'Leger des Heils voorziet in behoefte' 321 zeeland Plan voor nijverheidscentrum Bram van de Sande Provincie vindt onderzoek van natuurvereniging niet interessant Activiteiten woensdag 6 juni 2012 door Rob Paardekam Of je van een 'succes' moet spreken, is de vraag. Het is immers niet leuk dat mensen in armoede of eenzaamheid leven. Feit is dat het dienstencentrum van het Leger des Heils in Sint-Maartensdijk in zijn eerste jaar onverwacht veel bezoekers heeft getrokken. Het dienstencentrum - met daarin onder meer een kringloopwinkel, een ontmoetingsruimte en een raad- en daadbalie - opende in april 2011 zifn deuren. „We had den ingezet op 1000 bezoekers in het eerste jaar", stelt teamleider Bram van de Sande. Maar het zijn er 3500 geworden." Opvallend was het succes van de ontmoetingshoek. Veel mensen, vaak eenzaam, kwamen een bakje koffie drinken en een praatje ma ken. Dat heeft in sommige geval len zelfs tot nieuwe vriendschap pen geleid. Door het succes zijn de openings tijden van het dienstencentrum twee keer uitgebreid. Het was eerst open op dinsdag- en donder dagmiddag, maar later kwamen daar de eerste zaterdag van de maand en een maandelijkse koop avond op vrijdag bij. .Commissioner Hans van Vliet - de hoogste man van het Leger des Heils in Nederland - is onder de in druk van de cijfers. Hij bracht gis teren een bezoek aan de vestiging in Smerdiek. „Toen ik destijds hoorde dat er een dienstencen trum in Sint-Maartensdijk kwam, zette ik daar mijn vraagtekens bij. Je verwacht zoiets eerder in achter standswijken in grote steden. Zo zie je maar dat armoede en een zaamheid ook dorpsgemeenschap pen voorkomen." Volgens teamleider Van de Sande kampen niet alle mensen die een bezoek aan het dienstencentrum brengen met deze problemen. Ie dereen is tenslotte welkom om iets te kopen in de kringloopwin kel of een bezoek te brengen aan de ontmoetingsruimte. „Toch schat ik dat het dienstencentrum voor 60 a 70 procent van de bezoe kers echt een uitkomst is." Van de Sande en de ruim dertig andere- vrijwilligers hebben gemerkt dat voor sommige personen of gezinnen zelfs de kleine prijsjes in de kring loopwinkel nog te hoog zijn. Daar om is in het eerste jaar 40 keer noodhulp verstrekt aan mensen die financieel helemaal aan de grond zaten. Zij kregen gratis meu bels, gebruiksartikelen en/of kle ding. Ook werd aan twintig perso nen en gezinnen voedselhulp gege ven in de vorm van een basispak ket. „Per persoon verstrekken we maximaal vier weken achter elkaar zo'n pakket", vertelt de teamleider. „Binnen die tijd moet het pro bleem van deze mensen zijn opge lost in de vorm van een uitkering of een voorschot. In de praktijk lukt dat meestal." De raad- en daadbalie, waar men sen terecht kunnen met allerlei vragen of problemen, werd het af gelopen jaar 45 keer geraadpleegd. Dat was iets minder dan vooraf werd ingeschat. „We gaan kijken hoe we deze functie nog beter kun nen invullen", stelt Van de Sande. „Zo vragen we ons af of het wel verstandig is om deze balie gelijk tijdig te openen met de rest van het dienstencentrum." Commissioner Hans van Vliet (rechts) bracht dinsdag een bezoek aan het dienstencentrum in Sint-Maartensdijk. In het midden staat kapitein Eric Heerlien, links vrijwilliger Witte Andriesse. foto Ronald den Dekker Dat het dienstencentrum in Sint-Maartensdijk goed loopt, betekent niet dat lei ding en vrijwilligers op hun lauwe ren rusten. Integendeel. Ze zitten nog vol met plannen. Het meest in het oog springt het idee om een nieuwe werkplaats, een soort nijverheidscentrum, te openen. Daarin zouden bijvoor beeld werkzoekenden aan het werk kunnen. Op dit moment wer ken al elf van deze mensen op vrij willige basis bij het dienstencen trum in het kader van de reïntegra tie. „In de werkplaats kunnen de spul len die we krijgen voor dé kring loopwinkel worden hersteld of op geknapt", stelt teamleider Bram van de Sande. „Het mes snijdt aan twee kanten. Mensen kunnen weer werkervaring opdoen en wel licht kunnen we op deze manier het hergebruik van goederen sti muleren." Verder zijn er plannen om de func tie 'ontmoeten' verder uit te brei den. Hoe dit wordt vormgegeven, moet later blijken. „Verder willen we wat meer naar buiten treden", stelt Van de Sande. „Dat kan bete kenen dat we bijvoorbeeld iets gaan opknappen bij iemand of voor vervoer zorgen." Ook begint het Leger des Heils stil aan weer te zoeken naar een on derkomen, voor de toekomst. De voormalige peuterspeelzaal aan de Radda Barnenstraat kan immers nog maximaal drie jaar worden ge bruikt. 'We hadden ingezet op 1000 bezoekers voor het dienstencentrum in het eerste jaar, maar het zijn er 3500 geworden. Daaruit blijkt dat er veel behoefte is aan een der gelijke voorziening'. In het dienstencentrum van het Leger des Heils in Sint-Maartensdijk werden het afgelopen jaar veel 'losse' activiteiten gehouden, zoals een rom melmarkt (foto), een high tea, een kerstbijeen komst en een creatieve middag. door Rob Paardekam SINT-ANNALAND - De provincie vol hardt in haar standpunt dat er geen buitendijks fietspad mag ko men bij Sint-Annaland. Een onder zoek dat de Natuurvereniging Tho- len gaat uitvoeren, vinden Gedepu teerde Staten niet interessant. Het waterschap versterkt volgend jaar de dijken ten oosten van Sint- Annaland. Daarbij mag ze een on- derhoudsweg aanleggen, maar die zal niet toegankelijk worden voor fietsers. De provincie stelt dat fiet sers de foeragerendé en broedende vogels te veel zullen verstoren. On der meer de gemeente, de dorps vereniging en de watersportvereni ging zijn het hier niet mee eens. Zij vinden dat buitendijks fietsen een impuls kan zijn voor het toe risme. Ook de Natuurvereniging Tholen is niet per definitie tegen buiten dijks fietsen. Deze club vermoedt dat fietsers de vogels helemaal niet zullen verstoren. Ze wil daar ko mende zomer zelf onderzoek naar doen. Mocht blijken dat er wel sprake is van verstoring, dan keert de natuurvereniging zich alsnog te gen een buitendijks fietspad. „Maar als het wel kan, moet je mensen niet de mogelijkheid ont houden om van de mooie buiten dijkse natuur te genieten", stelde voorzitter Erwin Raas eerder. De SP-fractie in Provinciale Stater heeft schriftelijk vragen over de kwestie gesteld. Ze wil weten waar om de provincie het onderzoel van de natuurvereniging niet heef afgewacht. Volgens Gedeputeerde Staten is dat niet nodig, omdat e: voldoende informatie beschikbaa is over de effecten van buitendijk se fietspaden op broedende en foe ragerende vogels. Op de vraag in hóeverre het onder zoek van de natuurvereniging no; van invloed kan zijn op het geno men besluit is het antwoord vai GS helder: 'Niet'. 'Vroog noor de voorwoorden. */3ll^ KOM NAAR ONZE SHOWROOM VOOR EEN DEMONSTRATIE! ZONWERING l s4f >d Topkwaliteit LUMEN GUARD met 7 jaar fabrieksgarantie SOfDTy en standaard electrische bediening Wf Mortiereboulevard 40 Middelburg i T 0118 -441 944 info@ascozeeland.nl www.ascozeeland.nl KOZIJNEN ZONWER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 70