Passie voor scheppen en I ipp I verbeelden van verhalen küMsX uit 113 donderdag 7 juni 2012 www.pzc.nl/uit Kunstenaar kun je zijn vanuit twee posities. Je wordt door iets bewo gen, hebt iets te vertellen en zoekt daarvoor je materiaal en vorm. Je kunt ook een drang heb ben om iets te maken: met verf, klei, met hout of steen. Dan komt er 'vanzelf iets in beeld wat lei dend is voor wat je met je schep pend vermogen en je materiaal gaat doen. De exposanten in het Covra kan toor zijn uit het laatste hout gesne den. Voor sommigen is de zichtba re werkelijkheid dan de bron, voor anderen de fantasie of het materi aal zelf Waar gaat het hen om? Ik zie bij Hans Keukelaar en Mar griet de Vries het landschap voor bijtrekken, het landschap waarin de stilte en de eenzaamheid domi neren. Je ziet er geen mens, er zijn geen sporen van anderen zicht baar. Zoeken naar stilte en verwon dering. Beiden schilderen vaardig, met stevige vlekken in gedekte tin ten, met oog voor nuance en over zicht over het grote geheel. Keukelaar toont daarnaast op Afri ka gebaseerde composities, op de grens van stilleven en abstractie, terwijl De Vries een serie aquarel len maakte met steeds twee ba ders. Een constructief en levendig spel met vlekken en lagen. Inge de Groot laat zich inspireren door het Schouwse kustlandschap en maakt schilderijen en foto's. De laatste gewoon mooi, maar niet bijzonder, de eerste matig ge penseeld maar inventief ingelijst met juthout. De Groot ervaart, be leeft intens, maar weet daar de vorm nog niet bij te vinden. Mira Peters wel, zij is een echt schilderdier. Zij struint Veere en omgeving af en verwerkt haar in De huisjes van Elt de Boer verwijzen naar de menselijke individualteit. drukken in kleurige composities: baders, bruggen, de kaaien en to rens van stadhuis en kerk, bootjes in de vaart, boeren en beesten op het land. Ze zet alles levendig en raak neer. Lijn en vorm hoeven el kaar niet te volgen maar kunnen los van elkaar het beeld vormen, zoals in het rijpe werk van Leger. Je ziet haar kwaliteiten ook terug in kleine schetsen en lino's. Haar werk ademt vrijheid, en aansteke lijk teken- en schilderplezier. Dat geldt ook voor de speelse zeef drukken op kunststof van Paula Mosmans. Zij gebruikt gekke, strak uitgevoerde vormen met soms een verwijzing naar figura tie. Ze hangen of staan op onver wachte plaatsen als uitdrukking van visuele fantasie. Twee exposanten tonen ruimtelijk werk. Renée Mink hakt gebruiks voorwerpen als een tas, spitzen, een windvaan of een geruite keu kendoek uit steen en heeft daarbij een voorliefde voor dooraderde marmersoorten. Door de beelden ook nog te voorzien van stukken staalkabel of een metalen buis zet ze de tegenstellingen van materi aal, vorm en betekenis extra op scherp. Haar werk is daarnaast ook formeel interessant door het werken met fundamentele sculptu rale thema's als staan, liggen en hangen. Door dat alles vind ik haar de sterkste deelnemer. Maar het is ook prettig om de va riaties op torens en huisjes langs te lopen die Elt de Boer ten tonele voert. In klei, soms samen met an dere materialen als hout en metaal verbeelden zij de rijkdom aan ar chitectonische vormen uit alle tij den en culturen. En tegelijk vertel len ze van zoeken naar bescher ming, vereren van goden en etale ren van macht. Zo komt de passie voor scheppen samen met het ver beelden van verhalen. T/m 20/6. Covra, Spanjeweg 1, Nieuwdorp. Ma t/m vr 9-17 uur. Covra e Modern vakmanschap, fanta sie, vitaliteit en verstilling in de hal, trappenhuis en vides van het Covra-kantoor. c Een expositie vol afwisseling met schilderijen, aquarellen, fo to's, beelden en objecten van ze ven kunstenaars, de meesten uit Zeeland. o De exposanten zijn Elt de Boer, Inge de Groot, Renée Mink, Paula Mosmans, Hans Keukelaar, Mira Peters en Mar griet de Vries. Oliver Deprez Oliver Deprez is een van de vooral Belgische exposanten in Freemen Gallery, combineren een drang om de schilderkunst verder te brengen met een knappe techniek. Figura tie staat centraal en in dienst van een visie op werkelijkheid en kunst. Ook al is alles wat je ziet herkenbaar, er is voortdurend een zekere vervreemding aanwezig. T/m 10/6. Freemen Gallery. Markstr. 11, Aardenburg. Za. en zo. 13-18 uur. Marianne Rijken Marianne Rijken hakt elementaire vormen die refereren aan het hier en nu overstijgende van natuur en mens. Ze staan in de fraaie tuin van Anneke Frenks. Liefdevol ge schilderde portretten, stillevens en landschappen die hun leermeester Teunn recht doen. T/m 10/6. Steengrachtstraat 4, West-Souburg. Za. en zo. en 13.00-17.00 uur en op afspraak 0118-461622. Tjeerd Vrielink Tjeerd Vrielink presenteert op 'Spring' met 12 kunstenaars van Kunstwerkplaats Kipvis uit Vlissin- gen een object waarin licht en ruimte, bestaande en fictieve archi tectuur, sacrale plekken van toen en nu, komen in dit beeld schitte rend samenkomen. Sterke exposi tie met op de ruimte toegesneden bijdragen. T/m 24/6. Grote Kerk Veere. Oudestr. 26, Veere. Di. t/m zo. 11-17 uur. Frida van Overbeeke Frida van Overbeeke brengt op Goes En Passant verrassende kera mische beeldjes, waarin ze met hu mor menselijk gedrag met een Zeeuws sausje overgiet. Deel van een plezierige tentoonstelling met voor elk wat wils. Ook met Anita Dekker, Kees Ingelse, Rie de Ligt, Antoinette Bonink, Teunn, Yvon ne Oyevaar en Jack Willemsen. T/m 23/6. Grote Kerk, Singelstraat 21, Goes. Ma. t/m za. 10.00 - 17.00 uur Een spektakel van 180 vrouwentorso's rond een oud kerkje vindt u bij de SCHOUW WESTERSCHOUWEN van 16 t/m 24 juni 2012 Voor details zie het Kunstschouw Magazine en nieuws op www.kunstschouw.nl Nico Out gaat elke week op zoek naar het beste wat Zeeland op het gebied van beeldende kunst te bieden heeft.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 57