'Zeeland heeft goud in handen' 361 sport Steven Caethoven rijdt in z'n eigen achtertuin Pozzato geschenk uit hemel donderdag 7 juni 2012 MIDDELBURG - Voor veel Belgische wielrenners is de Zeeuwse profron de een speciale wedstrijd. Ze wil len er pieken. Zo ook voor Steven Caethoven uit Lembeke. „De Ron de van Zeeland Seaports is een wedstrijd waarin ik top wil zijn. Dat is zowat m'n achtertuin", liet de 31-jarige renner van Ac cent. jobs-Willems Veranda's vori ge week in de Belgische krant Het Nieuwsblad weten. Caethoven won vorig jaar verras send de derde etappe van de Delta Tour Zeeland, de voorloper van de Ronde van Zeeland Seaports. In de laatste meters van de etappe Terneuzen-Terneuzen strafte hij erkende sprinters als Theo Bos en - Marcel Kittel af Zij hadden veel te vroeg de eindsprint ingezet, Caethoven koos het juiste mo ment om uit de luwte van het pe loton te komen en de tegenwind te trotseren. De Belg hoopt zijn stunt dit jaar in Goes te herhalen, maar is niet in goeden doen. Hij heeft een onsteking aan het zitvlak en heeft last van een allergie. Steven Caethoven won. dit- jaar nog geen koers, maar eindigde wel al zestien keer in de top tien. Met de vele punten die dat voor de we reldranglijst opleverde, is hij meer dan tevreden. MIDDELBURG - Filippo Pozzato is voor de organisatoren van de Ron de van Zeeland Seaporst een ge schenk uit de hemel. Na vele mis lukte pogingen om een blikvanger naar de Zeeuwse wielerwedstrijd te halen, hadden ze wel beet toen ze Varnese Vini, de ploeg van de dertigjarige Italiaan, benaderden. De pro-continentalploeg wilde graag naar Nederland komen voor de eendaagse wielerwedstrijd. Donderdag reizen de ploegleiders auto, een bus en de materiaalwa gen af, vrijdag stapt Pozzato met zijn ploeggenoten en begeleiders op het vliegtuig naar Brussel. Filippo (Pippo) Pozzato was een van de. weinige renners die dit voorjaar bijna-alleswinnaar Tom Boonen kon bijhouden. Zo werd hij tweede in de Ronde vaan Vlaanderen. Zijn enige zege dit sei zoen behaalde hij op 28 april in de Gp Industria Artigianato, een klassieker op Italiaanse bodem. In de negende etappe van de Giro blesseerde hij bij een. val zijn pols en moest opgeven. Inmiddels is hij weer zover hersteld, dat hij als een van de favorieten van start gaat in de Ronde van Zeeland Seaports. Zijn ploeg mag niet starten in de Tour de France. Na de Ronde van Zeeland Seaports staan daarom Ronde van Servië, de Ronde van Oostenrijk en de Ronde van Polen op het programma. Zijn ultieme doel: olympisch kampioen wor den in Londen. Filippo Pozzato is prof sinds 2000, won tot nu toe 43 wedstrijden en is in Italië en daarbuiten immens populair. Dat heeft hem geen windeieren gelegd. Hij woont niet voor niets in Monaco. De belang rijkste successen van Pozzato: 9 Zege in Milaan-San Remo 2006 Tweede in de Ronde van Vlaan deren 2012 Tweede in Parijs-Roubaix 2009 Etappezege in Ronde van Italië 2010 Kampioen van Italië 2009 Etappezeges in de Ronde van Frankrijk 2007 en 2004 Vierde op het WK van 2010 Winnaar Omloop Het Volk 2007 Winnaar Tirreno-Adriatico 2003 Crisis biedt Ronde van Zeeland Seaports kansen De economische crisis slaat hard toe. Ook in het wielrennen. Is de crisis een bedreiging of een kans voor de Ronde van Zeeland Seaports? Wielerexpert josé de Cauwer ziet kansen. Maar dan moet de organisatie niet op de handen gaan zitten. door Koen de Vries GOES - Voor de meeste World Tour-ploegen maakt het (nog) niet uit of de economie groeit of niet. Geld genoeg. De budgetten wor den eerder groter dan kleiner. Voor wedstrijden ligt dan anders. Veel koersen, zoals de Omloop van Zeeland Seaports, moeten in krimpen. Maar het kan erger: er zijn wielerwedstrijden die verdwij nen. In Nederland alleen al een stuk of drie: de Ronde van Het Groene Hart, de Tour de Rijke en Mooi Friesland, voorheen de Profronde van Friesland. Voor de Ronde van Zeeland Seaports zou je zeggen: de crisis biedt kansen. De hoofdsponsor is immers na de editie van zaterdag nog drie jaar aan het evenement verbonden. Klopt dat, oud-profrenner, oud ploegleider, oud-bondscoach en te genwoordig vooral wielercommen- tator en wielerexpert José de Cau wer? Wat zijn de kansen? „Ik ga de bal eens in het kamp van het bestuur schoppen. In deze tij den gaat de kwaliteit van het be stuur boven komen. Degenen die vernieuwen, de comités met een brede horizon, blijven over. De an dere verdwijnen." Wat moeten de organisatoren doen „Ga kijken bij de buren. Bekijk wat ze goed doen, waar je van kunt leren. De E3 Prijs Harelbelce is echt goed bezig. Ze hebben daar een jeugdbestuur, met mensen tot 23 jaar. Ze zijn actief met allerlei dingen die er toe doen. Zo maken zij de site en houden die actueel. Later kunnen die gasten zo het echte bestuur instromen. En (la chend) -misschien moeten jullie Jan Raas toch maar eens uit z'n kot halen..." Wat is verder belangrijk? C Geboren: 25 september 1949 in Temse. Profrenner: 19,73 tot 1980. Grootste succes als wielrenner: overwinning in de eerste etappe van de Ronde van Spanje in 1976, daarna drie dagen in de leiderstrui. C Grootste succes als ploegleider: De zege van de Amerikaan. Greg Le- Mond in de Tour de France van 1989. De ploeg van De Cauwer heette ADR-Agrigel. Grootste succes als bondscoach: de wereldtitel van Tom Boonen in 2005. in Madrid. De Cauwer reed in zijn amateurtijd korte tijd voor een Zeeuwse ploeg: Watney. José de Cauwer is een wielerkenner bij uitstek. Hij was beroepsrenner, ploegleider, bondscoach en is nu wielercom- mentator en ook een beetje wielerentertainer. foto Willem Mieras „Er zijn vier dingen: tv, tv, tv en tv. Probeer zoveel mogelijk publici teit te krijgen. Waarom niet eens met Sporza spreken? Een half mi nuutje van de koers op Sporza en u bent vertrokken. Bied ze des noods 2500 euro om uw beelden te vertonen. Als een sponsor z'n naam op tv ziet, dan raakt hij opge wonden. Groot of klein, op tv ko men is voor een sponsor enorm belangrijk. Martijn Keizer van Va- cansoleil-DCM was tijdens de Gi ro misschein wel tien uur in beeld. Da's voor de sponsor en dus z'n ploeg een grote opsteker. Die jon gen gaat er in z'n contract mis schien wel 50.000 euro bij krijgen. Zoiets kan ook met een koers ge beuren." Is het parkoers hier een kans of een belemmering? „In Vlaanderen rijden ze over kas seien en gaan ze achterlangs de mestvaalt. Vergelijk dat eens met Zeeland. Jullie hebben de mooiste provincie van Nederland. Jullie hebben goud in handen. Daar moeten jullie, en vooral de provin cie, veel meer mee doen!" Pozzato is de publiekstrekker van de Ronde van Zeeland Seaports. Zal hij hier de stenen uit de straat zal rij den? „Ik denk het niet. Waarom zou hij? Maar "je kunt hem wel een beetje strelen. Breng hem 's mor gens bloemen op z'n kamer. Zet hem extra in het zonnetje bij de presentatie. Laat hem interviewen door iemand die Italiaans spreekt en dan in het Nederlands vertaalt. Ik zie te vaak dat toppers met te weinig honneurs worden gepresen teerd en wat voor gevolgen dat heeft. Aan de andere kant: de win naar krijgt hier veel punten voor de wereldranglijst. Meer dan voor de winst van een Giro-etappe. Die punten vindt ook Pozzato heel lek ker. Daar wil hij als het kan wel wat voor doen." José de Cauwer Tim Mertens is weer helemaal fit na zijn ongelukkige val in 2011.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 36