:eeland|3i 'Dit heeft Vijverberg nog zelf geschreven' Avondvierdaagse stemt af op Nederlands elftal Raak grijpen Van het Vuile Gat naar de Hoogte D'öógte en 'de leegte' aan de Verseputseweg woensdag 6 juni 2012 In de boomgaard, op het erf, in de loods én in de schuur bij boerderij De Hoogte, overal lagen onderdelen van gesloopte caravans en ande re spullen die de vorige eigenaar Piet Boot, wilde bewaren. Johan van der Staak: „Jongen, zei hij, ik heb de oorlog meegemaakt én de ramp. Als je wat bewaart grijp je nooit mis." Hoewel hij in het Brabantse Heusden is geboren en geto gen, voelt Johan van der Staak (66) zich een Zeeuw. Ook nu hij de pensioengerechtigde leeftijd be reikte, blijft hij op boerderij De Hoogte wonen aan de Verseputse- weg in Kerkwerve én de gelijkna mige camping runnen. Van der Staak kocht de hoeve in 1986 van landbouwer Piet Boot die toen met zijn vrouw naar Zierikzee ver huisde omdat ze wat ouder wer den. Boot was zijn leven lang ac- tiefals landbouwer, maar verkocht enige jaren voor zijn verhuizing naar Zierikzee het akkerbouwland rond boerderij De Hoogte aan zijn buren. Hij .kwam op De Hoogte na de watersnoodramp van 1953 om dat zijn hoeve in het 'Vuile Gat' bij de Schelphoek verloren ging. Piet Boot kocht het bedrijf van collega landbouwer Van der Wekken die vertrok naar de Noordoostpolder. Op de kaart, behorend bij het boekje 'Oude veldnamen van Schouwen-Duiveland, deel IV' staat de boerderij van Johan van der Staak aan de Verseputseweg nabij Kerkwerve genoteerd als 'd'öögte' en het perceel ten zuid westen ervan als 'de lêêgte'. Dit laatste gebied is tegenwoordig een driehoekig gebied met caravans en een deel van een grote akker die er naast ligt. Uit de namen in het veldnamenboek kan worden opge maakt dat er enig hoogteverschil was of nog altijd is, al wordt dat niet expliciet aangegeven. De lêêgte is reeds lange tijd in gebruik als akkerbouwland. D'öögte was weiland tot 1905, toen de (voorlo per van de) huidige boerderij van Johan van der Staak werd ge bouwd. De gegevens waaruit dit al les blijkt worden bewaard in het gemeentearchief Johan van der Staak: „Ik blijf op de Hoogte wonen en de camping runnen want die heb ik nu eenmaal en ik ben nog gezond." foto Dirk-Jan Gjeltema door Esme Soesman TARTUFFE Ali Pankow kauwt na op specifieke opvoering 'Tartuffe' van NT Gent. Zie: www.pzc.nl/cultuurdichtbij WAT VINDT U? Tweede woningen moeten in dorps kern worden toegestaan. Reageer op: www.pzc.nl/schouwen-duiveland TIPS NAAR schouwen-duiveland@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto zierikzee - Tijdens de Zierikzee- sche Avondvierdaagse, die gehou den wordt van maandag 11 tot en met donderdag 14 juni, wordt reke ning gehouden met de tweede wedstrijd die Nederland op het EK speelt, op woensdagavond. Het startsein om te lopen wordt dan om 18.15 uur gegeven. Dat is een half uur eerder dan de overige dagen: de stoet wandelaars ver trekt 'normaal' om 18.45 uur vanaf het Havenplein in Zierikzee. „Een malig en bij hoge uitzondering", zegt bestuurslid Onno Kramer. Het bestuur komt met de aanpas- I INBRAAKBEVEILIGING CAMERABEWAKING I BRANDBEVEILIGING MELDKAMER PAC I TOEGANGSCONTROLE M ALARMOPVOLGING *24-uurs meldkamer-service rikend LEWESTRAAT 43 LËI GOES/KLOETINGE Tel0113-213720 www.colijnbv.nl info@colijnbv.nl ©t<ssa(siKssa»i KssgnsssBOESgga BRUINISSE Open dag Dordtse KNRM in jachthaven -De KNRM-Dordrecht houdt zater dag 9 juni een open dag in de nieu we jachthaven van Bruinisse. Tij dens deze dag zijn er allerlei activi teiten waaronder in een ballon over het water rennen of lekker te keer gaan in een springkussen. Voor volwassenen is er onder meer een braderie. De open dag wordt georganiseerd door vijf com municatiestudenten van de Hoge school Rotterdam. Vanaf 11.00 uur. MIDDELHARNIS Zomermarkt op plein van CSC Prins Maurits Op het plein van CSG Prins Mau rits in Middelharnis wordt zater dag 9 juni een zomermarkt gehou den. Het gaat om een initiatief van de activiteitencommissie van de Christelijk Gereformeerde Kerk. Er is een grote rommelmarkt met ruim 30 kramen. Te koop aangebo den worden onder meer speel goed, boeken, kinderkleding, groen ten en fruit. Voor de kinderen is er een 'vertierplein'. Van 09.30 tot 15.30 uur. SCHARENDIJKE Muziek tijdens Kunst en Koffie in de kerk In de Bethlehemkerk in Scharendij- ke is tot en met 23 juni een tentoon stelling te zien van de Zeeuwse Sta ties, geschilderd door Jeltje Hoo- genkamp. Daarbij hangen Zeeuwse gedichten van Corrie Kopmels. Ook zijn er schilderijen van Jopie Minnaard te zien. De kerk is open dinsdag, donderdag, vrijdag en za terdag van 11.00 tot 15.00 uur. Zater dag 9 juni geeft koor Sursum Corda een concert. Aanvang 14.30 uur. ZONNEMAIRE Ashtanga Yoga in stiltetuin camping In de stiltetuin van landschapscam ping De Zonnehoeve aan de Riet dijk in Zonnemaire geeft Diana de Bad zaterdag een Ashtanga Yo- ga-les. Ashtanga yoga maakt het lichaam soepel, krachtig en_ ge zond. De bewegingen gaan op het ritme van de ademhaling waar door de levensenergie vrij door het lichaam gaat stromen. De les duurt en uur en kost 8 euro. Opgeven kan via info@dezonnehoeve.nl of per te lefoon: 0111-691270. Het bestuur draagt de archieven over aan Huib Uil (rechts). foto Dirk-Jan Gjeltema door Melita Lanting sing tegemoet aan de wens van ve len de verrichtingen van Oranje te kunnen volgen. De Zierikzeesche Avondvierdaagse staat in meerdere opzichten in het teken van het EK: het thema is Oranje en de bedoe ling is dat dat tijdens de slotavond aan de kleding en attributen van de deelnemers goed is te zien. Aan het wandelevenement, dat dit jaar voor de 67ste keer wordt ge houden, doen doorgaans rond de 1200 lopers mee. Zij kunnen zich tot en met zaterdag inschrijven bij Spomooo en op maandag tot vlak voor aanvang bij danscentrum Kra mer. De intocht donderdag begint op de Lange Blokweg om 20 uur. zierikzee - Muziekvereniging Con Amore uit Noordgouwe heeft dins dag het archief overgedragen aan gemeentearchivaris Huib Uil. Daar mee is gegarandeerd dat de archie ven goed bewaard worden voor het nageslacht. „Er gaat vaak heel veel verloren", zegt voorzitter Ems Teychiné. „Het komt op een zol der terecht en als mensen komen te overlijden worden de spullen uitgezocht en andere zien niet al tijd de waarde", vult secretaris Rob de Vlieger aan. Het archief is bewaard gebleven vanaf het aller eerste begin, toen in 1910 boven meester Johannes Vijverberg de muziekvereniging oprichtte. Het eerste schrift met de notulen van de oprichtingsvergadering is er nog. „Dat is het enige tastbare wat bewaard is gebleven. Er zijn wel fo to's, maar dit heeft hij zelf geschre ven", zegt De Vlieger. Het schriftje wordt met zorg behandeld. De tijd heeft het kwetsbaar gemaakt. Niet alleen de notulen zijn bewaard ge bleven. Ook de financiële admini stratie is er nog. Daarin staat dat in de eerste jaren 10 cent contributie werd geheven. Iedere week af te dragen aan de penningmeester. „Ik sta er ook nog in", zegt Pen ningmeester Ad van der Werf Hij bladert door de kasboeken. „Kijk, in 1973 ben ik lid geworden. Toen betaalde ik vijf gulden." www.pzc.nl/video

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 63