Paardenmarkt in handen van MarkantSD 321 zeeland Meer duidelijkheid over yeei schade na plaats oestermstallaties van waterschap Trends n nH nbrand op terrein Sint Jacobsmarkt Paeremart woensdag 6 juni 2012 door Joeri Wisse zierikzee - Het Watersportver- bond ziet de komst van nieuwe oesterinstallaties in de Grevelingen en de Oosterschelde minder pro blematisch in. Regiovertegenwoor diger Henk Botterweg heeft op uit nodiging van Rijkswaterstaat deze week een gesprek gehad met de se cretaris van de Nederlandse Oester- vereniging. Het watersportverbond had zich eerder in een zienswijze kritisch uitgelaten over de plaatsing van oesterbroedinvang- en oester- broedkweekinstallaties bij Brou wershaven en het Goese Sas. De bond vreest dat de installaties ten koste gaan van het open vaarwa ter. „In de aanvraag die ik had ge kregen stonden fouten. Op kan toor bij Rijkswaterstaat heb ik nieuwe tekeningen en kaarten ge- zién die er beter uitzien", zegt Bot terweg. Binnen enkele weken pu bliceert Rijkswaterstaat een offi ciële watervergunning. Als deze vergunning definitief is, kunnen de leden van de Nederlandse Oes tervereniging de installaties in het water plaatsen. Afhankelijk van de exacte inhoud van de vergunning, zal het Water sportverbond dan alsnog overwe gen om bezwaar aan te tekenen. kamperland - Bij een grote brand op een opslagterrein van water schap Scheldestromen aan de Sint Felixweg bij Kamperland maan dagnacht een kleine twintig mo biele toiletten verbrand en ver smolten met het asfalt. Een aantal andere toiletten is door de enorme hitte helemaal ontzet en ook zijn de deksels van verschillende rol containers gesmolten. Het gras op de achtergelegen dijk is helemaal zwartgeblakerd. Het waterschap heeft aangifte gedaan van brand stichting. Hoeveel het gaat kosten om het terrein op te knappen en de toiletten te vervangen, kan het waterschap nog niet zeggen. In 1389 verleende hertog Albrecht van Beijeren de stad Zierikzee toestemming tot het houden van een jaarmarkt Deze voorloper van de Paar denmarkt duurde twee weken en eindigde op Sint Jacobsdag, waar hij naar werd genoemd. De thuiswebwinkel die tijdens de markt via een kraam aan de man wordt gebracht. Het is een trend die Hans Luijcx steeds meer ziet doorzetten. Vaak gaat het om woondecoratie en sieraden door Esme Soesman Ruim zeshonderd jaar geleden werd al een eerste variant op de Paardenmarkt in Zie rikzee gehouden. Van daag, woensdag, is het opnieuw zo ver. Tussen 9.00 en 16.00 uur puilt het stadshart uit van de kramen en (nostalgische) activiteiten. Niet dat er nooit iets wijzigt. Vanaf vol gend jaar zwaait de jonge stichting MarkantSD de scepter over het eve nement. Dit jaar is de Paardenmarkt nog in handen van ondernemersvereni ging ZZ Neptunus, die echter heeft aangegeven ervan af te wil len. Op zoek naar een nieuwe part ner is de gemeente uitgekomen bij MarkantSD, die tot doel heeft Schouwen-Duiveland te promoten en verbanden te leggen. Niet zo zeer door zelf de organisatie van evenementen op zich te nemen, maar meer door zaken in gang te zetten, partijen bij elkaar te bren gen of eventueel mee te zoeken naar financieringsmogelijkheden. Hans Luijcx van organisatiebureau Zeeuwse Markten is jarenlang 'als uitvoerende voor Neptunus' drij vende kracht achter de Paarden markt geweest. „Sinds 1996 via Zie rikzee Actief en de laatste drie jaar zelf'. Hoewel er onenigheid is ont staan tussen hem en ZZ Neptunus over de Toeristendagen (die de on dernemersvereniging aan een an dere organisatie heeft uitbesteed) en op dit moment niet duidelijk is of én hoe Luijcx in de toekomst een rol blijft spelen bij de Paarden markt, is hij wel stellig over de rol die de altijd drukbezochte jaar markt voor Zierikzee speelt. „Het is een begrip. Iedereen rekent erop en er komen mensen uit heel Zee land op af De promotionele waar de is groot." Ook marktkooplui ko men volgens Luijcx nog altijd graag. „Mijn klanten weten dat de markt goed is gebrancheerd." Van Noord- en Zuidhavenpoort tot aan het oude postkantoor aan de Poststraat staan rond de 160 kra men weggezet. De markt wordt versterkt door oude traktoren en ambachten, trekpaarden, miniker- mis en standwerkers. Om 14.00 en 15.00 uur zijn er optredens onder De Beuze van klederdrachtgroep De Arke. Van bovenof de Dikke Toren zie ik 't druk hekrieng benee. 'n Zacht heroenk kan ik dae 'ööre. 't Is Paeremart in Zurrikzêê. Van overi nae stad hekomme, want zövee kraemen as dae stae, wae vrouwen gielend saemedromme, ze graoie, kieke aoles nae. In op de Baolie proenke paeren. Ze blienke, net as vö 'nfêêst. De mannen keure, dienke, staere: 't is vee held vö êên zo'n bêêst. 'Het is een begrip, ledereen rekent erop en er komen mensen uit heel Zeeland op af In iëdrendêên die doe bezjoere wat leutig da'kjoe 'ier noe zie. Kloppe mekaore op de schoere 't is paeremart, ze kieke blie! Henk Blom Nostalgie en folklore in een historisch decor. Ook dat is, naast 160 kramen met koopwaar, Paardenmarkt in Zierik zee. archieffoto's Dirk-Jan Cjeltema Er wordt niet meer gehandeld in paarden tijdens de Paardenmarkt, maar de aanwezigheid van de edele viervoeters is nog altijd een trekpleister voor het publiek. KOZIJNEN ZONWERING' DAKKAPELLEN ascozeeland.nl ZONWERING Topkwaliteit met 7 jaar fabrieksgarantie en standaard electrische bediening 'Vroog naar de voorwaarden. KOM NAAR ONZE SHOWROOM VOOR EEN DEMONSTRATIE! Mortiereboulevard 40 Middelburg T 0118-441 944 info@ascozeeland.nl I www.ascozeeland.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 64