binnenland 15 gebaat bij mist forensentaks weekendcompany Milde SP wil regeren en zingt toontje lager Toch akkoord onverdoofd slachten SP-econoom zonder ervaring 3 dagen Zeeuws-Vlaanderen VouOLOudk. 6 juni aoiü www.weekendcompany.nfS woensdag 6 juni 2012 vindt dat die zorgvuldig moeten worden uitgewerkt, zei hij gisteren in de Tweede Kamer. Wie gelijk heeft, valt moeilijk te zeggen. Maar de partijen die het begrotingsakkoord hebben geslo ten, hebben wel de schijn tegen. De maatregel om het reiskostenfor fait te belasten, zat bijvoorbeeld al in het (mislukte) Catshuisakkoord. Alle maatregelen die daarin ston den waren al ver uitgewerkt. Nu zegt Weekers dat er lastige vragen zijn gerezen. Bijvoorbeeld: als een bouwvakker het busje van de baas mee naar huis neemt en de volgen de ochtend direct naar een klus rijdt, is dat dan wel of niet woon werkverkeer? Weekers wees er gis teren op dat dit soort kwesties al speelden tot 2004, toen reiskosten ook werden belast, en dat er rechts zaken over waren gevoerd. Maar hij zei gisteren ook dat er inmid dels veel jurisprudentie is. Dat wijst erop dat de maatregel wel de gelijk al goed is voorbereid. Toen Weekers onder druk van de PvdA toezegde een brief te sturen over hoe hij de maatregel in grote lij nen wil uitwerken, werd hij on middellijk door WD-Kamerlid Helma Neppérus tot de orde geroe pen. Dat duidt erop dat de liberalen geen enkele behoefte hebben de discussie over dit onderwerp te la ten aanwakkeren. Voor dé WD is de forensenbelasting de pijnlijkste maatregel in het begrotingsak koord, die de partij zetels kan kos ten tijdens de verkiezingen. De PW staat al klaar om de WD neer te zetten als kampioen lasten verzwaring. Maar ook Groenlinks zit ermee in de maag. Voor deze partij is het belasten van de treinfo- rens pijnlijk. Of het opzet is de maatregel over de verkiezingen heen te tillen of niet, het komt de partijen van het begrotingsak koord in elk geval goed uit als de invulling nog vaag blijft. Inmiddels hebben vier van de vijf (CDA, WD, Christenunie en GroenLinks) ook al laten weten dat zij de woonwerkvergoeding lie ver niet zouden belasten, en dat zij, als ze de kans krijgen, de maat regel na de verkiezingen willen te rugdraaien of verzachten. Zo pro beren ze de toorn van de kiezer te ontlopen. Maar voor die kiezer wordt het alleen maar verwarren der. Gaat hij vanaf 1 januari nou wel of niet belasting betalen over de vergoeding? Veel hoop dat de maatregel na de verkiezingen wordt teruggedraaid, hoeft hij niet te hebben. Dat kan alleen als er snel een nieuw kabinet wordt ge vormd, en dat is onwaarschijnlijk. Dat kabinet moet dan tevens een alternatief verzinnen dat én per 1 januari 2013 van kracht wordt én eenzelfde bedrag oplevert als de belasting op de woonwerkvergoe ding: 1,35 miljard euro. door Annemiieke Kooper DEN HAAG - Als de SP zingt dan doet de partij dat doorgaans uit volle borst. Met ferme stem en in heldere klanken veegt ze de vloer aan met de asociale plannen van het demissionaire kabinet en het begrotingsakkoord van de Kunduz- coalitie. Maar in haar nieuwe verkiezings programma 'Nieuw vertrouwen' zingt de SP zichtbaar een toontje lager. Pleitte ze in haar verkiezings programma van 2010 nog voor het behoud van de AOW-leeftijd van 65 jaar, nu zegt de partij die grens in ieder geval tot 2020 te willen be houden. Moest twee jaar geleden het eigen risico in de zorg worden afgeschaft. Nu wil de SP het eigen risico 'fors verlagen'. De partij is niet langer tegen het passend on derwijs, maar wel tegen bezuini gingen erop. Verdwenen is de roep om een ver- hogin'g van het hoogste tarief van de inkomstenbelasting naar 55 pro cent. De partij wil nog wel steeds een toptarief van 65 procent voor inkomens boven de 150.000 euro. Het pleidooi om Oost-Europese werknemers een werkvergunning te geven, is afgezwakt tot een roep om deze maatregel tijdelijk in te voeren. En altijd gratis toegang tot Rijksmusea? Het verkiezingspro gramma rept er met geen woord meer over. Natuurlijk ontbreken ook aloude standpunten niet. Zo wil de SP al DEN HAAG - Arnold Merkies is de hoogste nieuwe binnenkomer op de SP-lijst. Hij staat op plaats 15. De 43-jarige econoom moet de leegte die financieel specialist Ewout Irrgang achterlaat opvullen. „De SP gaat niet uit van een papie ren werkelijkheid en heeft oog voor de praktijk", zegt hij. „Verder heeft de SP altijd gekeken naar de schaduwkanten van de glo balisering. SP was bijvoorbeeld al tijd tegen marktwerking in de pu- tijden dat de kinderbijslag inko mensafhankelijk wordt en wil ze op alle fronten schaalverkleining stimuleren. De socialisten blijven fel tegen marktwerking in de zorg. Fier overeind staat ook de houding van de SP tegenover de bezuinigin gen. Het overheidstekort hoeft niet, zoals in het Kunduzakkoord is afgesproken, in 2013 al te zijn te ruggebracht tot drie procent van het nationaal inkomen. Dat hoeft pas in 2015. Maar veel van de scherpe kantjes van de SP-plannen zijn eraf Begrotingsevenwicht komt later wel: 'op termijn'. De partij oogt milder en dat bevestigt het beeld dat ze de ambitie heeft om mee te regeren. De afgelopen dagen liet SP-leider Emile Roemer al weten dat er wat hem betreft geen 'breek punten' zijn. Roemer bestrijdt dat dat de reden is voor de toon van zijn verhaal. Plannen veranderen nu eenmaal, zegt hij. Wat er nu ligt is, is met de economische crisis in het achter hoofd simpelweg 'haalbaar en be taalbaar'. Maar hij geeft toe: het is 'her en der wat voorzichtig'. Al komt dat vooral doordat de econo mische cijfers nog niet bekend zijn. Eén plan klinkt D66 alvast als mu ziek in de oren, grapt een woord voerder van die partij. De gematig de opvatting over het verhogen van de AOW-leeftijd. „Dan kun nen we dus over twee kabinetten eens met de SP regeren." blieke sector. Wij krijgen nu het ge lijk aan onze zijde. Ik zie mijzelf niet meteen als opvolger van Ewout Irrgang. Ik moet eerst geko zen zien te worden. Maar ik denk wel dat ik de financiële kennis en ervaring in huis heb. Ik heb Ewout de afgelopen zes jaar, dus vanaf de aanloop naar de kredietcrisis, on dersteund als fractiemedewerker. Ik heb geen politieke ervaring. Maar ik loop hier wel al zes jaar rond." DEN HAAG - Het is staatssecretaris Henk Bleker (Landbouw) gelukt een 'convenant' op te stellen met vertegenwoordigers van de Joodse gemeenschap, de moslims in Ne derland en de vereniging van slachthuizen. De kans is groot dat de Eerste Kamer genoegen neemt met het akkoord, zodat onbe dwelmd ritueel slachten in Neder land niet wordt verboden. Bleker stond onder grote druk van de Eerste Kamer om met resultaat te komen. In december kwam hij, tijdens het debat over de initiatief- wet van Marianne Thieme om tot een verbod op ritueel slachten te komen, onverwacht met zijn idee om afspraken te maken met de ver schillende partijen. Volgens de bewindsman is dat ge lukt op een manier die recht doet aan de godsdienstvrijheid en aan het verbeteren van dierenwelzijn. De Joodse en islamitische gemeen schap stemmen ermee in dat een dier dat onbedwelmd ritueel wordt geslacht binnen 40 secon den het bewustzijn moet verlie zen. Gebeurt dat niet dan wordt dat dier alsnog afgeschoten. Een en an der gebeurt onder toezicht van ve terinaire deskundigen van de Ne derlandse Voedsel en Warenautori teit (NVWA). Als onder die voorwaarden de ri tuele slacht plaatsvindt, wordt de vrijheid van godsdienst niet inge perkt. Voor de aspecten van dierenwel zijn komt er een wetenschappelij ke commissie die de conve nant-partners van advies dient. Thieme zelf noemde het 'heel vreemd' dat het convenant dat bijna gelijk is aan het eerder ver worpen amendement van Tweede Kamerlid Henk Jan Or mei (CDA). Volgende week dinsdag spreekt de Eerste Kamer over het 'convenant onbedwelmd slachten volgens reli gieuze riten'. pen. Hij wordt per 1 juli directeur van het Amerikaanse Institute for Advanced Study in Princeton. Pre mier Mark Rutte maakte gisteren be kend dat Dijkgraaf is benoemd tot Ridder in de Orde van de Nederland se Leeuw. foto llvy Njiokiktjien/ANP incl. rondvaart Gent of Brugge! 2 overnachtingen incl. ontbijt 'f x ronc'vaart^ent f 'A fl -Ji Gratis Zeeuws biertje mÉmm tt Gratis gebruik zwembad sauna jjlm Ij verblijf t/m 30 september 2012 Reserveren via: 0900 700 7004 0,25 p.m.) ma/vr 09.00 - 21.00 uur| za 10,00 uur -16.00 uur zo 12.00 - 16.00 uur i. 2-persoonst>ez0lting en exd reseivèrinpskosten 12,50 par boeking. Kijk voor de volledige voorwaarden Let op! Alleen op 6 juni tussen 0.00 en 23.59 uur te boeken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 5