gezondheid 115 Exclusief KRAS NL f Per e-bike comfortabel fietsen door Duitsland donderdag 7 juni 2012 ken. Er is nog veel werk aan de winkel, maar we zijn op de goede weg." Ze is blij dat ze hierin niet alleen staat. Inmiddels be staan er hoofdpijncentra waar betrokken be roepsgroepen hun kennis bundelen. Bovendien werkt een groep deskundigen sinds februari 2008 aan het ontwikkelen van de multidisciplinaire Richtlijn Aange- zichtspijn. Multidisciplinair, omdat deze be handelaars uit verschillende beroepsgroe pen komen. Zo maken er bijvoorbeeld een huisarts en tandarts deel van uit, maar ook een neuroloog en kno-arts. In deze groep is Lever één van de twee vertegenwoordigers namens de patiënten. De toekomstige richtlijn wordt cruciaal voor het stellen van de juiste diagnose en het afstemmen van de meest passende be handeling. Hierdoor moet straks worden voorkomen dat de aandoening niet, te laat of onvoldoende wordt herkend, zegt Lever. „Dat we inmiddels al vier jaar bezig zijn, geeft aan hoe gecompliceerd de aandoening is. Neem de vorig jaar bij de groep gevoegde psychiater: daaraan gingen de nodige discus sies vooraf, voordat allen het grote belang hiervan inzagen. Dat we gedurende het hele proces zo veel blokkades tegen zijn geko men, had geen van de deelnemers vooraf verwacht. Toch denken we dat de richtlijn - inclusief een patiëntenversie ervan - in ja nuari 2013 gereed zal zijn en dat deze echt verbetering in de huidige situatie brengt." De groep deskundigen is het erover eens dat het innemen van de juist afgestemde medi cijnmix de standaard behandelmethode is. Pas als die geen soelaas biedt, krijgen som mige patiënten te maken met drie andere opties. Mogelijkheid één is een zenuwblok kade, waarbij het risico bestaat dat overmati ge behandeling kan leiden tot nog heviger pijnen. Optie twee is opereren, dan wordt een soort sponsje geplaatst tussen de klop pende zenuw en het naastgelegen bloedvat. Optie drie is het nauwkeurig bestralen van de bewuste zenuw. - Preventief medicijnen slikken, blijkt de op lossing voor Trix Brugman, nadat uiteinde lijk een anesthesioloog de diagnose aange- zichtspijn stelde. „Sinds zeven jaar is mijn medicijncocktail goed afgestemd. Nu kan ik mijn klachten accepteren en tot een mini mum beperken. Ik ga eropuit en rijd zelfs weer auto!" Ze herinnert zich nog dagelijks het diepe dal waaruit ze geklommen is. „Regelmatig hoor ik verhalen van moegestreden mensen die het perron al hebben uitgezocht om te springen. Ilc roep ze heel hard toe: doe het niet!!" reageren? gezondheid@wegener.nl Soorten chronische aangezichtspijn Tot op heden wordt chronische aangezichts pijn in twee categorieën verdeeld: typisch en atypisch. Op termijn zal die classificatie wor den hernoemd. Van de eerste variant is trige minus neuralgie de bekendste: korte felle pi/5;* scheuten in het gelaat. Deze aanvallen kun nen zich met korte tussenpozen herhalen. Bij a-typische pijn houdt de zeurende pijn uren of dagen aan. Bij velen is de pijn nooit weg. Omdat de oorzaken heel verschillend kunnen zijn, of niet worden gevonden, is deze vorm van aangezichtspijn lastig te behande len. Een psycholoog of psychiater kan je dan helpen met de pijn te leren omgaan. Voor meer informatie: bel 0900 - 2020590 of kijk op www.aangezichtspijn.nl 5 dagen nü 30 korting personen* Opstapplaatsen in uw regio! Vertrekdata en prijzen Vertrek 28/5,13/8, 27/8 en 24/9. Normale prijs Lezersprijs 5 dagen vanaf C-369 nü vanaf C 374 Prijzen zijn per persoon o.b.v. 2 personen. Inclusief: reis per Comfort Class bus. ervaren chauffeur, Nederlandse fiets-/reisleiding, 5 dagen (4 nachten) verblijf in Akzent Hotel Sailer See, 4 x ontbijt en diner, Gazelle Innergy huurfiets, fietsprogramma en afscheïdskoffietafel. Exclusief: niet genoemde maaltijden, facultatieve e en entreegelden, stadsgidsen en reis- en annulerings verzekering. Reserveringskosten 19,50 en bijdrage Calamiteitenfonds 2.50 per boeking (beide verplicht). Ga voor alle informatie naar www.kras.nl/LR21878 Voor meer informatie en boekingen: Typ in uw internetbrowser www.kras.nl/LR21878 Kies uw vertrekdatum, bekijk de prijsberekening, ga naar BOEK NU en voer de actiecode WEG40003 in en u ontvangt uw korting van 15,- p.p. Of bel met: 0900 - 9697 (15 cpm). ummer LR 21.878. actiecode WEG40003 waarom zou je meer betalen voor de lezers van deze krant! I Busreis incl. 4-sterren hotel, ontbijt, diner, huurfiets en fietsroutes naar de Sailer See, Bad Bentheim en Haselünne Het fietsseizoen is alweer begonnen! En wat is er nou comfortabeler dan fietsen op een nieuwe Gazelle Innergy fiets, met elektrische trap- ondersteuning? U hoeft bijna alleen nog maar te genieten van de heerlijke natuur om u heen- Tijdens deze zéér complete fietsvakantie verkent u de groene omgeving rondom de Sailer See in het Noord-Duitse Emsland. Speciaal voor u: boek vóór 18 juni en ontvang 15,- korting p.p.! Dagprogramma Dag 1: per bus naar Asten, vanwaar we naar ons sfeervolle hotel in de historische stad Freren rijden. Daarna fietstocht rond de Sailer See. Dag 2-4: tijdens deze dagen maken we drie prachtige fietstochten variërend in lengte van 33 tot 49 km. Dag 5: terugreis naar Nederland, met een gezellige afscheidskoffïetafel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 15