Kroon van boterbabbelaars 't Kind is van de bèddeplanke gevaole(n) Si cultuur 115 Dichtbundel van Jaap van 't Veer Expositie werk Jan Goossen woensdag 6 juni 2012 g^->>:xa58aBg8g#a^-3%a&3!are^:»5«asg8a*MBwyjfrx^»K«Kda&gs^ Llu kiwuiiwm 1 m uaastt.wmft'j ameymsssssssesasasi Rem van den Bosch op zoek naar het Nieuwe Zeeuwse Meisje en de Zeeuwse Bink agenda Meer agendanieuws en het complete bioscoopprogramma zijn te vinden op de website van deze krant. door Jan van Damme Het weblog 'Zeelandgeboekt' van de PZC signaleen Zeeuwse boeken en tijdschriften. In de krant wordt weke lijks een titel van het blog in de schijnwerpers gezet. Rinus Willemsen uit Bier vliet (1948) is al weet ik hoe lang een vaste streek taalauteur van de krant. Hij schrijft zo uit zijn leven gegrepen, over mensen en dieren. In heel klein bestek zie ik altijd dat West-Zeeuws-Vlaamse wereldje uit zijn pen vloeien. Het gaat in dit stukje om zijn Zeeuwse Spreukenkalender 2013. Een kalenderblok met ruim 180 pa gina's, per twee dagen één Zeeuw se spreuk in het dialect. Achterop telkens de verklaring. Met daarbij een stukje proza over een betrekke lijk willeurig Zeeuws onderwerp. Streekhistorie, streekfolklore, streekrecepten, en dialectproza en -poëzie. Bijvoorbeeld: een stukje over het belfort van Sluis, feitjes over de Westerscheldetunnel, een vogeltelling, een stukje over mee krap, een recept voor fietemaorol- len, een stukje geschiedenis van El- lewoutsdijk. Het jaar opent met de spreuk: Is de lucht op de nieuwjaorsdag 'elder en klaor, Dan kriegen me 'n vruchtbaor jaor. Achterop geen verklaring, maar dat lijkt in dit geval ook over bodig. Het jaar wordt afgesloten met: Den dag za den aevund wel 'ae- le- verklaring: 'Je hoeft je niet te haasten hoor.' Ik licht er willekeurig enkele spreu ken uit, om een indruk te geven van de kalender. Op 29/30 januari: Ze 'ao 'aezevet an d'r 'ielen - ze ging snel weg. 22/23 maart: Dat wuufeit eens 'ti smoel, ]a kan d'r wel een schippersbroek in spoele - ze heeft een grote mond. 16/17 juni: Ajje doe gin zêêre, piene wè - Gezegd te gen een kind dat kleinzerig is. In maart wordt het scheel kijken met vier spreuken bedacht. 8/9 maart: Ie kiekt as 'n 'oen in 'n kru- kel; 10/11 maart: Ie kiekt mee m z'n lienksen ööge in z'n rechtsen broek zak; 12/13 maart: Ie kiekt nèr de Klundert as de Willemstad in brand staet; 14/15 maart: Ie kiekt zo scheel as 'n otter. Het is moeilijk om te stoppen. Nog eentje, of eigenlijk twee spreu ken, die veel met elkaar te maken hebben. Op 12/13 juli: 't Kind is van de bèddeplanke gevaole(n) - Gebo ren voordat negen maanden na de trouwdag om zijn. En 1/2 decem ber: Ze binne nae den diek 'ewist - Ze zijn naar de dijk geweest; ze hebben een kind verwekt voor hun huwelijk. Onderhoudend, zo'n jaar in dia lectblaadjes. Rest slechts één pro bleem. Waar bewaar ik de kalen der. Het zal me toch niet gebeuren dat ik het hele volgende jaar door weet dat ik Rinus' spreuken ergens heb neergelegd, maar niet meer weet waar. Rinus Willemsen: Zeeuwse Spreuken kalender 2013 - Uitgeverij Van de Berg, 12,95 euro. Eind september moet duidelijk worden wie zich een jaar lang het 'Nieuwe Zeeuwse Meisje' en de 'Zeeuwse Bink' mag noemen. Het project van de Vlissingse kunstenaar Rem van den Bosch is in volle gang. Zeven van de twintig kandidaten heeft hij inmid dels vastgelegd. „Het is echt superleuk om te doen." door Rolf Bosboom Een van de Nieuwe Zeeuwse Meisjes draagt een kroon en een collier van roomboterbabbelaars. Een ander, het Ontpoldermeisje gedoopt, spit op spit zen in de Zeeuwse klei. De derde stort zich, ge huld in Zeeuwse dracht, dapper op gerookte vis. De eerste resultaten van het nieuwe kunst project van Rem van den Bosch (37) zijn veel belovend. De Vlissingse kunstenaar maakte rond 2005 naam met het project Beroemd in Zeeland. In middels timmert hij internationaal aan de weg met zijn fotografie. Van den Bosch woonde al in Berlijn en Los Angeles, verbleef recent gerui me tijd op Aruba om les te geven en exposeert binnenkort in Kopenhagen en Moskou. Nu speurt hij naar het Nieuwe Zeeuwse Meis je. „Dat idee had ik al drie, vier jaar geleden. Hoewel ik de afgelopen jaren veel in het buiten land ben geweest, is Zeeland mijn thuis. Ik vind het daarom interessant om met concep ten te werken die met de provincie te maken hebben." Al bijna honderd mensen reageerden op zijn oproep voor kandidaten die zich willen laten fotograferen. Jongedames met modelambities vooral, maar dat is niet wat Van den Bosch bij uitstek zoekt. „Het gaat erom dat iemand met een goed idee komt, een idee dat me triggert om naar ze toe te gaan en aan de slag te gaan. Het is niet de bedoeling dat het een beautycon- test wordt. Ik zoek nog mannen - de Zeeuwse Bink -, kinderen en ouderen. Het moet een vol waardig overzicht van de Zeeuwse bevolking worden." Zeven kandidaten heeft hij inmiddels gefotogra feerd, vaak op bijzondere buitenlocaties en met attributen die bij Zeeland en de persoon zelf passen. „Het is echt superleuk om te doen. Je ontmoet uiteenlopende mensen en trekt een dag met hen op. Je krijgt een inkijkje in ie mands leven." Van den Bosch wil in totaal twintig mensen vastleggen. De portretten worden in septem ber geëxposeerd in De Drukkerij in Middel burg. Het publiek kan stemmen wie het Nieu we Zeeuwse Meisje wordt. Ook wordt er ge dacht aan een grote catwalkpresentatie in Vlis- singen, met alle deelnemers. De kunstenaar hoopt dat zijn initiatief lande lijk de aandacht gaat trekken. „Ik denk dat het OP PAD Burgh-Haamstede Avondvierdaagse, 5/8/15 kilometer. Sportveld DSF, 18.30 uur Ovezande Avondvierdaagse, 5/10/15 kilometer. Dorpshuis Trefpunt, 18.00 uur. Zierikzee Paardenmarkt, Oude Haven, Havenpark, Kraanplein, 8.00-17.00 uur. PODIUM Middelburg Huub Stapel met 'Mannen komen van Mars, Vrouwen van Venus'. Stadsschouwburg, 20.00 uur Oostburg Bluesclub: Ray Cashman. The Lane, 20.00 uur Zierikzee Optreden Muis Leeuw in kader van festival Anywave. Brogum, 14.00 uur. OOSTKAPELLE - Jaap van 't Veer uit Oostkapelle heeft een nieuwe ge dichtenbundel uitgebracht: Avond wind. De opbrengst van de bundel, die 11,50 euro kost, gaat naar Stich ting Chaïm. Deze zet zich in voor de armen in Noord-Albanië. In Avondwind schetst Van 't Veer de paradoxen in zijn eigen ziel, met beschouwingen over de na tuur en ontmoetingen met gelief den en met God. WÊHÊmimmÊmÊmÊmmmtmmKmmmmmmmÊmm MIDDELBURG - In het pand LN 46 (Lange Noordstraat 46) in Middel burg is, vanaf de straat te bekijken, een expositie ingericht met beeld houwwerk van Jan Goossen (1937- 2005). Het is de eerste presentatie na diens overlijden. Goossen had Zeeuwse wortels en verhuisde in 2003 met Yvette Lardinois naar Vrouwenpolder. De expositie Auto nome Spatiale Constructies duurt tot en met 25 augustus. project het in zich heeft om dat te bereiken, zo dat iedereen weet dat er een Nieuw Zeeuws Meisje is opgestaan. Het is goed als men beseft dat we in Zeeland heel creatief bezig zijn. Op het gebied van muziek weet men dat wel, maar ik heb het idee dat de beeldende kunst in dat opzicht nog wat achter blijft." Wie mee wil doen aan het project kan zich aan melden via remvandenbosch@gmail.com. Het 'Roomboterbabbelaarmeisje', gefotografeerd door Rem van den Bosch.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 15