Provincie Vastleggen traditionele vaardigheden scheepsbouw Jaarverslag Karla Peijs 2011 Arjan Beekman OVer Delta Provinciale Staten Informatierubriek van de Provincie. Geïnteresseerd in het laatste nieuws? Kijk dan op www.zeeland.nl Provincie maakt mogelijk In het project Traditionele Maritieme Vaardigheden [Maritime Skills] worden twintig scheepsbouwers geïn terviewd in Zeeland, Vlaanderen en Cornwall. In en rond Zeeland worden deze traditionele scheepsbouw- vaardigheden vastgelegd op foto en film voor het behoud van het maritieme erfgoed. Houd u www.traditionalmaritimeskills.eu in de gaten voor het resultaat. Vraag aan! Commissaris van de Koningin Karla Peijs kijkt in het onlangs ver schenen jaarverslag terug op haar werkzaamheden die zij in 2011 verrichtte. Dit doet zij aan de hand van maandelijkse activiteitenka lenders die zijn voorzien van een persoonlijke noot. Zo krijgt u inzicht in haar rijkstaken zoals de benoeming, herbenoeming en ontslag van burgemeesters. Naast deze rijkstaken is zij ook voorzitter en lid van Gedeputeerde Staten (GS) en voorzitter van Provinciale Staten [PS] en vertegenwoordigt zij de Provincie bij tal van gelegenheden. Wilt u haar jaarverslag gratis ontvangen? Neem dan contact op met het informatiecentrum van de Provincie via de e-mail: infocentrum@zeeland.nl of per telefoon via 0118-631400. Wees er snel bij, want het jaarverslag is in beperkte oplage beschik baar. Het verslag is ook te downloaden via http://loket.zeeland.nl/informatiecentrum/publicaties/ HHHMaMMi Zeeland Scheepsbouwer Michiel Verras maakt een mal voor een huidplank van de Mosselschoi Niet de boeken, maar de handen 'Het op schrift stellen van vaardigheden is beslist niet nieuw. In 1679 gaf Witsen al een zeer uitgebreide beschrijving van de scheepsbouw', vertelt scheepsbouwer Cees Droste. 'Dat er weinig tot niets mee wordt gedaan, is een kwestie van vraag en aanbod. Er varen nog maar weinig houten schepen, dus is er ook een beperkt aanbod van werk. Dit is waarom het vak uitsterft. De schepen die nóg varen, worden gekoesterd en dat geeft een aantal vaklieden de kans om dit vak met de handen door te geven en niet alleen door middel van boeken. Zelf denk ik aan kleinschalige projecten met maximaal vijf leerlingen die onder leiding van een deskundige scheepstimmerman een boot bouwen of restaureren. Maak er een win-win situatie van, want we zitten in deze tijd niet op geldverslindende projecten te wachten.' Doorzettingsvermogen Martine van Lier van ErfgoedWerf interviewt tien scheepsbouwers in en nabij Zeeland. 'Ik heb vooral bewondering voor het doorzettingsvermogen en de positieve levenshouding van deze scheepsbouwers. Zij geloven in hun missie om historische schepen in de vaart te houden als inspirerende voorbeelden voor de toekomst. Zij gaan dapper door, ondanks tegenslagen als het vinden van voldoende geld en goede werkruimte. Willen wij onze unieke vloot van traditionele Nederlandse schepen in stand houden, dan moeten we snel zorgen voor de opleiding van nieuwe scheepsbouwers die de oude technieken leren toepassen. Door hun vertrouwen in de goede afloop lukt het hen steeds om nieuwe vrijwilligers te inspi reren om mee te doen en het vak te leren.' Het project wordt gerealiseerd binnen het Interreg IV A 2 zeeen programma. De totale kosten van dit grensoverschrijdende project zijn 1.640.965 euro. Europa financiert vijftig procent van deze kosten. Het aandeel van Provincie Zeeland bedraagt 98.128 euro.- Zie ook: www.traditionalmaritimeskills.eu Geniet van het water tijdens de Dag van de Vloedlijn Zaterdag 16 juni vindt de Dag van de Vloedlijn plaats waar u kennis maakt met alles wat het water heeft te bieden. De dag wordt georganiseerd in het kader van het Zeeuws Jaar van het Water. De dag eindigt met een diner op het strand. Leuke sportvisserijactiviteiten voor de jeugd De Dag van de Vloedlijn vindt plaats in Westkapelle en Dishoek. Van 9.30 uur tot 14.30 uur is er een pro gramma in Westkapelle. Martijn Westdorp van Sportvisserij Zuidwest Nederland: 'Samen met Hengel sportvereniging Westkapelle organiseren we verschillende sportvisserij activiteiten voor kinderen van 8 tot en met 15 jaar. Op deze manier laten we ze kennis maken met de zeehengelsport en geven we ze uit leg over de vissen die ze vangen.' Gedeputeerde Kees van Beveren opent de Dag van de Vloedlijn en het diner op het strand, 's Ochtends vist hij met de kinderen. Rondleiding Waterschap Van 13.00 tot 17.00 uur kunt u in Dishoek sieraden maken, forten bouwen en knopen leggen. Ook organiseert waterschap Scheldestromen een rondleiding bij Nolle-Westduin waar de kust is ver sterkt en de ruimtelijke kwaliteit flink is aangepakt. Zo zijn de duinen verbreed en zijn er nieuwe fiets en wandelpaden, parkeerterreinen en duinovergangen gekomen. De excursies beginnen om 13.00 en om 14.30 uur vanaf receptie hotel Golden Tulip Westduin. De dag wordt afgesloten met een diner (tegen betaling) om 18.00 uur op het strand (ter hoogte van Westduin). Voor meer informatie over het programma en aanmeldmogelijkheden kijkt u op: www.jaarvanhetwater.nl of www.dagvandevloedlijn.nl. Provincie Zeeland Discussie Delta strategie 'De ChristenUnie vindt het verder belangrijk dat Delta een Zeeuws bedrijf blijft, vanwege de invloed die Delta heeft op de Zeeuwse werkgelegenheid. Delta biedt werk voor hoogopgeleide mensen in een sector die beperkt is vertegenwoordigd in onze provincie. Wanneer Provincie Zeeland en de gemeenten hun aandelen in Delta zouden verkopen, is de kans groot dat Delta uit het Zeeuwse ver dwijnt. Dan raak je als overheid niet alleen een belangrijke nutsvoor ziening in de regio kwijt, maar verdwijnt ook de kennis die Delta heeft op het gebied van de duurzame energieopwekking. Daarbij komt dat gemeenten en de Provincie jaarlijks een winstuitkering van Delta ontvangen. Dit geld investeren deze overheden weer in de Zeeuwse maatschappij. Onlangs is in opdracht van Provinciale Staten een advies opgesteld over de strategie van Delta met als doel de statenleden meer kennis en informatie te geven om in de nabije toekomst een goede discus- sieYnet Delta te voeren over haar strategie'. Kom ook naar de Statenvergadering Op vrijdag 8 juni vindt de openbare Provinciale Statenvergadering plaats in het provinciehuis vanaf 9.30 uur. Zie ook: ps.zeeland.nl Profiel: Arjan is statenlid en fractievoorzitter voor de ChristenUnie. Arjan groeide op in Oostdijk en is in het dagelijks leven docent eco nomie en maatschappijleer aan het Calvijn College te Goes. Hij stu deerde bedrijfseconomie in Vlissingen en Tilburg en woont met echtgenote en dochtertje in Krabbendijke. Een tweede kind wordt in juli verwacht. Zeeuwse nuchterheid gewenst over belonings afspraken Provincie Zeeland is met vijf tig procent de grootste aan deelhoudervan Delta N.V. 'Als ChristenUnie vinden we vooralsnog'dat de Provincie aandeelhouder moet blijven van Delta, maar dan moet Delta ook van meerwaarde blijven voor Zeeland. Daar bedoel ik mee dat alle inves teringen die gedaan worden ten goede moeten komen van Zeeland en haar inwoners. Buitenlandse investeringen leveren voor onze regio weinig op. Daarnaast vind ik dat we van Delta "Zeeuwse nuchterheid" mogen verwachten ten aanzien van de belo ningsafspraken en dus geen royale vertrekregelingen zoals dat het geval was bij het vertrek van Boerma'. Colofon Redactie: afdeling Communicatie en Statengriffie Provincie Zeeland Opmaak: Prepress Provincie Zeeland Fotografie: Studio Haak&Visser (scheepsbouw! Reageren op deze uitgave van Provinciewerk? Geïnteresseerd in verschenen nota's of wilt u inzage van stukken? Neem dan contact op met de mensen van het informatiecentrum. Via de e- mail ïnfocentrumëtreeland.nl of per telefoon via 0118- 63 16 00. Of schrijf naar Postbus 6001,6330 LA Middelburg. Bezoekadres: Provinciehuis, Abdij 6.6331 BK Middelburg. Vanwege de openbare vergadering van Provinciale Staten op vrijdag 8 juni 2012 verschijnt de provinciale rubriek Provinciewerk dit keer ook in uw dagblad. De eerstvolgen de Provinciewerk in uw huis-aan-huiskrant verschijnt op 20 juni 2012. Provinciewerk leest u ook via nieuws.zeeland.nl/provinciewerk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 17