Tabakslobby wint terrein in politiek 41 binnenland Recordbedrag voor T@©S PvdA wil aanpak van dumpen vrouwen SATELUET-TV VERTRA AST Snelweg A50 bij Schaijk afgesloten Arosa donderdag 7 juni 2012 PAUL KUSTERS toosenhenk Bk .M SCHAIJK - De A50 bij knooppunt Paalgraven bij Schaijk is mogelijk tot vanochtend dicht. Dat meldde Rijkswaterstaat. Op. het knoop punt reed gistermiddag een vracht wagen tegen de pijler van een via duct, waarna de snelweg in beide richtingen werd afgesloten. Ga voor meer informatie en boekingen naar: vrijuit.nl/wegener, beL 0900-874 58 4 8 (15 ct/mj of ga naar je reisbureau Antirookclub vindt weinig gehoor De CDA-fractievoorzitter in de Senaat, Elco Brinkman, lobbyde voor de sigaretten- fabrikanten. Hans Hillen gaf de tabaksbranche adviezen. En dat wekt woede. door Koos van Wees De een ontkent dat hij zich heeft laten beïn vloeden, de ander zegt het zich niet meer goed te herinneren. Feit is dat volgens de Algemene Rekenkamer toenma lig staatssecretaris van Financiën Jan Kees de Jager in 2009 na een gesprek met een lobbyist zijn ver zet tegen minimumprijzen voor si garetten opgaf Die lobbyist was El- co Brinkman, behalve voorzitter van de CDA-senaatsfractie toen lid van de Raad van Commissarissen van tabaksfabrikant Philip Morris. Hij zei deze week zich niet te her inneren of De Jager zijn mening ter plekke veranderde. 'Minimaal negen keer' pleitte Phi lip Morris volgens de Rekenkamer bij De Jagers ministerie voor een neutraal standpunt over de mini mumprijzen. Die open deur op het ministerie staat in schril con trast met de moeite die de an- ti-rooklobby heeft om toegang tot de beleidsbepalers te krijgen. „In dezelfde periode hebben wij een gesprek met De Jager aange-" vraagd. Er was veel discussie over prijzen en accijnzen, en wij wil den dat ook de gezondheidsbelan gen daarin werden meegewogen. Maar De Jager zei geen behoefte te hebben aan een gesprek met ons", zegt directeur van Stichting Volks gezondheid en Roken (Stivoro) Lies van Gennip. De politiek loopt te veel aan de lei band van de sigarettenindustrie, constateert Van Gennip. Die inni ge contacten staan haaks op een ook door Nederland ondertekend verdrag van wereldgezondheidsor ganisatie WHO, dat de tabaksin dustrie geen invloed mag hebben op de besluitvorming van de over heid. Dat ziet ook hoogleraar pre ventieve geneeskunde Onno van Schayck, voorzitter van het uit art sen en specialisten bestaande Part nership Stop met Roken. „Ik ben verbaasd over de toegang van de ta baksindustrie tot bewindsperso nen." Van Schayck ziet zichzelf niet als lobbyist, maar als iemand die gewoon bezorgd is. „Als artsen zien we de mensen onder onze handen doodgaan. Een op de twee rokers gaat dood aan ziektes ver oorzaakt door het roken." In ieder geval twee CDA-kopstuk ken zien dat anders. Naast Brink man liet ook huidig demissionair minister Hans Hillen zich, toen nog als senator, inhuren door de tabakslobby.-Hillen vergat die ne venfunctie op te geven, wat nog even leidde tot een relletje. Ook toen zette het de schijnwerpers op de Eerste Kamer, waarin senatoren hun erebaan moeiteloos vermen gen met een reeks van hoofd en -bijbanen. Stivoro-directeur Van Gennip gaat onverdroten door met pogingen óók toegang tot de beleidsbepalers te krijgen. Ze moet wel: het ministerie van VWS draai de de geldkraan dicht, per 31 de cember wordt de anti-rookclub niet meer gesubsidieerd en dreigt opheffing. Ze pleit op de valreep voor prijsverhoging van sigaretten. door Sandra Donker DEN HAAG - Allochtone mannen die hun vrouw en kinderen 'dum pen' in hun land van herkomst, moeten daar gevangenisstraf voor krijgen. Dat wil de PvdA. Nu ont springen deze daders, die hun ge zin in grote problemen brengen, de dans, aldus PvdA-Kamerlid Khadija Arib.- Jaarlijks laten naar schatting zo'n tachtig allochtone mannen hun echtgenote en/of kinderen na een vakantie zonder paspoort achter in hun vaderland. Het gaat daarbij met name om Marokko, maar ook om Turkije, Pakistan, Iran, Irak of Afghanistan. Soms wil een dader af van zijn vrouw om een nieuw leven te beginnen, soms dwingen vaders hun dochters tot een huwe lijk. Ook komt het voor dat man nen hun in Nederland opgegroei de kinderen te 'verwesterd' vinden en hen in hun land van herkomst volgens de regels van de islam wil len laten opvoeden. „Het gaat om hele schrijnende ver halen", zegt Arib. „De vrouwen en kinderen kunnen geen kant op, ra ken getraumatiseerd, worden soms opgesloten door familiele den. Het kost hen soms jaren om weer te kunnen terugkeren naar Nederland, omdat zij geen papie ren meer hebben. Ze hebben geen geld, geen inkomsten, daders heb ben hun echtgenote soms zonder hun medeweten uitgeschreven uit de gemeentelijke basisadministra tie. En ondertussen kunnen de mannen in Nederland hun eigen gang gaan." Arib vindt dat het Wetboek van Strafvordering op dit punt moet worden aangepast. Het kabinet heeft al een aantal voorstellen ge daan om geweld tegen allochtone vrouwen beter aan te kunnen pak ken. Vandaag praat de Kamer met deskundigen over aanpassing van- de wet. Haringdeskundige Jaap Koning keurt het eerste vaatje Hollandse Nieuwe. SCHEVENINGEN - Op de traditionele veiling in Scheveningen heeft giste ren het eerste vaatje haring 95.000 enro opgebracht. Het recordbedrag werd geboden door uitzendbureau Start People. Dat maakte een woordvoerster van het Nederland se Visbureau bekend. In 2006 gingen de visjes voor een recordbedrag van 75.000 euro on der de hamer. Daar ging het uit zendbureau dus 20.000 euro over heen. Het geld gaat naar het Jeugd Sport Fonds. De veiling op de Scheveningse visafslag is symbo lisch en heeft niets te maken met de prijs die de visboer rekent voor de maatjes. Jaarlijks wordt 30 miljoen kilo ha ring verwerkt tot Hollandse nieu we, ofwel 200 miljoen haringen. Daarvan worden er 85 miljoen in Nederland gegeten en de Belgen happen jaarlijks 15 miljoen harin gen weg. Ook in Duitsland is de Hollandse nieuwe populair. Per Sporthotel Valsa na Een luxueus hotel op slechts 50 m van de Obersee. Dit hotel heeft veel faciliteiten voor jong en oud zoals een overdekt zwembad, sauna, stoombad, fitnessruimte en tafeltennis. Inbegrepen 7 overnachtingen 7 x ontbijtbuffet 1 7 x diner Gratis Arosa Card Gratis autowegenvignet (max. 40 CHF en wordt door het hotel op uw laatste dag terugbetaald). Periode Aartkomst dagelijks mogelijk van 22 juni t/m 16 september 2012 Datum Van Voor 22/06-12/07 JÖÖT- 500,- 12/07-10/08 -777T- 583,- 10/08-23/09 JeOy 500,- Kinderkorting: t/m 14 jaar gratis vanaf 15 jaar 30% korting (per 2 volbetalende). Reiscode; ZGRH10W Voei je Vrij UiC j Het traditionele Zwitserse Bündner vakantieoord Arosa ligt aan het einde van het Schanfiggdal op zo'n 1800 m. De imposante bergwereld heeft een uitgestrekt wandelgebied en biedt vele outdoor mogelijkheden in de zomer. U krijgt de gratis Arosa All-lndusive Card: gratis gebruik van de berg- liften, stadsbussen en gratis activiteiten zoals de kletter introductiecursus, een oldtimerrond- rit en een bezoek aan het regionale museum. aii-inciusive.ch

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 4