De Italianen hebben yan doodse een verboden woord 301 sport Tijdens een toernooi zijn voetbalfans net pelgrims donderdag 7 juni 2012 Uruguay is Duitsland gepasseerd op de wereldranglijst en staat nu tweede. Oranje blijft vierde. De Deense bondscoach Morten Ol- sen: „De rest moet, wij willen. Dat kan een voordeel zijn." Hoe veelzeggend is het dat de naam van Mario Balotelli tijdens de bijeenkomst niet eens valt? De Italianen hebben aan de voor avond van de klassieker tegen Spanje blijkbaar iets anders aan hun hoofd dan de fratsen van een notoir probleemkind. door Leon ten Voorde KRAKAU - De constante lach op het gezicht moet een bepaalde zelf verzekerdheid uitstralen. Het is de houding van iemand die wil uit dragen dat hij alles onder controle heeft en de zorgen van de buiten wacht -afdoet als een onschuldig veertje dat per ongeluk komt aan- dwarrelen. Maar iedereen in het Poolse Casa Azzuri weet dat er ach ter die muur van trots en vrolijk heid een geplaagde man schuil gaat. Cesare Prandelli zegt op een pers conferentie in Krakau dat hij geen TILBURG - Sport en religie hebben dezelfde functie en het EK voetbal is vergelijkbaar met een pelgrima ge. Dat vindt Wouter van Beek, professor antropologie van de reli gie aan de Universiteit van Til burg. „Net als religie is sport een geweldige uitlaatklep van emoties. Tijdens het EK wordt even al de rest onbelangrijk. Het is een tijd buiten de tijd. We hebben alle maal hetzelfde doel", aldus Van Beek. Bij pelgrims is het net zo, vergelijkt hij. „Vooral het samen onderweg zijn is belangrijk. Het sa men reizen, samen de spirituali teit opzoeken. Dat geeft een gevoel van eenheid; iedereen heeft het zelfde doel voor ogen. De aan komst op de bestemming is vaak een anticlimax." Zo is het ook met het EK, meent Van Beek. „De kans op winst is erg klein. Maar als we eenmaal uit geschakeld zijn, zetten we ons daar met z'n allen vrij makkelijk overheen. We vinden het even jammer, maar dan gaat het norma le leven weer'door en gaan we elk ons eigen gangetje." Volgens Van Beek krijgt religie een belangrijke functie op heftige mo menten in de sport. „Tijdens straf schoppen wordt er bijvoorbeeld heel wat afgebeden. Maar er zijn grenzen. In de sportwereld wordt fronsend gekeken wanneer een bal wordt ingezegend tijdens een mis. Ook de heiliging van sporthelden, zoals Messi die in een reclame als godenzoon wordt afgebeeld of Cantona die over het water loopt, wordt enigszins sceptisch beke ken." Van Beek geeft vandaag een lezing over voetbal en religie op het sym posium The Spirit of Football aan de universiteit van Tilburg. infographic ANP bron UEFA enkele twijfel heeft, maar geen mens gelooft hem. Waarom, zo vragen de Italiaanse journalisten zich af, heeft de bondscoach van hun land dan de voorzitter en de vice-voorzitter van de bond bij zich op het podium? Dat is nog niet eerder voorgekomen. Volgens de sceptici proberen de mannen achter de tafel daarmee uit te stra len dat ze een blok vormen in de ze crisistijd. Want crisis is het bij de Italianen, hoewel de bal nog moet gaan rol len. Zondag is Spanje de eerste te genstander. De vele blessures, het belabberde spel in de laatste wed strijden en het gokschandaal heb ben het vertrouwen in de nationa1 le ploeg in Italië sneller doen kelde ren dan de koers van de euro in ei gen land. Er is vooral schaamte na weer een affaire die diepe gaten heeft geslagen in de geloofwaardig heid van het Italiaanse voetbal. Maar het onderwerp dat iedereen het meeste bezighoudt, wordt angstvallig gemeden. Het gaat tij- Italianen onder de indruk van Auschwitz dens de persconferentie van Pran delli over alles en nog wat, maar nooit over het gokschandaal. Het is in deze pompeus aangeklede omgeving, waar zelfs op de trap pen nog dikke blauwe tapijten zijn neergelegd, een verboden woord, zo lijkt het wel. De bondscoach die eerder nog zei dat de Italiaanse ploeg zich misschien wel moest te rugtrekken van het EK, houdt de schone schijn op en blijft alles met een minzame blik pareren. Op de een of andere manier houdt iedereen zich in en heeft de setting iets van een gewapende vrede; Niets is daardoor wat het lijkt. Niemand die ook maar iets Vraagt over bijvoorbeeld doelman en icoon Gianluigi Buffon, de 114-voudig internationaal die zwaar onder vuur ligt omdat hij een verwoed gokker en pokeraar is. Maar Buffon, wiens naam ook opduikt in deze zaak, staat bij Prandelli niet ter discussie en zal op het EK gewoon onder de lat staan. Het is crisis bij de Italianen, al houden die zelf de schone schijn op. foto Stanislaw Rozped/EPA KRAKAU - Ook de selectie van Italië heeft gisteren in Polen een bezoek gebracht aan het voormalige con centratiekamp Auschwitz. Doel man en aanvoerder Gianluigi Buf fon legde er een krans in de kleu ren van de nationale elf van zijn land neer. De spelers spraken ook met enkele Italiaanse overlevenden van het kamp. Volgens ooggetui gen reageerden de Italiaanse voet ballers zeer geëmotioneerd op de getuigenverklaringen. Meerdere landenteams, waaronder dus ook Nederland, bezoeken tijdens hun verblijf in Polen Auschwitz. Zelden beleefde Oranje zo'n groot contrast als gisteren, 's Ochtends de macabere stilte van Auschwitz, 's avonds een training voor duizenden enthousiaste toeschouwers. door Roel Wiche oor één keer waren er niet de spotlights, de handteke- ningenblokken, de bewon derende blikken en het klatergoud van het voetbaltheater. De voltalli ge staf en selectie van Oranje stap ten gisterochtend in de bus voor een trip die ze wellicht nog lang zal heugen. Het Nederlands elftal bezocht zowel Auschwitz I (het ba siskamp) als Auschwitz II (waar de crematoria en gaskamers wa ren). Bondscoach Bert van Mar wijk kon 's avonds, tijdens een in ternationale persconferentie, nau welijks onder woorden brengen welke emoties het bezoek naar bo ven had gehaald. „Het is moeilijk om dit uit te leggen. Het heeft erg Trofee EK voetbal Naam: -Henri Delaunay Cup, vernoemd naar een van de oprichters van de UEFA Gewicht: 8 kg Materiaal: zilver In gebruik: sinds 2008 (herzien ontwerp 2 kg zwaarder en 18 cm hoger dan oude cup) Waarde: ca. 15.000 euro m Duitsland* nu Italië M31 Spanje SM Sovjetunie ft: *West-Duitsland nb: namen winnende landen staan op de achterzijde van de cup gegraveerd Winnaars: HEI Spanje Griekenland PUI 'I'I'l Frankrijk Duitsland ':ftP? mm Denemarken ï3U NEDERLAND SS JErankrijk I II Duitsland* P3 23 TsjechoslowakijeÊsËI SS I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 30