uistellen als we ons werk willen blijven doen." Stichting In de Vrijheid huist nu zestien jaar in het voormalig schip- persinternaat aan de Prinses Bea- trixweg in Wemeldinge. Het ge bouw is inmiddels behoorlijk uit geleefd. Met name het sanitair ver keert in erbarmelijke staat, maar ook kozijnen, deuren en vloeren zijn er slecht aan toe. In totaal is er 60 a 65.000 euro no dig om de boel weer een beetje leefbaar te maken. Probleem is dat dat geld er niet is en ook gemeen ten de broekriem aanhalen. „De overheid gooit ons niet dood met subsidies", zegt Otto Meijer van zusterstichting Management for Care van In de Vrijheid met enig sarcasme. Beide stichtingen opere ren vanuit Wemeldinge, maar heb ben gescheiden fondsen. Onder meer het zogeheten 'betonproject' dat in Roemenië is ondergebracht bij Management for Care, maar wel wordt uitgevoerd door cliën ten van In de Vrijheid. Er komen weliswaar met enige regelmaat gif ten binnen van onder andere parti culieren die de stichting een warm hart toedragen, maar ook dat loopt wat terug. Dat heeft voor een deel te maken met de negatie ve publiciteit van juli vorig jaar rond de stichting, zegt Van Bree men. Een aantal ex-cliënten had de opvang in een kwaad daglicht gesteld, maar uiteindelijk liep dat met een sisser af en mag de stich ting sinds eind vorig jaar weer mensen met verslavingsproble men begeleiden.. Op dit moment zijn er dertien cliënten. Eén van hen is Michel Dudart, hij maakte ook deel uit van het team dat afgelopen vrijdag terugkeerde van een trip van tweeënhalve week naar Roemenië. Het heeft in druk gemaakt. „Ze zijn daar zo arm, kinderen spelen tussen uit werpselen, er werd zelfs een baby te koop aangeboden. Het voelt goed om dan wat te kunnen bete kenen." De cliënten hebben het sloppenwijkje, dat gek genoeg te midden van mooie huizen staat, dit keer voorzien van nieuwe da ken en muren. „Door daar bezig te zijn, worden de mensen zelf ook geactiveerd", zegt Van Breemen. „Zigeuners zijn van nature heel trots, dus als er een paar gekke Hol landers aan hun huis komen wer ken, beseffen ze: 'dat had ik zelf moeten doen'." Ging de stichting voorheen vier keer per jaar die kant op, nu is dat nog één of twee keer. „Terwijl het heel goed is voor die jongens", zegt Van Breemen. „We zitten in een spagaat, want we willen de al lerarmste mensen in Europa hulp blijven bieden, maar onze eigen woonkamer loopt bij wijze van spreken ook onder. Het zou heel jammer zijn als alles zou stagne ren." door Frank van Cooten KAPELLE - De aankoop in 2009 van het voormalige woon- en winkel pand aan het Kerkplein 5 in Kapel- Ie door de gemeente, blijkt een miskoop te zijn geweest. Deze con clusie trekt raadslid Peter Ganse man (Gemeentebelang) nu het col lege deze week besloot het pand weer af te stoten. Het pand wordt verkocht of verhuurd. De voormalige winkel heeft nooit voldaan als kantoorruimte voor het gemeentepersoneel. „Het vol doet niet als huisvesting voor de gemeente", gaf wethouder Jon Her- selman dinsdagavond tijdens de vergadering van de gemeenteraad toe. De gemeente kocht het pand, waarin Meys Optiek was gehuis vest, in 2009 voor 280.000 euro, blijkt uit gegevens van het Kadas ter. Het pand staat nu nog voor 248.000 euro in de boeken. „We verwachten een klein verlies", al dus Herselman. De raad was kritisch over de aan koop van het pand in 2009. Toen al werden vragen gesteld over de bruikbaarheid van het winkelpand voor de ambtenaren. Alleen Ge meentebelang stemde echter tegen de aankoop. „Het moet u dus een fijn gevoel geven dat u toch gelijk heeft gekregen", zei burgemeester Anton Stapelkamp tegen Ganse man. Dat ging de voorman van Gemeen tebelang te ver. „Ik had liever geen gelijk gekregen. Dat had de ge meente een hoop geld bespaard", aldus Ganseman. Het college besloot deze week hon derdvijftig vierkante meter te hu ren in het voormalige kantoor van de Rabobank aan de Weststraat. Deze ruimte voldoet volgens Her selman een stuk beter als kantoor ruimte. De gemeente wilde in 2009 al ruimte huren in de Rabobank, maar dit was toen onbespreekbaar. Vervolgens werd Kerkplein 5 aan gekocht. „Als we toen hadden ge weten dat we nu toch ruimte in dit pand konden huren, hadden we Kerkplein 5 natuurlijk nooit ge kocht", aldus Herselman. Het pand Kerkplein 5 werd ook ge bruikt als onderkomen voor de Zeeuwse politie. De politie heeft volgens Stapelkamp geen moeite met de verkoop of verhuur van het pand. „Gedacht wordt aan het houden van een politie-spreekuur in de hal van het gemeentehuis. Ook de wijkagent kan er mis schien gebruik van maken." Aanpak van een krotwoning; vóór- foto's Stichting In de Vrijheid ZIERIKZEE - Kinderen dansen met Muis Leeuw tijdens de opening van het Anywavefestival gisteren in Zierikzee. De voorstelling trok 150 kinderen en veel ouders. Het festival gaat vrijdagavond verder met Gare du Nord als top attractie. Zaterdag is Anywave gratis toegankelijk vanaf 12 uur met bands als The Chimney, Transmitter en Kick the Bucket. foto Dirk-Jan Gjeltema EN BIJ BDMONT DP R JAARS COLLECTIE klds-kleding van o.ai Polo, McGregor, Gant Geisha. .u.v. onze nieuwe collecties KOZIJNEN ZONWERING OVERKAPPINGEN DAKKAPELLEN T 0118 - 441 944 j ascozeeland.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 65