EK-koorts? Niet in Charkov 32sport donderdag 7 juni 2012 Thuisland Polen klopt Griekenland morgen in het openingsduel van het EK. Althans, meent Citta de olifant. De bonus voor de internationals van Oekraïne kan dit EK oplopen tot wel 12,5 miljoen euro. Nog twee dagen te gaan. Dan speelt Oranje zijn eer ste EK-duel. In Charkov doet de bevolking hard zijn best te laten zien dat de stad er klaar voor is. door Geert Jan Hahn Bij de McDonald's aan de Poesjkinstraat is het nog rustig. Charkov is een groots opgezette stad en dit snellevoedselrestaurant is een van de vele in het verdere Sovjet straatbeeld. Één toerist, een Amerikaan, heeft de grote gele letter ontdekt. Hij be stelt 'a hamburger'. Wat volgt is to tale chaos. Vijf medewerksters van een jaar of twintig buitelen over el kaar heen. A hamburgerEr wordt een meisje met kort blond haar naar voren geschoven. De Ameri kaan herhaalt zijn verzoek: „A hamburger, please." Het meisje blijft verstijfd staan.. Uiteindelijk neemt de manager de bestelling op, waarna ze de meisjes wanho pig toespreekt. „Praktika nado", je moet oefenen. Dat deze medewerksters Engelse les hebben gehad en dan in deze omgeving niet a hamburger ken nen, wat nauwelijks afwijkt van het Russische woord gamboerger, is zowel koddig als zorgwekkend. Ook al roept de voice-over in de metro Engelse teksten om en heeft de Oekraïense stad zijn best ge daan om ook op de straat borden te internationaliseren (al wordt square vaak als sguare gepresen teerd), de Oranjefan zal zich goed moeten laten instrueren door de hostel-, hotel- of campingmede werker voordat hij of zij de straat opgaat. En vooral ook veel geduld moeten hebben. Stadion De lelijke blauwe sintelbaan is weg gewerkt en bedekt met kunstgras. Vanaf een blauw of geel stoeltje in het knusse Metalist Stadion (38.633 zitplaatsen) kijk je hier door naar een bijna surrealistisch groot veld. Onder de tribunes wor den de laatste sponsorborden in gereedheid gebracht, terwijl ook buiten het stadion de Europese voetbalbond Uefa regeert. Zelfs het lokale busstation functioneert sinds half mei al niet meer. De bus sen zouden dan door het Uefa-ter- ritorium moeten rijden. En dat mag natuurlijk niet. Fanzone Op het grote Vrijheidsplein in het centrum is het podium zo goed als gereed. Ook wordt de laatste hand gelegd aan een tent die 's avonds als discotheek gaat fungeren. On der anderen Armin van Buuren zal hier, zowel voor als na de wed strijd Nederland-Duitsland, optre den. Een goed alternatief voor de nachtclubs die waarschijnlijk veel buitenlanders gaan weigeren om wille van hun eigen gasten. Hekken staan om het plein heen, vooral om te voorkomen dat Oekraïense automobilisten vol gens goed gebruik hun Lada in de buurt van het Lenin-standbeeld parkeren. Daarvoor staan vier me tershoge matroesjki, beschilderde poppetjes die Nederland, Duits land, Portugal en Denemarken symboliseren. Accommodaties Na alle ophef van de afgelopen maanden blijken er nog steeds be taalbare accommodaties te zijn. Kampeerders kunnen nog terecht op de Oranjecamping of de alter natieve camping Dutch Invasion, zowel voor tenten als huisjes. Ook blijken er nog flink wat hotelka mers vrij te zijn, al zijn deze nog steeds redelijk prijzig. Het beste alternatief lijkt daarom een appartement; steeds meer Charkovtsjanen besluiten op het laatste moment de stad te ont vluchten en hun gemeubileerde flat ter beschikking te stellen voor een betaalbare prijs. Voor vijftig euro per nacht kan nog een drieka merappartement op een kwartier rijden van het centrum worden ge huurd, voor een eenkamerapparte- ment staat een prijs van rond de dertig euro. Hostels, de goedkoop ste optie, zijn in principe volge boekt. „Maar dakloze fans kunnen altijd bij ons aankloppen om een plekje in de lounge te bemachti gen", verzekert een medewerkster van het Poesjkin Hostel. Infrastructuur Openbaar vervoer is gratis voor tickethouders. Reizen met de me tro is in Charkov verreweg het meest efficiënt. Al is het traditione le Oost-Europese metromuntje ver vangen door een onhandig geco deerd bonnetje. Wat betreft ver voer van en naar de hoofdstad Kiev: nieuwe treinen vervoeren de passagiers in vier uur tijd. De be loofde internetverbinding werkt nog niet. Veiligheid Racisme, hooliganisme, corrupte politie; Charkov heeft geen beste naam gemaakt de afgelopen maan den. Speciale veiligheidszones voor gekleurde supporters worden in deze EK-stad echter niet inge richt, zoals in Kiev en Donetsk wel voor de Engelsen gebeurt. Volgens burgemeester Gennadi Kernes is alle media-ophef'over dreven', al zou hij wel de politie op het hart hebben gedrukt om zich 'te gedragen'. „Nederlandse supporters zullen zich toch wel met hun eigen drugs en onze vrou wen vermaken", zegt hij lachend. Sfeer onder bevolking Bij de Charkovtsjanen zit de sfeer er nog niet in. Geforceerd worden wat huizen in een buitenwijk geel-blauw geschilderd, maar daar blijft het bij. Ze klagen vooral over de verkeerschaos die is ontstaan en zijn juist zelf bang voor de inva sie van buitenlanders. Als het even kan, verlaten ze de stad voor twee weken. Een kaartje voor de wed strijd hebben ze toch niet. Niet omdat ze deze niet konden krij gen, maar omdat dertig euro voor veel inwoners twee dagen werken betekent. Brood is belangrijker dan spelen. Camping eerder open voor 'Oranje-indiaan' CHARKOV - De eerste fan is al gearri veerd op de Oranjecamping in Oek raïne. Gerard 'Graadje' Hindriks, be ter bekend als de Oranje-indiaan,- kwam gisteren met zijn camper Charkov binnengereden. Hoewel de Oranjecamping vandaag pas opengaat, maakten de organisato ren een uitzondering voor Hin driks en zijn vrouw Grietje. De Em- menaar, die het Nederlands elftal sinds het EK van 1988 achterna reist, deed vier dagen over zijn reis naar Oekraïne. Zijn zoon had het Metalist Stadion van Charkov als eindbestemming ingevoerd. Vanaf die plek liet Hindriks een taxi voor zich uitrijden op zoek naar de Oranjecamping. Op het recreatie-eiland in de stad Charkov, waar de camping is opge bouwd, overnachten zo'n duizend fans tijdens de groepsduels met De nemarken (zaterdagavond) en Por tugal (17 juni). Tegen Duitsland (13 juni) is het met dertienhonderd campinggasten nog wat drukker. Volgens de burgemeester van Charkov zullen de Oranjefans zich ongetwijfeld vermaken met 'hun eigen drugs en onze vrouwen', foto Georgi Licovski/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 32