Deserteurs zetten Oost-Congo in brand 81 buitenland Taalwet Russische steun voor leidt tot rellen in Oekraïne regime Assad wankelt Vliegveld Libië heroverd Eerste café voor Palestijnse VOORDELIG NAAR DE WADDENEILANDEN? 3 nachten=2 betalen woensdag 6 juni 2012 Congolese muiters hebben banden met officieren in Rwanda Opnieuw is Oost-Congo het toneel van gevechten en gru welijke mensenrechten schendingen. En opnieuw speelt Rwanda daarbij een schimmige rol. door onze correspondent Frans van den Houdt Kapmessen, hamers, bij len, speren en machine geweren worden ge bruikt om dorpelingen af te slachten. Lichamen worden in stukken gehakt en volgens som mige berichten zelfs opgegeten. Vrouwen en meisjes worden ver kracht, jongens ontvoerd, huizen geplunderd en hele dorpen wor den in brand gestoken. Zeker hon derdduizend mensen zijn op de vlucht geslagen. Het oosten van de Democratische Republiek Congo (DRC) is op nieuw een humanitair slagveld. Verantwoordelijk zijn lokale mili ties, de Rwandese rebellengroep FDLR en soldaten die uit het Con- sssssssamBaasassasBeBsmmsssmssismismss^ golese leger zijn gedeserteerd on der leiding van Bosco 'Terminator' Ntaganda. Laatstgenoemde groep opereert onder de naam M23 (Be weging van 23 maart) en krijgt steun van Rwandese strijdkrach ten. Bewijs hiervoor is volgens de VN afkomstig van elf strijders die zijn overgelopen en zich bij de VN heb ben gemeld als Rwandezen. Zij zeggen met honderden anderen te zijn gerekruteerd door officieren in Rwanda, waar ze wapens kre gen en werden getraind, alvorens naar de DRC te worden gestuurd om zich bij Ntaganda's militie aan te sluiten. Gelijksoortige verhalen worden verteld door strijders die door het Congolese leger zijn gear resteerd, aldus de autoriteiten in Kinshasa. Rwanda ontkent in alle toonaar den betrokken te zijn bij bet ge weld in Oost-Congo. De VN gaat niet zover de Rwandese regering direct te beschuldigen van mede plichtigheid, maar alles wijst erop dat bepaalde legereenheden erop uit zijn de enigszins genormaliseer de relatie tussen Kinshasa en Kiga li te verstoren. Het is niet voor het eerst dat het le ger van Rwanda over de grens ac tiefis. Tijdens eerdere interventies sloot een aantal Rwandese militai ren zich aan bij lokale milities die betrokken waren bij de exploitatie van diamantmijnen in Oost-Con go. In een in 2008 gepubliceerd rapport van de VN wordt een di recte link beschreven tussen het Tutsi-regime in Kigali en de voor malige Congolese Tutsi-militie CNDP (Nationale Congres voor de Bescherming van het Volk). Toen de leiders van de DRC en Rwan da, Joseph Kabila en Paul Kagame, in 2009 de banden herstelden, sloot Kinshasa een vredesakkoord met het CNDP. De militie werd opgenomen in het Congolese le ger, inclusief zijn leider, Bosco Nta ganda. Van echte integratie was nooit sprake. De CNDP behield een eigen commandostructuur en bleef controle uitoefenen over som mige mineraalrijke gebieden. De laatste tijd heeft het Congolese leger echter zijn greep op deze plaatsen verstevigd, door voormali ge CNDP-leden naar andere re gio's over te plaatsen. Dat was een reden voor Ntaganda en zijn handlangers om aan het muiten te slaan in Oost-Congo. EP lah op de Westelijke Jordaanoever. Het etablissement heet Ladies' Cafe en is het eerste café voor vrouwen IlilllUlMlIllllilllllllllllllMMiMÉIIKWWIilWWiWWlillillMllllllllllllliMlllil RAMALLAH - Palestijnse vrouwen ro ken de waterpijp in het eerste café voor uitsluitend vrouwen in Ramal- WestCord Boeken of meer informatie: www.westcordhotels.nl/waddenvoordeel of tei: 0900-7771117 ■y.-at ta- KIEV - Een omstreden taalwet in Oekraïne heeft gisteren tot heftige rellen in de hoofdstad Kiev geleid. Honderden aanhangers van de op positie raakten slaags met de poli tie op het Onafhankelijks- heidsplein dat voor Euro 2012 tot een gebied voor voetbalfans is be stemd. De relschoppers vertrapten borden van de Europese voetbalor ganisatie UEFA. De politie greep met harde hand in. Eerder ging het parlement ak koord met een door de regerings partij van president Viktor Janoe- kovitsj ingediend wetsvoorstel waardoor het Russisch in grote de len van het land feitelijk de twee de taal wordt naast het Oekraïens. Oekraïne is verdeeld in een Rus sisch sprekend deel in het oosten en zuiden en een deel in het wes ten waar het Oekraïens de voer taal is. De partij van president Janoeko- vitsj is op Rusland georiënteerd. De pro-westerse oppositie wil aan sluiting bij de Europese Unie en moet niets van een 'russificatie' van het land hebben. Leden ,van de oppositie zeggen met hun protesten tegen de wet te zullen doorgaan tijdens de Europe se kampioènschappen voetbal. „De wet over de tweede staatstaal in Oekraïne zal er nooit komen", bezwoer oppositieleider Aseniy Jat- senjoek. DAMASCUS - De Syrische president Bashar al-Assad kan niet rekenen op de onvoorwaardelijke steun van Rusland. Dat 'heeft de Russi sche onderminister van Buiten landse Zaken, Gennadi Gatilov, duidelijk gemaakt. „Wij hebben nooit gezegd of erop gestaan dat Assad aan de macht moet blijven", zei hij gisteren tij dens een bezoek aan Zwitserland. Het belangrijkste is dat het geweld in Syrië stopt, zonder buitenland se inmenging, aldus Gatilov. Het is voor het eerst dat een Russische bewindsman zich zo expliciet uit laat over de positie van de Syri sche president. Veel andere lan den, zowel in het Westen als in de Arabische wereld, dringen al lan ger aan op het vertrek van Assad. Rusland heeft grote economische belangen in Syrië en geldt als de belangrijkste bondgenoot. Samen met China blokkeerde Rusland meerdere pogingen binnen VN-verband om de druk op het re gime in Damascus met strengere sancties op te voeren. Door het aanhoudende geweld zoeken steeds meer Syriërs een vei lig heenkomen in Turkije. De afge lopen vier dagen staken ruim 2000 Syriërs de grens over naar Turkije. Syrië verklaarde gisteren diploma ten uit de VS, Groot-Brittannië, Frankrijk, Turkije en andere lan den tot ongewenst persoon. De maatregel is een reactie op het wegsturen van Syrische diploma ten door deze landen na het bloed bad in het Syrische Houla. Syrië blijft intussen het toneel van een bloedige strijd tussen rege ringstroepen en pro-Assadmilities aan de ene kant en opstandelin gen aan de andere kant. Ook giste ren vielen er tientallen doden. wtaumKBKBBBQMttiittiatffi&yss&i TRIPOLI - Het internationale vlieg veld van Tripoli bleef gisteren de gehele dag gesloten, nadat de Libi sche autoriteiten het in de nacht ervoor hadden heroverd op een ge wapende militie. De sluiting was nodig om de schade te herstellen. Mannen van de al-Awfea Brigade hadden het vliegveld maandag plotseling bezet en geblokkeerd. Met pick-uptrucks met luchtdoel geschut omsingelden ze vliegtui gen en dwongen passagiers uit te stappen. Aanleiding was dat hun leider, kolonel Abu Oegeila al-Hebshi, zondag was opgepakt. Nadat onderhandelingen met de bezetters waren mislukt, kwamen regeringstroepen in actie. Ze heb ben ruim dertig militieleden gear resteerd, de anderen vluchtten. Het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken liet gisteren weten dat er geen aanwijzingen zijn dat Nederlandse reizigers de dupe zijn geworden. Boek 3 nachten en hetaal er slechts 2 bij WestCord Hotels op de eilanden Vlieland, Terschelling en Ameland. Geniet van een ontspannen verblijfmet zn tweeën of met hef hele gezin! Ervaar de intieme sfeer van de Waddeneilanden en kom. thuis in eëh van onze luxe appartementen of hotelkamers pp de Waddeneilanden. Heerlijk uitwaaien op het strand of fietsen over dë vele, fietspaden van het eiland? U kunt ook even helemaal ontspannen in één van' onze wellness locaties. Exclusieve last-iriinute aanbieding; ook.te boeken als4=3l<sjelcli(j toten met 15 juli 20Ï2. Kijk voor meer iHomiacie en om ce.reserveren ,op www.westcordhotels.nl/waddenvoordqel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 8