uit 17 Go Jonnie, go donderdag 7 juni 2012 eten www.pzc. Puck Kerkhoven is de gids voor lekkerbekken, die ook thuis bijzonder willen eten. Lange tijd werd voedsel in Nederland uitsluitend ge zien als brandstof voor het lichaam, niet als iets om van te genieten. En nu? Hol land rócks, als het om eten gaat! Dankzij mannen als Robert Kra nenborg en wijlen Cas Spijkers ontstond eind vorige eeuw een gastronomisch platform, waarop een veel jonge chefs konden door groeien tot grote, internationale hoogte. Exponenten van de Hol landse kookrevolutie zijn Jonnie en Thérèse Boer van het Zwolse driesterrenrestaurant De Librije. Door heel Europa spreken en de monstreren ze op congressen voor topchefs. Wat zou het gewel dig zijn als we zo'n Chefs Revolu tion Congres naar Nederland kon den halen, bedachten ze. Afgelopen zondag en maandag kwam hun droom uit. Zwolle was voor even veranderd in een gastro nomische sterrennevel. Met, als ik goed heb geteld, 29 Michelinster- ren op het podium van stadsthea ter De Spiegel en vele tientallen die er omheen cirkelden: culinai re kanonnen uit Duitsland, Oos tenrijk, Italië, België, Frankrijk, Spanje en Nederland. Verder een zaal vol sterren in wording: jonge koks en restauranthouders die zich gulzig lieten inspireren door de kookdemonstraties van hun grote voorbeelden. Onze beide driesterrenchefs, Jon nie Boer en Sergio Herman van Oud Sluis, beklommen gezamen lijk het podium voor een onbevan gen staaltje hogeschoolkoken, waarbij ze het publiek niet alleen een kijkje in hun keuken gunden, maar ook in hun hoofd. Overijssel versus Zeeuws-Vlaanderen. De temperamentvolle Elena Ar- zak van restaurant Arzak*** in het Spaanse San Sebastian, dochter van de legendarische chef Juan Mari, liet pure toverkunst zien. Magisch hoogtepunt was haar roomwitte honingsoep, waarin zij bloedrode vloeistof schonk, die uitvloeide en zich voor onze ogen over het hele bord vertakte tot een wonderschone koraal structuur. Bij haar landgenoot Juan Roca van El Celier de Can Roca*** in Girona, ben ik gestopt met aantekeningen maken. Al die briljante ideeën en gerechten, het duizelde me gewoon. Gelukkig mochten wij als pers ook de handen uit de mouwen ste ken. Tijdens een workshop onder leiding van meesterkok Cees Hel der, wiens restaurant Parkheuvel in Rotterdam in 2002 als eerste in Nederland werd bekroond met een derde Michelinster. In de groots opgezette kookschool Li- brije's Atelier gingen we aan de slag met Jonnies eigen oliemerk Eek&Eulie van olijfolieproducent Valderrama. In goed gezelschap van de Spaanse ambassadeur be reidden we onze eigen sterren- lunch. Ondanks dat alles tot in de punt jes was voorbereid en we bij de hand werden genomen door pro fessionele koks, was ik onder de indruk van onze prestaties. Wat een smaken! Hierbij mijn (versim pelde!) vertaling voor de thuiskeu- ken van Helders Langoustines met meloen en currymayonaise. Maar wel met gamba's, want die zijn makkelijker te krijgen dan langoustines. Gamba's met meloen en currymayonaise Voorgerecht voor vier personen benodigdheden 20 grote garnalen (gamba's); zout; 2 eetlepels boter; halve galiameloen; halve frisse appel; 2 bolletjes stemgember; 100 gram ver se zeekraal, voor de currymayonaise 1 sjalotje, gesnipperd; kwart ap pel, kleingesneden; 2 theelepels kerrie; halve eetlepel gembersiroop; 4 eetlepels mayonaise (zelfgemaakt); 100 milliliter water; olijfolie. voor de dressing 1 theelepel sojasaus; 1 theelepel ketjap manis; 2 theelepels citroensap, gezeefd; 1 theelepel suiker; halve theelepel sambal; 1 eetlepel druivenpitolie (of andere neutrale olie). bereidingswijze Verwarm voor de currymayonaise een eetlepel olijfolie in een pannetje. Fruit sjalotsnippers en appelstukjes tot ui doorzichtig is. Voeg kerrie toe, bak kort mee. Schenk water erbij, laat met deksel er op sudderen tot gaar en zacht. Pureer met staafmixer of blender, laat afkoelen, meng met gembersiroop door mayonaise. Wrijf door zeef met behulp van lepel. Vang op in kommetje, bewaar in koelkast tot gebruik. Meng voor de dressing suiker en sambal door citroensap, voeg sojasaus, ketjap en gembersiroop toe. Meng door elkaar, schenk olie erop en zet weg. Verwijder pitten en draden van meloen, steek bolletjes uit met meloensteker. Halveer ze, of steek heel kleine parel tjes. Schil appel, snijd in piepkleine blokjes. Hak stemgember fijn, was zeekraal. Pel gamba's, verwijder darmkanaaltjes. Maak nu de borden op: teken uit het midden met lepel een mooie maancirkel van kerrie- mayonaise. Verdeel meloenbolletjes en appelblokjes erover. Niet te veel, je moet mayonaise nog zien. Besprenkel met gehakte stemgem ber. Steek er takjes zeekraal in. Verhit boter in koekenpan, strooi zout op gamba's, bak tot ze net gaar zijn. Zodra ze kleuren, zijn ze goed. Leg in holte van maan. Roer dressing nog even los en druppel op en naast gamba's en wat over de mayonaise. Geef er knapperig stok brood bij en schenk een kruidige witte wijn, zoals Gewürztraminer. plakkerige substantie, maar een he le luchtige, bijna puur eiwit. „Heel goed", zegt hij. „En ze weten hoe ze een bord moeten opmaken." Boka Bizarro Beach, Nollehoofd 5 4384LT Vlissingen. Telefoon: 0118-414532. www.bokabizarrobeach.nl, e-mail: info@bokabizarrobeach.nl. Alle dagen geopend vanaf 10.00 uur. De keuken sluit om 21.00 uur. Het is - voorlopig - nog niet mogelijk om met een rolstoel het restaurant binnen te komen. Aan een lift wordt nog gewerkt. Reserveren is raadzaam: het restaurant wordt regelmatig afgehuurd voor feesten of partijen. ges, boontjes en zeekraal. Heerlijk. Omdat het zomer is, of bijna dan, eet ik aardbeien toe: gemarineer de, met een lekker zoet-bitter smaakje van de sinaasappel waar in ze gemarineerd zijn. Een bol lek kere vanilleijs en slagroom: een toptoetje. Mijn overbuurman heeft witte chocolademousse geko zen, en dat is nu eens niet een foto's Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 51