'In de Pluimpot kom je helemaal tot rust' mc 5 Wandel mee m donderdag 7 juni 2012 op pad www.pzc.n|/uit Wilt u ook een ommetje maken meteen verslaggever van dePZC? Geef dan uw favoriete wandeling door if:aan de redactie. 'W E-mail: iïO-- j.vandamme@pzc.nl Postadres: PZC ta.v. Jan van Damme, Postbus 91, 4330 AB Middelburg door Rob Paardekam Zeeland heeft ontelbaar veel mooie plekjes, vindt Chris Koopman uit Sint-Maartensdijk. Die op Tholen worden daarbij vol gens hem wel eens vergeten. On der meer de Krabbenkreek bij Sint-Annaland en het Rammegors bij Sint Philipsland zijn volgens hem de moeite van het bezoeken waard. Toch staat het rondje Pluimpot, dat hij zelf al ontelbare keren heeft gelopen, op nummer één. De Pluimpot was vroeger de ver binding tussen de Oosterschelde en de haven van Sint-Maartens dijk. De zeearm is tientallen jaren geleden afgedamd. Het natuurge bied dat daardoor ontstond, dient nu vooral als hoogwatervlucht- plaats en broedgebied voor vogels. Onder meer vanaf wandelpaden kunnen vogelliefhebbers en ande re recreanten al dat moois bekij ken. „Ik kan niet anders dan Staats bosbeheer daar een compliment voor geven", stelt Chris Koopman, terwijl hij met stevige tred door het gebied loopt. „De paden en bankjes worden zeer goed onder houden." De inwoner van Sint-Maartensdijk kan het weten, want hij doet regel matig een rondje Pluimpot. Vanaf zijn woning staat hij binnen een paar minuten midden in de na tuur. „De vele gezichten maken dit natuurgebied zo mooi", vindt Koopman. „Het ene moment loop je door het bos, even later sta je aan de Oosterschelde en weer een paar minuten later loop je langs de oevers van de Pluimpot de vele vo gels te bekijken." De Pluimpot vormt tegenwoordig een veilige haven voor vele vogelsoorten. Aan het begin van de afgesloten zeearm, vanaf de Oosterschelde ge zien, ligt een groot bróedeiland, waar bij tijd en wijle vele honder den vogels zitten. „Soms maken ze zoveel lawaai dat je je handen voor je oren moet houden." De oplettende wandelaar kan on der meer visdiefjes, scholeksters, eenden, waterhoentjes, kluten, grutto's en kokmeeuwen aantref fen. Ook bevers en marters mogen graag in het gebied vertoeven. Met de kokmeeuwen kun je als wandelaar wel eens van dichtbij kennis maken, weet Koopman. „Soms komt zo'n meeuw rond je hoofd vliegen als een soort waar schuwing. Op die manier probeert hij zijn nest te beschermen." Op het moment dat hij dit vertelt, richt de inwoner van Sint-Maar tensdijk zijn blik naar het water. „Kijk, daar in de verte zit een ooie vaar. Die zie je hier niet zo vaak. Mooi, toch?" Ongeveer in het midden van het natuurgebied heeft Staatsbosbe heer in 1986 een bruggetje aange legd, zodat mensen die het hele rondje te lang vinden een stukje kunnen afsnijden. Koopman vond dat een prima idee, maar pleitte destijds wel voor een ophaalbrug getje, zodat het geen barrière hoef de te vormen voor de schaatsers. Hij vond geen gehoor. „Het is een hele lage brug geworden waar ijs- liefhebbers onmogelijk onderdoor kunnen", stelt de inwoner van Sint-Maartensdijk, die drie keer de Elfstedentocht schaatste. „Maar ja, hoe erg is dat? De laatste keer dat op de Pluimpot kon worden ge schaatst was in 1997. Het water is brak, dus er is een lange periode van stevige vorst nodig voor het ijs dik genoeg is." Al lopend door de Pluimpot beseft Koopman dat voor het natuurge bied en zijn omgeving wellicht roe rige tijden aanbreken. Zo wordt het naastgelegen vakantiepark twee keer zo groot en komt er op termijn wellicht nog een behoor lijk bungalowpark bij (Wulpdal). Ook enkele campings in de omge foto's Willem Mieras ving hebben plannen om te groeien. Koopman heeft er ge mengde gevoelens over. „Ik be grijp dat Tholen op het gebied van toerisme een slag wil maken, maar het moet hier niet te druk worden. Juist de rust en de stilte maken dit natuurgebied zo mooi." Nog veel verregaander is het plan om de zeearm weer door te trek ken tot aan de kern en in het door getrokken deel een eiland met wo ningen aan te leggen. „Ik moet eerst nog maar eens zien dat het zover komt", zegt Koopman, refere rend aan de crisis op de woning markt. „Om eerlijk te zijn, hoeft het voor mij niet. Laten we dit ge bied maar houden zoals het is." Daar waar de schepen vroeger De Pluimpot in voeren, ligt nu een strandje. Chris Koopman in het bos, pal naast De Pluimpot.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 49