13 Europese Unie wil dat banken zichzelf redden Zo DELTA! Zo Jantien en Glenn! Mecom waarschuwt: minder winst na tegenvallende advertentie-inkomsten Tuc favoriet bij consument ///A donderdag 7 juni 2012 Werking van een aardwarmtecentrale BRUSSEL - Overheden en financiële toezichthouders moeten vroegtij dig kunnen ingrijpen bij noodlij dende banken. Daarnaast moeten de aandeelhouders en kredietverle ners van banken een in zwaar weer verkerende bank redden en niet langer de belastingbetaler. Dit zijn onderdelen van een reeks voorstellen van Europees commis saris Michel Barnier (Interne markt) die woensdag bekend wer den gemaakt. De nieuwe voorstellen moeten een volgende ronde van zoge noemde 'bail outs' van banken voorkomen. Tussen oktober 2008 en oktober 2011 heeft de Europese Commissie al voor een bedrag van 4500 miljard euro aan staatssteun voor Europese banken goedge keurd. Hierdoor kon het omvallen van banken worden voorkomen, maar het verslechterde de finan ciële situatie van veel lidstaten. „De band tussen de bankensector en publieke gelden moet verbro ken worden", zei Barnier. Preven tie is een sleutelwoord in de voor stellen. Volgens het plan moeten banken van tevoren plannen op stellen met herstelmaatregelen die in werking treden als de financiële situatie van de bank verslechtert. Ook overheden moeten zich beter voorbereiden op mogelijke proble men. Als een bank in de problemen zit, kan een overheid een financiële in stelling onder meer verplichten een herstelmaatregel uit te voeren of een aandeelhoudersvergadering uit te roepen, volgens het voorstel. Daarnaast moeten toezichthou ders de mogelijkheid hebben een speciale manager in te stellen bij een noodlijdende bank als herstel maatregelen niet werken. Er moeten fondsen worden opge steld, gevuld door de banken zelf, waar probleembanken een beroep op kunnen doen. Volgens José Ma nuel Barroso, voorzitter van de Eu ropese Commissie, maken de plan nen de bankensector meer verant woordelijk. De voorstellen zijn een eerste stap naar een volledige bankenunie. Barnier gaf verder aan dat serieus moet worden overwogen om het Europese noodfonds (ESM) de mo gelijkheid te geven direct geld te le nen aan noodlijdende Spaanse banken. Op dit moment is die di recte steun niet mogelijk. De Amerikaanse president Obama heeft woensdag in telefoongesprek ken met Europese leiders beklem toond dat meer moet worden ge daan om de Europese economie te ondersteunen en groei te bevorde ren. Dit liet het Witte Huis weten. 0 Water van ongeveer Q In de aardwarmtecentrale 75 graden Celsius wordt wordt de warmte uit het opgepompt vanaf een grondwater overgedragen diepte van 2.200 meter. aan het leidingnetwerk. 0 Het warmtenet is een ondergronds leidingen netwerk. 0 Aardwarmte verwarmt 0 Het afgekoelde de woning (vloerver- water stroomt warming) en het tapwater. terug in de grond. infographic CRW bron AardwarmteDgnHaag.nl brengst van aardwarmte nu al gro ter dan die van alle zonnepanelen in ons land bij elkaar, vertelt Van Heekeren. Hij verwacht dat op de lange ter mijn aardwarmte voorziet in onge veer een kwart van de totale ener giebehoefte in Nederland. Concurreren met andere duurza me energiebronnen doet aard warmte nauwelijks: windmolens en zonnecollectoren wekken elek triciteit op, aardwarmte wordt vooral voor verwarming gebruikt. De bouw van de Haagse centrale zorgde tijdens het boren voor over last; wat nu rest is een gebouw met een ondergrondse pomp. Van Heekeren: „De bewoners hebben nu nergens last meer van. Ze zijn vooral blij dat de energiekosten zo laag zijn, vanwege de goede wo ningisolatie." Diep en ondiep Bij diepe aardwarmte gaat het om grondwater dat op 1500 meter diepte en meer wordt gewonnen. Dit water is verwarmd door de aardkern, v Al met al weet de centrale de C02-uitstoot met 70 procent te verminderen. Bij ondiepe aardwarmte, meestal bodemwarmte genoemd, wordt ge boord tot een paar honderd meter diepte. Dit water dankt zijn warm te vooral aan de zon. Het rendement van ondiepe aard warmte is kleiner: het water is koe ler (tot zo'n 40 graden Celcïus) dan water diep uit de aarde. DEN HAAG - De advertentie-inkom- sten van dagbladuitgever Wegener dalen zo snel, dat de winst over 2012 fors lager zal uitvallen. Mecom, het Britse moederbedrijf van Wegener, verwacht een winst daling (voor belasting en afschrij ving) van 20 procent. De opbrengsten uit advertenties dalen in het tweede kwartaal van VANDAAG PANASONIC LED TV BIEDEN VANAF €0 www.pzc.nl/ueiling PZC dit jaar met 17 procent, na een da ling met 12 procent in het eerste kwartaal. Mecom heeft geen redenen aan te nemen dat de advertentiemarkt zich in het tweede halfjaar her stelt. De koers van het aandeel Me com daalde door de winstwaar schuwing met bijna de helft tot 0,76 pond. DEN HAAG - Supermarkten spin nen garen bij de oplopende Oran jekoorts. Zij verkochten afgelopen weken opvallend veel Oranjepro ducten. Vooral Tuc Naturel valt in de smaak, blijkt uit gegevens van marktonderzoeker Gfk. De hartige koekjes staan met stip op één. Con sumenten krijgen bij aankoop van drie pakjes een kussen cadeau, dat bij het opveren van de bank een kreet, 'Oehhh!', laat horen. Afgelopen week wisten de supers voor zo'n 3 miljoen euro aan Oran je-waar te verkopen, aldus Gfk. Glenn en Jantien beginnen de dag met een bezoekje aan de markt. Vers fruit, een heerlijk visje, maar vooral de geur en kleur van verse bloemen. Zo beginnen ze aan een weekend vol energie. Als ze thuiskomen, kunnen ze vertrouwen op de energie van DELTA. De mooiste bloemen fleuren hun weekend op. Jantien steekt vakkundig een mooi boeket in elkaar, terwijl Glenn zorgt voor een stevige bak koffie. Op de bank nemen ze samen de afgelopen week door. Zo zou het altijd mogen blijven, toch? Kies net als Glenn en Jantien voor energie van DELTA. U kunt nu weer instappen op onze vaste leveringstarieven. Loopt uw contract af, dan krijgt u automatisch van ons een aanbod! www.DELTA.nl/energie DELTA 111 LJL ■y-A..

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 13