De vergeten helden van het EK 421 sport woensdag 6 juni 2012 De gepasseerde Rio Ferdinand: „Ik zal ergens in de pub zitten om Engeland toe te juichen." De geschiedenis van het EK is rijk aan vergeten helden. Plots waren ze de koning van de hele natie. Maar de roem gleed weer even snel van hun schouders. door Roel Wiche EK 1960: Het geluk kwam op maan dag Toen ene Viktor Ponedelnik in i960 werd geselecteerd voor de EK-ploeg van de Sovjet-Unie, stuit te hij op nogal wat argwaan. De aanvaller was de enige internatio nal die niet uit een grote stad kwam, hij speelde voor het be scheiden Rostov-on-Don, en zijn naam voorspelde niet veel goeds. Ponedelnik betekent in het Rus sisch 'maandag'. En wie scoort er nou op maandag, een dag waarop zelden wordt gevoetbald? Maar het lot - of waren het hogere machten? - was aan de zijde van de jonge, talentvolle spits. De klok bleef maar doortikken in Parijs tijdens de finale van het al lereerste EK, Sovjet-Unie tegen Joe goslavië. Ver in de verlenging gleed de zondagavond over in de maandagochtend. Prompt scoorde Ponedelnik de winnende treffer: 2-1. Terug in Rostov kreeg hij een heldenontvangst, maar mooier is het nooit meer geworden. Al op 29-jarige leeftijd was zijn carrière voorbij, na een kwaal aan de blin de darm. Daarna raakte hij in de vergetelheid. Behalve in Rusland, waar de maandag voor altijd an ders werd. EK 1976: De topweek van Muller II Natuurlijk zal het EK 1976 voor eeuwig worden herinnerd als het toernooi waarin de penalty (Pa- nenka) een vorm van kunststoten werd. Maar wie kent nog die ande re hoofdrolspeler, met een achter naam die in Duitsland synoniem is aan Torinstinct? Dieter Müller is in de verste verte geen bloedver want van zijn voorganger Gerd Müller, maar voor het doel was hij bijna net zo dodelijk. Tijdens de Viktor Ponedelnik (donker shirt) in duel met de Joegoslaaf Durkovic tijdens de Europese kampioenschappen van 1960. foto AP halve finale tegen Joegoslavië viel hij in, waarna hij in zijn eentje een 1-2 achterstand omboog naar een 4-2 winst. Ook in de verloren finale tegen de Tsjechoslowaken scoorde Müller, toen amper 22 jaar en zonder enige ervaring als inter national. Müller II werd een net zo glorieuze carrière voorspeld als Müller I, maar die horizon heeft hij in Die Mannschaft nooit be reikt. Slechts twaalf interlands speelde de eigenzinnige spits, me de door een conflict met de Duitse bondscoach Helmut Schön. Zijn laatste interlandgoal scoorde hij te gen Nederland (WK 1978), dat dan weer wel. EK 1996: De klassieke anti-held Hoeveel Duitse jongetjes zullen in de zomer van 1996 een XL-poster van Dieter Eilts boven hun kussen Dieter Müller (I) foto ANP Dieter Eilts foto Joerg Sarbach/AP hebben gehad? Vermoedelijk zijn ze op één hand te tellen. De noes te middenvelder van Werder Bre men was het klassieke voorbeeld van de anti-held. Opvallend onop vallend in het veld, voorbeeldig ge drag, nooit in de spotlights, altijd shirt in de broek, de gedroomde butler van de trainer. Tot verwon dering van velen werd hij uitgeroe pen tot de beste speler van het EK in Engeland, dat werd gewonnen door de Duitsers. Het zei alles over de middelmatigheid van een toer nooi dat in geen enkel opzicht heeft bijgedragen aan de ontwikke ling van het voetbal. Na het EK verdween brave Dieter, geheel in stijl, weer geruisloos van het inter nationale toneel. EK 2004: 'Harry' en de verdwenen lach Heeft iemand na die memorabele zomer van 2004 eigenlijk ooit nog een glimlach gezien op het gezicht van Angelos Charisteas? Met zijn winnende doelpunt in de EK-fina- le schreef hij de laatste, gouden bladzijde van een onwaarschijnlij ke Grieks sage, maar in de rest van Europa zal hij toch vooral de ge schiedenis ingaan als de man die zijn heldenstatus nooit wist te ver zilveren. Alleen al zijn bijnaam zegt veel over zijn tamelijk tragi sche carrière na de grootste triomf uit de voetbalhistorie van zijn va derland. Waar andere spitsen naar een roofdier of een heilige worden genoemd, gaat brave Angelos door het leven als 'Harry', een westelij ke verbastering van 'Chari'. Bij geen enkele club wist hij furore te maken. Bij Ajax viel hij vooral op door zijn anti-Ajax-stijl en de Feye- noord-fans denken alleen met wee moed terug aan het legendarisch vals gezongen liedje 'Harry scoort' van de plaatselijke Zorba Brothers. De held van 2004 zwierf daarna vooral rond op de reservebanken van de Bundesliga en keerde dit seizoen terug naar Griekenland. Daar degradeerde hij, hoe iro nisch, prompt met Panaitolikos. EK 2008: Het kind dat heel even man werd Hij leek eeuwig die jongen van achttien te blijven, met een enge lengezicht en goudkleurige lokken die zachter waren dan de snaren van een flamencogitaar. Totdat Fer nando José Torres Sanz op een zo meravond in Wenen tot de volwas senen werd geroepen. El Nino, Het Kind, werd plots een man door Spanje naar het eerste EK-succes sinds 1964 te schieten. Maar die man leek ook weer heel snel een veteraan te worden. Bij Liverpool sukkelde hij na een goede start van de ene naar de an dere blessure en toen hij weer fit was, maakte hij een rampzalige keus. Torres, ooit spits geworden nadat hij als keeper bij de junioren een paar voortanden had verloren, liet zich voor een krankzinnig be drag transfereren naar het Chelsea van tsaar Abramovich. In één klap was hij weer El Nino, maar dan een kind met angstige ogen dat al zijn onbevangenheid heeft verlo ren. De man van 57 miljoen speelt nog slechts een schamele bijrol in Londen, zelfs in een Chelsea-sei- zoen dat memorabel mag worden genoemd. Angelos Charisteas foto EPA Fernando Torres

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 42