Alles vragen over je kind 61 binnenland Zestal zat wellicht onterecht vast voor moord Ontheffing voor Eneco Tour woensdag 6 juni 2012 Opvoedpoli is een groot succes Ouders zoeken massaal hulp bij het opvoeden. Bij voorbeeld bij de opvoedpoli in de buurt. 'Door bij men sen thuis te komen, zie je veel sneller wat er mis is.' door Mayke Calis Bij de opvoedpoli hangt een grote poster met ïoi manieren om je kind te prijzen. 'Er is er maar één zoals jij'. 'Dat heb je goed gedaan'. 'Jij bent spe ciaal'. Er is een wachtruimte, veel speelgoed en overal lopen hulpver leners rond. Hoewel het gros van de ouders de kinderen zonder hulp groot- brengt, hoeft dat tegenwoordig niet meer alleen. Naast talloze 'op- voedboeken zijn er nu ook opvoed- poli's. Laagdrempelige hulp voor grote en kleine problemen in in middels twaalf vestigingen in heel Nederland. Cliënten zijn er niet in de Haagse opvoedpoli deze morgen. Dat wis selt per dag. Bovendien wordt de meeste hulp aan huis gegeven. Dat is effectiever. Mark Huijer, direc teur van de Haagse vestiging, be spreekt deze ochtend bepaalde vaardigheden met een groepje be ginnende hulpverleners. Een van hen vertelt wat ze heeft gedaan bij ouders die hulp zoch ten voor hun onhandelbare doch ter, die zeurt, dramt, zich achterge steld voelt bij haar zusje en daar door het gezin terroriseert. Om haar te kalmeren slaapt de moeder 's nachts bij haar in bed. „De dochter wordt dus beloond voor haar gedrag", zegt Huijer. Maar omdat het slapen door de moeder niet als probleem werd er varen, parkeerde de hulpverleen ster dat even. Dat komt dan later wel. „Wij proberen echt vraaggericht te zijn", zegt Huijer later. „Door bij mensen thuis te komen, zie je veel sneller wat er mis is." Oprichtster en orthopeda goog Linda Bijl, was jaren lang manager in een jeugdzorginstelling en richtte in 2008 de eerste opvoedpoli op. Uit onvrede met de bestaande jeugd zorg. Die was te verkokerd en te bureaucratisch. „Ik wilde een zorginstelling waar mensen zó binnen konden stap pen met een probleem. Niet tij dens een spreekuur, want een pro bleem wacht niet Bij een 'loket op- voedondersteuning' denkrgeen ouder 'dat heb ik nodig'. Ouders denken: 'Er is iets geks met mijn kind'." De problemen waarmee mensen komen zijn volgens Bijl heel divers. Van slaapproblemen van de baby, adhd, autisme, echt scheidingsproblemen tot gezinnen waar echt alles mis is. „Bij jeugdzorginstellingen moet de hulpvraag passen in wat zij te bie den hebben, maar wij proberen dat om te draaien. Bovendien be trekken wij het hele gezin erbij." Een gezinscoach van de Haagse op voedpoli geeft een voorbeeld: „Een meisje van dertien kwam hier met de diagnose adhd van de huisarts. Voordat wij begonnen met een adhd-behandeling, zijn we eerst bij haar thuis gaan kijken. Bleek de vader manisch-depressief op de bank te hangen en kon de moeder het allemaal niet aan. Uit eindelijk ging de vader in therapie en leerde de dochter hoe ze met haar ouders moest omgaan." Bijl verklaart het succes van de op voedpoli deels uit het wantrou wen dat er bestaat tegen jeugdzorg instellingen. „Mensen moeten daar lang wachten, vaak hun ver haal opnieuw doen en bovendien is er de angst dat ze je kind afpak ken." Ook het Nederlands Jeugd- instituut (NJI) is enthou siast. „Sterk is dat ze heel direct met Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben besloten om een ontheffing te verlenen van de Wegenverkeerswet en het Reglement Verkeersregels en Verkeerstekens voor het houden van de wielerwedstrijd Eneco Tour op 6 en 10 augustus 2012. Toelichting De wedstrijd op maandag 6 augustus wordt verreden tussen 14.00 uur en 16.30 uur en omvat de volgende wegen in Midden-Zeeland; N663 (Middelburg-Veere), N661 (Middelburg-Vlissingen), N660 [Middelburg-Koudekerke), N288 (Vlissingen-Westkapelle) en N287 (Serooskerke-Domburg). De wedstrijd op vrijdag 10 augustus wordt verreden tussen 12.30 uur en 15.30 uur en omvat de volgende wegen in Noord- en Midden-Zeeland en Zeeuws-Vlaanderen: N286 (grens Noord-Brabant-Stavenisse], N659 [Rilland-Tholen], N289 (grens Noord- Brabant-Goes), N666 (Kapelle-'s-Gravenpolder), N665 (Nisse-Middelburg), N667 [Heinkenszand-'s-Heerenhoek] en N252 (Sas van Gent-Terneuzen). Inzien besluit Hef betreffende verkeersbesluit ligt vanaf 31 mei 2012 tot en met 12 juli 2012 ter inzage in het Provinciaal Informatiecentrum, Abdij 6, te Middelburg, op werkdagen van 09.30 - 16.30 uur. Voor het inzien buiten kantooruren, een mondelinge toelichting of kopieën van ter inza ge gelegde stukken, kunt u" zich wenden tot dhr. W.W. van de Kreke, telefoonnummer 0118-631065. En/of Infrabeheer. telefoonnummer 0118-631080. Bezwaar Belanghebbenden kunnen tot en met 12 juli 2012 tegen dit besluit een gemotiveerd bezwaarschrift indienen bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, t.a.v. de secretaris van de commissie voor bezwaarschriften, Postbus 6001, 4330 LA Middelburg. Het bezwaar schorst niet de werkinq van het besluit. iflBlWll Voorlopige voorziening Provincie Zeeland Alleen zij die een. bezwaarschrift hebben ingediend, kunnen tevens bij de voorzieningen- rechter van de Rechtbank te Middelburg om een voorlopige voorziening vragen. ouders en jongeren samen oplos singen zoeken. Je loopt naar bin nen en er is meteen een hulpverle ner", zegt Marian van Leeuwen van het NJI. „Er wordt minder met andere hulpverleners gespro ken over de cliënt, meer met de cliënt zelf." Twaalf vestigingen in vier jaar tijd DEN HAAG - De twaalf opvoedpoli's die Nederland nu kent zijn in korte tijd ontstaan: vier jaar. Bij elkaar werken er inmiddels 400 medewer kers. Oprichtster en orthopeda goog Linda Bijl kan de vraag nau welijks aan. Ouders kunnen met de meest uiteenlopende vragen te recht bij een poli die doorgaans de hele dag open is en waar altijd een psycholoog, orthopedagoog of psy chiater aanwezig is. De Opvoedpoli lijkt de tegenhan ger van de gemeentelijke Centra voor Jeugd en Gezin (CJG) maar in veel gemeenten werken ze samen. De opvoedpoli biedt voornamelijk tweedelijnszorg, wat betekent dat de zorgverzekering die betaalt. Het gebruik van de duurdere tweede lijnszorg stijgt al jaren. De speelkamer in de opvoedpoli in Den Haag. foto GPD 9 Hoge Raad neemt pas eind 2012 besluit over moordzaak 'Oma Mok'. 9 Bekentenissen in zaak waren mogelijk vals en onder druk tot stand gekomen. door Jan Reijnders en Peter Ullenbroeck BREDA - Pas eind dit jaar wordt dui delijk of de zes personen die me dio jaren negentig tot jarenlange celstraffen werden veroordeeld voor de moord op 'oma Mok' in Breda, onterecht hebben vastgeze ten. De Hoge Raad doet op 18 decem ber uitspraak over de vordering van advocaat-generaal Diederik Aben de moordzaak opnieuw on der de loep te nemen. Volgens Ab en, die de zaak recent opnieuw liet onderzoeken, zijn er aanwijzingen dat de bekentenissen die indertijd tot de veroordelingen hebben ge leid, vals waren en onder druk zijn afgelegd. De 56-jarige mevrouw Mok Cheung werd in 1993 op gruwelij ke wijze om het leven gebracht in Chinees restaurant Peacock aan de Jorisstraat in Breda. De moeder van de restaurant-eigenaar werd in de keuken van de eetzaak gevon den. De vrouw bleek te zijn dood geslagen met een wok. Een jaar later werden voor de moord drie mannen en drie vrou wen uit Breda en Oosterhout opge pakt. Na hoger beroep verdwijnen de mannen, dan net 18 en 19 jaar oud, voor tien jaar achter de tra lies, de nauwelijks oudere vrou wen krijgen twee jaar cel. Naar nu blijkt liet het recherche team, dat de zaak negentien jaar geleden onderzocht, ontlastend be wijs voor de zes uit het dossier houden. Bovendien is met behulp van de jongste dna-technieken dui delijk geworden dat de bloedspo ren die op de plaats van het mis drijf werden gevonden, niet van één van de veroordeelden kunnen zijn. Het bloed zou afkomstig zijn van iemand van Aziatische af komst. De veroordeelden waren Nederlanders en Marokkanen. De familie van oma Mok wilde gis teren niet reageren op de jongste ontwikkelingen en de mogelijk heid dat de echte dader(s) van de moord nog altijd rondlopen. „Geen commentaar", was alles wat een familielid kwijt wilde Als straks blijkt dat de zes ten on rechte zijn veroordeeld, kan de Ne derlandse Staat zich opmaken voor fikse schadeclaims. Uitgaan de van standaardbedragen van tachtig euro per in de gevangenis uitgezeten dag zou dat neerkomen op minimaal 200.000 euro voor ie der van de drie mannen die tien jaar gevangenisstraf hebben gehad en daarvan de wettelijke tweeder de hebben uitgezeten. Directie Economie en Mobiliteit

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 6