stilte naar muur van geluid Poolse voetbalvedette Deyna is weer thuis sport! 3i donderdag 7 juni 2012 Zo sta je voor de toegangspoort van het voormalige concentratiekamp Auschwitz-Birkenau (links) en zo sta je in bomvol Reymanastadion voor een training. foto Jerry Lampen en Koen van Weel/ANP veel indruk gemaakt. Maar dit is niet het moment om daar nu uitge breid op in te gaan." Ook aanvoerder Mark van Bom mel was stil geworden bij het zien van de rails waar de dodentreinen arriveerden en de donkere, Spar taanse barakken waar ooit vele dui zenden gevangenen verbleven, in afwachting van een zekere dood. „Natuurlijk heb je op school din gen geleerd, maar het is toch an ders als je ervoor staat. Als je al die details hoort van de gids, ja, dat is onbeschrijflijk." Na afloop van de tocht door het grootste vernietigingskamp van de nazi's stuurden tal van Oranjeinter nationals tweets de wereld in om te laten weten hoe verpletterend de rondleiding was geweest. John Heitinga: „Het is niet te beschrij ven wat er hier is gebeurd. We mo gen dit nooit vergeten. Respect." Ron Vlaar: „Er zijn geen woorden te vinden om te beschrijven wat dit met je doet." Kevin Strootman: „Ongelooflijk om te zien en te ho ren wat er daar is gebeurd." Hoe anders was het decor een paar uur later. Het stadion van Wi- sla Kraków stroomde aan het be gin van de avond vol met ruim twintigduizend dolenthousiaste, merendeels Poolse fans om de openbare training van Oranje te bekijken. Zowat elk schot op doel leverde een massaal applaus op, met een kogel van Arjen Robben in de kruising als climax. Ver spreid door het stadion zaten vele Poolse jongetjes in oranje shirts, die dansten op hun stoeltjes toen de wave over de tribunes trok. Het Nederlands elftal, met internatio nale sterspelers als Van Persie, Sne- ijder en Robben, is zeer populair in Krakau. Italië trainde een dag eerder 'slechts' voor zo'n tienduiz- zend toeschouwers in het naburi ge stadion van Cracovia. Opmerkelijk was de muur van ge luid achter een van de doelen. Daar roerde de fanatieke aanhang van Wisla zich alsof hun club net was begonnen aan de kampioens wedstrijd. Ze protesteerden zo on der meer tegen het feit dat in Kra kau geen EK-duels worden ge speeld. De spelers van Oranje hoorden dat uiteraard ook, evenals de staande ovatie na afloop. Maar na zo'n dag vari uitersten als gisteren waren er even andere za ken die door hun hoofd galmden. door Hans Leber WARSCHAU - De Polen delen hun land met de Europese voetbalbon zen van de Uefa en supporters uit allerlei landen, maar middenin de drukte van het EK voetbal was er gisteren een gewijd moment: een eerbetoon in de Kathedraal van Warschau aan de Poolse voetballer Kazimierz Deyna, wiens stoffelijke resten na 23 jaar in een Ameri kaans graf terugkeerden naar zijn vaderland. Deyna is een van de grote repre sentanten van Polens beste voet balgeneratie ooit. Het team werd olympisch kampioen in 1972 en derde op het WK van 1974, beide keren in Duitsland. Zijn terugkeer naar het vaderland blaast daar de discussie nieuw le ven in wie de beste Poolse voetbal ler aller tijden was. Deyna wordt genoemd, Grzegorz Lato, de top scorer in 1974 met zeven doelpun ten, maar vooral Zbigniew Boniek. In 1994 kozen lezers van Poolse voetbalbladen én de Poolse voet balbond nog duidelijk voor Dey na. Nu is hij dus terug in Polen, de middenvelder die nooit echt op viel door wonderschone doelpun ten of andere sensationele acties. Toch maakte hij in de 97 inter lands voor zijn landenteam altijd nog 41 doelpunten. Dat hij een we- reldvoetballer was, moge ook blij ken uit de derde plaats in de mon diale uitverkiezing 'voetballer van het jaar' in 1974, achter respectieve lijk Johan Cruijff en Franz Becken- bauer. Deyna speelde lange tijd voor Le- gia Warschau, waar hij als jonge man wel voor moést spelen omdat het een aan het regime gelinkte club was tijdens de dagen van het communisme. Hij moest er zijn dienstplicht vervullen. Na zijn vertrek bij Legia - in 1978, pas op 30-jarige leeftijd omdat hem eerder geen carrière in het buitenland werd gegund - heeft bij die club nooit meer een voet baller met zijn rugnummer 10 ge speeld. Als eerbetoon. Deyna beëindigde zijn carrière in San Diego in Californië bij de So- ckers, in 1987. Twee jaar later kwam hij, 41 jaar oud, in die plaats om het leven bij een auto-onge luk. Sinds begin deze week is Kazi mierz Deyna weer thuis. Voor het stadion van Legia Warschau is gis teren een standbeeld van de voet baller onthuld. Bij de herdenkings dienst waren de Poolse bonds coach Franciszek Smuda en enkele spelers uit diens EK-selectie aanwe zig. Deyna's stoffelijke resten zijn bijge legd op de begraafplaats Powazki, naast die van andere beroemde Po len. Kazimierz Deyna, Polens beste voet ballier aller tijden?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 31