Olifantsgras is duurzame vervanger van brandstof DÉ SPECIAALZAAK zeeland 135 Debat omgevingsplan op camping Oostkapelle wasmachin Conferenties over levendige krimpgebieden Camperplaats Middelburg niet in de prijzen 5 kg 1400 toeren woensdag 6 juni 2012 'Olifantsgras kan tegen slechte weersomstandigheden' Landbouwer Filip Baecke In Zeeuws-Vlaanderen staan akkers vol wuivend gras. Landbouwer Filip Baecke ziet toekomst in Olifantsgras. door Edith Ramakers Filip Baecke springt van zijn trekker. Een nieuwe big bag vol met wortel stokjes van Miscanthus Giganteus, oftewel Oli fantsgras wordt in een plantmachi- ne gekieperd. De vier werkers aan een soort lopende band strekken even hun benen. Binnen twee jaar zijn de wortel stokjes uitgegroeid tot een ruisen de bamboezee met een hoogte van zo'n vier meter. „Het is een onverzadigbare markt en erg duur zaam", zegt Filip Baecke, van Crad le Crops uit Westdorpe. Filip Baecke is zo'n tien jaar akker bouwer en stond met zijn rug te gen de muur. „Heb je een mooie OOSTKAPELLE - De PvdA in Zee land houdt donderdag 21 juni een debat over de kansen voor verblijfs- recreatie in de provincie. Aanlei ding is de behandeling van het Omgevingsplan 2012-2018 eind sep tember in provinciale staten. Recreanten stellen steeds meer ei sen, verkiezen luxe boven een pri mitieve tent. Het omgevingsplan MIDDELBURG - Om de samenleving in Zeeland te verlevendigen houdt Groenlinks Zeeland drie conferen ties. De vitaliteit van krimpgebie den staat centraal. De eerste conferentie gaat over eco logie: natuur en landschap. Deze vindt plaats op 9 juni vanaf 9.00 uur in café 'de Gekroonde Suiker biet' in Zierikzee. Wim Twigt van Grontmij is één van de inleiders. Alle aanwezigen kunnen mee dis cussiëren. De andere conferenties gaan over het sociale en economi sche terrein van krimpgebieden. Aanmelden voor 4 juni: campagnezeeland@groeniinks.nl aardappel- of uienoogst dan kreeg je er niets voor, omdat iedereen een goeie oogst heeft. Dat wilde ik niet meer en klagen wilde ik even min. Boeren werken hard, zeven dagen per week en dan wil je niet voor niets werken." Hij werd de pionier in Nederland van de teelt van onder meer Oli fantsgras. „De Zeeuwse klei is er goed voor en de ervaring is dat deze soort on gevoelig is voor slechte weersom standigheden." Hij plant Olifantsgras bij boeren, die land over hebben of bij boeren die toe zijn aan een verandering. Deze middag worden op het land van Wim en André Westerbeke in Zaamslag wortelstokken geplant. „Dit is een stuk onrendabele grond, met een vreemde hoek er in. Ik vertrouw erop dat dit avon tuur helemaal gaat slagen", zegt Wim Westerbeke. De Westerbekes hebben ook kip pen. Ze willen het Olifantsgras on der meer gaan gebruiken als ver vanger voor stro. „Zo maken we mooi de cirkel rond.", zegt Wester beke. lijkt veel ruimte te bieden voor nieuwe vakantiewoningen, hotels en appartementen. Het is onduide lijk of het hier gaat 'om nieuwe ves tigingen of om transformatie van kampeerbedrijven, aldus de PvdA. De partij wil daarover ook met in woners over praten. Het debat (aanvang 15.00 uur) is op camping De Pekelinge in Oostkapelle. MIDDELBURG - Het is de camper plaats aan de Oude Veerseweg in Middelburg niet gelukt om cam perplaats van het jaar te worden. De eer is gegaan naar Eurocam ping Vessem in Brabant met 18 procent van de stemmen. De ver kiezing is een initiatief van de Ne derlandse Kampeerauto Club (NKC). In elke provincie was één camperplaats genomineerd. In Middelburg is plek voor 5 wagens. Achter de winnaar eindigde cam perplaats Haamstede in Giethoorn op een tweede plek met 16 pro cent en de familie Fonteyn in Weert werd derde met 13 procent. Ze denken eraan om ook hun huis of stallen met geperste bamboe- blokken te verwarmen, naar voor beeld van een boer in Rhenen. „Het is nog toekomstmuziek, maar dat het kan, is zeker", zegt André Westerbeke. Daar heeft hij gelijk in, al moet je wennen aan het idee dat Olifants gras een vervanger kan zijn voor fossiele brandstof. Baecke: „Olifantsgras wordt al voor veel verschillende dingen ge bruikt. Het is een lichtgewicht bouwmateriaal. De vezelplaten ge ven versteviging aan deuren. En ook de papierindustrie heeft hoge verwachtingen van bamboe. Als de plant 5 jaar oud is, kan het ook als grondstof dienen voor bio-etha- nol." Een lofzang over Olifantsgras klinkt en dat is ook niet verwon derlijk. Het is nu eenmaal een ge makkelijke plant, die weinig zorg en gewasbescherming nodig heeft. Na de eerste twee jaar hoeft het ge was nooit meer bespoten te wor den. De bemesting is te verwaarlozen. De bladeren die afsterven vormen weer voedsel voor de plant. Het zwaarste en meest secure karwei is om de wortelstokken netjes in de grond te krijgen. Daarvoor werd de plantmachine ontwikkeld. De vier sorteerders achter de trek ker zitten op stoelen en trekken de kluwen wortelstokken uit elkaar. Telkens wordt een stokje in een vak van een draaiend rad gegooid. Op hun gezicht zitten zwarte ve gen. „Maar als de stokken eenmaal in de grond zitten, kan de boer er zo'n twintig jaar mee vooruit. En elk jaar heb je een mooie oogst van machtig bamboeblad." Olifantsgras is het meest groene ge was dat Baecke kent. En, boven dien Co2-neutraal. „Dat we met zijn allen duurzamer moeten wil len produceren is geen vraag meer. Dat is een opdracht." „We moeten werken aan zo min mogelijk CO2 uitstoot. Daar zijn veel boeren zich wel van bewust. Het draait tegenwoordig toch alle maal om een zo klein mogelijk CO2 voetdafdruk." www.cradlecrops.com. AVA ELECTRO Kanaalstraat 44 Oost-Souburg Tel: 0118-47 17 77 www.avaelectro.nl foto Camile Schelstraete Voor al uw TV's, audio/video apparatuur en witgoed! ----- Kijk ook op onze vernieuwde webshop! www.avaelectro.nl OPENINGSTIJDEN: dinsdag - vrijdag: 9.00 -18.00 uur donderdag koopavond: 19.00 - 21.00 uur i zaterdag: 9.00 - 17.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 35