Aangezichtspijn, verdwaald in een doolhof 141 gezondheid Happen naar lucht donderdag 7 juni 2012 Benauwdheid, weinig adem, piepen en hoesten. Astma is een chronische ontsteking van de luchtwegen en manifesteert zich in aanvallen, veelal uitgelokt door een allergische prikkel. Hoe krijg je astma onder controle? Wereldwijd lijden 100 tot 150 miljoen mensen aan astma. Het aantal patiënten groeit elke tien jaar met circa 50 procent. Genezing is niet mogelijk, maar de patiënt kan de klachten wel binnen de perken houden. Jaarlijks sterven 180.000 mensen aan astma. Wat lokt astma uit: Blootstelling aan allergenen, zoals de huisstofmijt, pollen, stuifmeel, dieren- vacht of vogelveren. Of irriterende stoffen als tabaksrook en chemicaliën. Astma kan ook in de familie zitten. Weersomstandigheden, stress, enkele medicijnen en sport kunnen de ziekte toestand verslechteren. Medicatie Een astma-aanval kan door het inhaleren van luchtwegverwijders worden afgeslagen. Ze laten de spieren in de luchtwegen ontspan- nen, waardoor het ademen gemakkelijker gaat. Andere medicijnen verminderen de ont steking en zwellingen in de luchtwegen. Er zijn ook medicijnen die luchtweg-verwijders en ontstekingsremmers combineren. Aangezichtspijn drijft mensen tot wanhoop. Een passende behandelwijze wordt lang niet altijd ge vonden, laat staan de oplossing. Een groep deskun digen werkt nauw samen om die te realiseren. door Arnoud Kluiters illustratie Mark Reijntjens De klap van de mast was enorm, achttien jaar geleden. Terwijl Trix Brugman (nu 55) voorovergebogen op het dek bezig was, landde het gevaarte in haar nek. In eerste instantie leek er niets aan de hand, maar drie weken later kreeg ze alsnog klachten. „Opeens kon ik geen harde geluiden meer verdragen. Nog wat later leek het of er continu spelden in mijn hoofd werden geprikt." Niemand kon Brugman van het ongemak af helpen. Ze ging van huisarts, chiropractor en neuroloog tot masseur en manueel thera peut. Haar sociale leven belandde op een nulpunt, werken lukte niet meer en de op voeding van haar kinderen moest ze overla ten aan echtgenoot en moeder. Uit wanhoop zocht Brugman haar heil bij een chirurg in de Verenigde Staten, die een nekhernia constateerde. Na vier risicovolle operaties verergerde de kwaal na de vijfde ingreep. Nu kreeg ze óók te maken met een niet ophoudende aangezichts- 'en kiespijn. Het laat zich haast al raden: er was geen gaatje te vinden in welke tand of kies dan ook. Ella Lever is senior adviseur van de werk groep Aangezichtspijn, een onderdeel van de Nederlandse Vereniging van Hoofdpijn patiënten (NVHP). Als chronisch patiënt herkent ook zij de voortdurende zoektocht die Brugman maakte om de gekmakende pijn te laten stoppen. „Het is een aandoe ning die je leven tot een hel kan maken. Hoeveel teleurstellende behandelingen je ook achter de rug hebt, tóch stap je uit wan hoop weer naar een volgende therapeut." Aangezichtspijn is pijn in het gedeelte van het hoofd waar geen hoofdhaar groeit. Soms is de pijn acuut, bijvoorbeeld door een ontsteking in één van de holten of door kiespijn. Bij tijdige behandeling is die pijn van korte duur. Maar de aangezichtspijn kan zomaar chronisch worden en zich ver volgens uiten in één van de ruim honderd bestaande varianten (zie kader 'Soorten chronische aangezichtspijn'). Naar schatting hindert aangezichtspijn in ons land zesduizend mensen. Het gecompli ceerde van de aandoening is de grilligheid. Iedere patiënt ervaart de pijn op een andere manier. De één heeft deze continu, een an der voelt de pijn soms niet, maar weet er een volgend moment geen raad mee. Pijn stillers brengen geen uitkomst meer, niets lijkt te helpen om de pijn te onderdrukken. „Wie zijn hand tegen iets heets aanlegt, trekt deze meteen terug", legt Lever uit. Dat is een reflex, de nociceptieve pijnprikkel vliegt van je hand naar het centraal zenuw stelsel. Daar wordt beslist dat je je hand snel moet terugtrekken. Chronische aangezichts pijn is geen nociceptieve pijn, die gaat door, die blijft. Het vervelende bij deze pijn is dat het signaleringssysteem wordt ontregeld, het reageert sneller en intensiever. Dit ver schijnsel heet sensitisatie. Vergelijk het met een rij dominostenen: een klein duwtje te gen de eerste steen heeft gevolgen voor de rij stenen erachter. Vertaald voor mensen met chronische aangezichtspijn: zelfs een zuchtje wind, een lichte prikkel, op een ogenschijnlijk windstille dag kan ze al een zware pijnaanval bezorgen." Naar een oplossing zoekende patiënten wa nen zich in een doolhof: wie helpt me hier uit? Waar moet ik heen? Lever: „Zolang nie mand de klacht herkent als aangezichtspijn, kijken behandelaars er vaak slechts vanuit hun eigen discipline naar." Zo zouden afwij kingen aan het kauwstelsel, oorpijn of nek- klachten de oorzaak kunnen zijn. Of een in grijpende behandeling bij tandarts of kaak- chirurg, waarbij een zenuw is beschadigd of een slecht passende prothese is geplaatst. Kijk verder niet vreemd op als een scheef neustussenschotje of tandenknarsen als boosdoener wordt genoemd, zegt Lever. „Nog steeds hoort onze werkgroep bijvoor beeld dat er onnodig kiezen worden getrok- Dtukgasflesje Inhalator Oestrogeen maakt CF bij vrouwen ernstiger Het vrouwelijk geslachtshormoon oestrogeen is er voor verantwoor delijk dat vrouwen met de long aandoening cystic fibrose (CF of taaislijmziekte) gemiddeld meer longklachten hebben dan man nen met CF. Onder invloed van oestrogeen omhullen bepaalde bacteriën in de longen zich met een kapsel waardoor het afweer systeem geen vat op ze heeft. http://bit.ly/Kqx8H4 Dagnachtritme van belang bij zwanger worden Verschuivingen in het slaaprïtme, bijvoorbeeld door ploegendien sten, verminderen de kans zwan ger te worden. Van vrouwtjesmui zen bij wie het dag-en-nachtritme 6 uur achteruit of 6 uur vooruit werd verschoven, raakte respectie velijk 22 procent en 50 procent zwanger. Van de vrouwtjesmui zen die 'gewoon' mochten slapen, raakte 90 procent zwanger. http://bit.ly/KMkzdm Overgewicht gerelateerd aan verkeerde darmbacteriën Mensen met overgewicht hebben andere soorten bacteriën in hun darmen dan mensen met een ge zond gewicht. Ook hebben men sen met overgewicht vaker ontste kingen in hun darmen en maken hun darmcellen minder antibacte- riële stoffen aan. Niet duidelijk is of het overgewicht de oorzaak of het gevolg is van de afwijkingen in de darm. (J) http://bit.ly/JSHIwF Overvloedig slijm Ontstoken luchtweg Lucht in blaasjes gevangen 1. De spiertjes rond de luchtwegen trekken zich samen. 2. Een ontsteking op de bekleding van de binnenwand versmalt de doorgang. 3. Overvloedig slijm blokkeert de luchtweg. Samengetrokken spiertjes Luchtweg vertakking Slijmlaagje Middenrif Astma valt aan Astma-aanvallen beginnen meestal als een allergische reactie op een stofje dat door het afweersysteem als een bedreiging wordt gezien. Trachea (luchtpijp) Astma Ziekenhuisopname per GGD-regio 2001-2004 Jaarlijks aantal opnamen per 10.000 inwoners 2,2-2,7 2,7-3,2 liü 3*7 - 4^3 I— 4,3 - 4,9 I— 4,9 - 5,5

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 14