Van Bommel: getergd, 281 sport Mathijsen mist Denemarken Staat van Oranje Hotelperikelen donderdag 7 juni 2012 „Onze kracht Is het collectiefzei Dick Advocaat gisteren na de training van Rusland. „Wij beschik ken niet over sterren, zoals Nederland of Italië." Oranje won twaalf van de dertig interlands tegen Denemarken. Acht duels gingen verloren. door Leon ten Voorde Het kan haast niet an ders of het hotel moet zijn uitgezocht door Wayne Rooney en John Terry. Anders verzin je het niet om de Engelsen onder te brengen op pakweg twintig me ter van het grote plein vol bier en plezier in Krakau. De spelers hoe ven het raam maar op een kiertje te zetten of de geneugten des le vens bieden zich aan. Dat heet de kat op het spek binden. Als de mensen in Krakau teamma nager Hans Jorritsma deze plek hadden aangeboden, had hij di rect een gesprek met de Poolse president geëist. En daarna diens ontslag. Oranje in het hart van de stad, dat is ondenkbaar. Het Nederlands elftal houdt van rust. Bij het WK van 2006 zat Oranje in een Duits boerendorp. Bij het EK van 2008 sliepen onze jongens in Lausanne in het pom peuze Beau Rivage, met uitzicht op het Meer van Genève. In Johan nesburg twee jaar geleden ver schanste Nederland zich in een streng beveiligde buitenwijk en bij dit EK zit Oranje aan de rand van de stad en wordt het uitzicht gevormd door de vredig voortkab belende rivier de Wisla. Prima plek, mooie omgeving, maar wei nig glamour. En dus helemaal naar de zin van Jorritsma. Het ver haal wil dat de grote regelneef nu al een optie heeft op een verblijf in Brazilië en dat hij bijna rond is met een hotel voor het EK over vier jaar in Frankrijk. Zet dat precisiewerk eens af tegen de Engelsen, die tot voor kort nog niet eens een fatsoenlijk trainings veld hadden geregeld. Het moet gezegd: het smalle straatje waarin het hotel is gelegen, wordt be waakt. Maar Rooney en Terry we ten daar om drie uur 's nachts on getwijfeld wel raad mee. De aanvoerder van 35 begint zaterdag pas aan zijn eerste EK. Of hij na het toernooi al direct bedankt voor Oranje? Mark.van Bommel wil er niets over kwijt. door Leon ten Voorde Hij kan in een gesprek soms weerbarstig zijn, prikkelbaar ook. Begin met hem over het saaie spel van Oranje en hij snauwt dat je 'voor romantiek beter met je vrouw naar de film de Titanic kunt gaan en niet over voetbal moet schrijven'. Maar een paar se conden later is Mark van Bommel weer voorkomend. Dan schenkt hij de glazen vol en maakt hij de ene kwinkslag na de andere. Gevoelig is hij af en toe ook. De wond over zijn jarenlange afwezig heid bij Oranje door zijn ruzie met Marco van Basten zal nooit he len. Het heeft hem beschadigd en de magische grens van honderd in terlands heeft hij daardoor nog niet bereikt. En dat raakt de mid denvelder die op het veld zo com promisloos kan zijn, nog steeds. Onlangs bij zijn afscheid bij AC Mi lan liet hij zijn kwetsbaarheid ook zien. Tranen met tuiten huilde hij voor het oog van de camera, alsof hij zojuist een dierbare had verlo ren. Overdreven gedoe, zei de een, want had hij ook niet gehuild in de kleedkamer toen hij Bayern ge dag zwaaide? Wat mooi die emo tie, riep de ander. Van Bommel wil die openbarsting van zijn ziel best verklaren, zo vlak voor het EK. „Het leek misschien of ik heel lang huilde, maar het wa ren maar twee minuten... Ik heb bij Barcelona gespeeld en bij Bayern, maar Milan is anders. Het doet me denken aan PSV, maar dan in het groot. Ik heb maar an derhalfjaar onder contract ge staan, maar die sfeer op het trai ningscomplex Milanello is zo warm, zo familiair. Vier maanden geleden begonnen de mensen die daar werken al aan me te vragen of ik zou bijtekenen. De was vrouw, de jongen die serveert in de keuken; ze vonden het altijd heel bijzonder dat ik elke dag bij ze kwam zitten en een praatje met ze maakte. Zo'n gewone jongen hadden ze nog nooit meegemaakt. Ze voelden ook dat het van mijn kant oprecht was. Op de dag van de persconferentie heb ik ze het nieuws verteld en toen begonnen ze te huilen. Ik ging even later naast de perschef zitten en toen ik opzij keek, huilde hij ook. Toen 'Nigel de Jong en ik zijn juist nodig om zo aanvallend te spelen' brak ik en kon ik niet meer stop pen, omdat alle dingen van die dag weer voorbijkwamen." Even laat hij een stilte vallen. „Ik krijg nu weer kippenvel als ik er aan terugdenk." Hij is 35 jaar inmiddels, de aanvoer der van Oranje. Maar wie consta teert dat het beste eraf is, ontmoet stevige repliek. „In Italië praten ze niet over leeftijd, wel over goed of slecht. Als je in Nederland een 3 bij je leeftijd hebt staan, en dan be doel ik niet 23, ben je al oud en kun je er niks meer van. Het irri teert me verder niet, het motiveert me. Ik vind het alleen wel een be lediging als mensen stellen dat ik op een groot toernooi geen drie duels in negen dagen tijd meer zou aankunnen. Alsof ik een type ben dat hier tot drie uur 's nachts op de tafels sta te dansen en tus sen de middag niet slaap. Ik ben op m'n zestiende als profvoetbal ler begonnen en heb er altijd voor geleefd. Had ik dat niet gedaan, dan was ik allang kapot geweest." Hij is het wel gewend dat er in Oranje altijd wat te doen is rond zijn persoontje. Nu weer. Omdat velen liever een 'type Van der Vaart' op zijn positie willen, wordt opeens zijn band met zijn schoon vader/bondscoach er weer bijge haald. „Discussies zijn er altijd", reageert Van Bommel. „Ik denk dat het elftal erg aanvallende inten ties heeft en als je ziet hoeveel bal len Nigel de Jong en ik veroveren... Wij zijn juist nodig om zo aanval lend te spelen." Van Bommel zegt wel meer din gen niet te begrijpen in alle ge sprekken over Oranje. „Waarom zou er sleet zitten op dit elftal? Weet je wat we moeten als ik jul lie zö beluister? Naar huis gaan! Ik vind dat we misschien nog wel be ter zijn dan voor het WK. Voetbal is niet alleen omgaan met dat balle tje, het is vooral ook mentaal. We weten nu wat het betekent om in een grote finale te staan, bijna ie dereen heeft sinds het WK de overstap gemaakt naar een grote competitie en zich daar staande ge houden. Die jongens hebben ook anders leren denken. Als jij in het buitenland zegt 'we hebben mooi gespeeld, maar wel verloren', kijkt iedereen je aan en roept: 'Dat is dom'. Het gaat om winnen. Wil len we nu een revolutie op voetbal- gebied en weer de finale verliezen, of willen we die beker?" Het wordt zijn laatste kunstje in Oranje, is de verwachting bij ve len. Maar Van Bommel laat zich niet vastpinnen op het definitieve. „Ik ga hier niet zeggen of ik stop bij Oranje. Ik heb daar nooit iets over losgelaten en dat ga ik aan de vooravond van het EK dus ook niet doen." mmtSmt&KBUOIBaMtmmNmmHmStBMtgmBBHimmaWBWSBmBMmBBmBBaatM De hoop van Joris Mathijsen (achtergrond) werd de grond in geboord. Hij gaat het eerste EK-duel toch niet halen. foto Koen van Weel/ANP KRAKAU - Joris Mathijsen mist za terdag de eerste wedstrijd van het Nederlands elftal op het EK tegen Denemarken. De verdediger uit Goirle herstelt langzamer dan ver wacht van een hamstringblessure. Bondscoach Bert van Marwijk hoopt dat de speler van Malaga op tijd fit is voor het tweede groeps- duel op woensdag 13 juni met Duitsland. Hij sluit ook niet hele maal uit dat hij een vervanger moet oproepen. „In principe speelt Joris niet tegen Denemarken", zei Van Marwijk gisteravond tijdens de persconfe rentie. „Ik wil nu de komende da gen eerst kijken hoe het met hem gaat. Tot 24 uur voor het eerste groepsduel kan ik namelijk nog een vervanger voor Joris oproe pen. Dat zou dan iemand worden die op dit moment niet in training is. Ik kan eventueel ook nog een speler van Jong Oranje oproepen." Van Marwijk wilde nog niet vertel len welke verdediger Mathijsen te gen de Denen moet vervangen. Hij zal waarschijnlijk een keuze maken tussen Ron Waar en Wilf red Bouma. Het heeft er veel van weg dat de voorkeur van de bondscoach uit gaat naar Vlaar. „Ik zit rustig op de bank als Ron speelt", zei hij zater dag na het uitzwaaiduel met Noord-Ierland over de aanvoerder van Feyenoord. Mathijsen verrekte anderhalve week geleden zijn hamstring tij dens een oefenwedstrijd van Oran je tegen Bulgarije. Hij sloot dins dag weer voorzichtig aan bij de groepstraining. In eerste instantie zag het er goed uit en de bedoe ling was dat Mathijsen vanaf van daag volledig mee zou oefenen. „Maar dat is helaas niet mogelijk", treurde Van Marwijk gisteren. „Hoe het komt dat we zo positief zijn geweest? Ik weet het niet, het is niet anders." De Sloveen Damir Skomina is aan gewezen als scheidsrechter bij het eerste EK-duel van Nederland, za terdag met de Denen. De arbiters van de eerste vier wed strijden zijn nu bekend. De Neder lander Björn Kuipers is er nog niet bij. Mark van Bommel (hier dollend met

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 28