14boeken Een smerig uitzichtloos leven I Spoken uit het verleden Engelswaardeloze wereldtaal BOEKEN KORT woensdag 6 juni 2012 Een wijk vol arme, asociale, criminele en soms zelfs zwakbegaafde bewo ners. Het was vragen om problemen in Haarlem ParkwijkLaag en die kwa men er dan ook. Suus, een voormalige bewoonster, blikt terug. door Hans Renders Een jaar of tien geleden deed de Britse psychiater Theodore Dalrymple de we reld opveren met zijn boek Life at the bottom: The worldview that makes the un derclass. Op basis van jarenlang werken in een Birminghamse achterstandswijk concludeert Dalrymple dat het funest is voor een overheid te denken dat burgers niet in staat zijn hun lot in eigen handen te nemen. Aan dit boek moest ik doorlopend denken bij het lezen van De Woonschool, het relaas van een sociaal experi ment dat Christel Jansen als onderwerp voor een aangrijpende studie heeft uitgewerkt. Suus is een meisje dat is geboren in 1961, in de een jaar eerder-opgeleverde Haarlemse ParkwijkLaag. Deze nieuwbouwwijk is uit de grond gestampt als sociaal experiment, De Woonschool. Onaangepasten uit de omgeving werden samengebracht in een buurt waar door de overheid een kindercrèche, een buurthuis en een welzijnskantoor werden ingericht. Er stond nog net geen muur om De Woonschool, maar er was van overheidswege wel een heuse directeur aangesteld. De meeste inwoners wa ren arm, asociaal, crimineel en soms zelfs zwak begaafd. Christel Jansen heeft met behulp van persoonsarchieven, wetenschappelijke litera tuur, het archief van de directeur en gesprek ken met bewoners De Woonschool beschreven door de ogen van Suus. Het begon er al mee dat 'asocialen' uit de wijde omgeving met een verhuispremie naar Haar lem werden gelokt, zonder te vertellen dat het hier om een op last van de minister ingesteld wetenschappelijk onderzoek ging naar de on derkant van de samenleving. Dat hoorden de bewoners meestal van de bui tenwacht, door wie ze een stigma kregen opge plakt waar ze nooit meer vanaf kwamen. 'Mijn ouders waren zwakbegaafd, evenals mijn broers en zussen', zo vertelt Suus. Zij is de eni ge uit het gezin van vijf kinderen die naar een gewone lagere school ging. De anderen zaten op speciale scholen of in kindertehuizen. Maar juist op die 'gewone' school werd het haar dui delijk dat ze 'anders' was. Ze stonk een uur in de wind, zodat andere kinderen haar meden. Bij één klasgenootje komt ze wel eens thuis en daar ziet ze voor het eerst van haar leven een echte tandenborstel. Als ze er ook een aan haar moeder vraagt, zegt deze: 'Als jij een tanden borstel hebt, motten ze er allemaal een'. Als ze Christel Jansen. foto Bert Beelen later zoals zoveel kinderen uit De Woonschool naar een 'bijkomhuis' wordt gestuurd, mag ze eindelijk haar tanden poetsen. Christel Jansen verweeft de wederwaardighe den van Suus met de notulen van het 'team overleg' en met de verslaggeving van de direc teur. Al in 1965 concludeert hij dat het experi ment met de probleemgezinnen volledig mis lukt was. De asocialen stellen zich vijandig op ten opzichte van de hulpverleners, de armoede is alleen maar toegenomen en de bewoners schamen zich kapot en komen daarom de wijk niet meer uit. De rapporten die het bureau Maatschappelijk Werk over de bewoners opstelde, kregen de be trokkenen zelf niet onder ogen. Jansen citeert er uitgebreid uit en dat levert een treurig beeld op van hoe 'asocialen' onder het oog van goed bedoelende welzijnswerkers afglijden naar pros titutie, vervuiling en criminaliteit. Een bewo ner had een gat in het plafond van zijn huiska mer gemaakt, zodat het boven ook wat warmer werd. Haar broertje Ruud, die zich graag onder de tafel verstopte, zag een dikke haarbos als tan te met haar benen wijd zat en dat het zurig rook onder haar rok. En daar niet alleen. Regel matig kwam de gemeente in De Woonschool om de huizen met DDT te behandelen, tegen het ongedierte. En als dat nodig werd geacht, werden bewoners soms tegen hun zin en met geweld de haren geknipt. Omdat dit boek is geschreven op basis van de ervaringen van iemand die een uitzonderings positie innam - Suus kon goed leren en heeft zich aan haar milieu kunnen ontworstelen - is het geen verontwaardigd verhaal over discrimi natie en stigmatisering geworden. De veroorde ling en het mededogen is gelijkelijk verdeeld over de bewoners van De Woonschool, de hulpverleners en de rest van de wereld. De 'marginalen' maakten er een zooitje van, zij hadden beter dan wie ook in de gaten dat hun speciale huizen met draadglasramen hun sta tus aparte alleen maar bevorderd hadden. Het primaat van de armenzorg werd definitief bij de overheid gelegd nadat op 1 januari 1965 de Bijstandswet van kracht werd. En toch bleven de maatschappelijk werkers van De Woon school in die tijd het ene rapport na het andere schrijven waarin betoogd werd dat deze gezin nen 'nooit de toestand van onmaatschappelijk heid te boven komen'. De Amsterdamse psychiater Arie Querido had in 1933 in zijn boek Het Zeeburgerdorp. Een so- ciaalpsychiatrische studie al een warm pleidooi gehouden voor 'gezinsoorden voor maatschap pelijk onaangepasten'. Goed bedoeld, maar die gezinsoorden zijn overal een fiasco geworden. ParkwijkLaag is halverwege de jaren negentig met de grond gelijkgemaakt. ©Christel Jansen - De Woonschool. Het verhaal van een meisje dat opgroeide tussen zwakbegaafden en 'asocialen'. Balans, 17,95 euro Lena groeit op bij haar moeder en stiefvader. Na de dood van haar stiefvader, met wie zij een warme band had, trekt ze met haar zoontje Alex naar Griekenland om haar ech te vader te zoeken. Een man die nooit wat van zijn bij een Au stralische toeriste verwekte dochter heeft willen weten. Andreas blijkt een gekwelde man, die tijdens het bewind van de militaire junta in 1967 is opgepakt, gemarteld en gevan gengezet. Langzaam komen ze nader tot elkaar. 'Naar het ei land' van Meaghan Delahunt is een gevoelige roman over bloed banden en de onomkeerbaar heid van het verleden. O Meaghan Delahunt - Naar het ei land. Vertaling Caecile de Hoog. Artemis co, 17,95 euro Rik, Evalien en hun dochter Pippa gaan gebukt on der het verlies van hun zoon en broer. Evalien denkt dat verhui zing van Amsterdam naar het Zeeuwse dorp waar Rik gebo ren is, kan helpen bij het ver werken van hun verlies. Maar aan de zilte, Zeeuwse kunst dui ken spoken uit het verleden op, die zij niet had voorzien. 'Schuld' is een niet erg overtui gende, psychologische thriller die ondanks de bizarre marte ling van Rik tuttigheid paart aan traagheid en diepgang ont beert. Q) Tupla M. - Schuld. Verbum, 14,95 euro De Tafel van Bader heet het genootschap waarin in tellectuelen in het stadje Bader met elkaar eten, drinken en dis cussiëren. In zijn psychologi sche roman 'De Tafel van Ba der' beschrijft Ruud Galle hoe in het genootschap geleidelijk persoonlijke verschillen aan het licht treden die de vriend schap verzieken. De zaak loopt steeds meer uit de hand en leidt uiteindelijk tot verraad. Ruud Galle woont in Drunen en is jurist en hoogleraar aan de Universiteit van Tilburg. 0 Ruud Galle - De tafel van Bader. Praesidio, 19,95 euro Q Doug Magee - Om ringd door duisternis Vertaling Els van Son Anthos, 19,95 euro door Mieske van Eek n de stroom misdaadro mans van dertien in een dozijn, vormt Omringd door duisternis van Doug Ma gee een welkome afwisseling. Het is een verrassende psy chologische roman, waarin een van de hoofdpersonen vooral de strijd met zichzelf en de spoken uit zijn verle den aanbindt. Sean is doodverklaard en al tien jaar spoorloos verdwe nen uit het kleine Amerikaan se dorp waar hij geboren is. Hij liet een vrouw en kind achter, die met enige moeite een nieuw leven opbouwden. Als Sean terugkomt, staat bijna niemand om hem te springen. Sean heeft een drankprobleem en lijdt door een ongeluk aan geheugenver lies. Als zijn herinneringen stukje bij beetje terugkeren, beseft hij dat hij tien jaar gele den een moord moet hebben gepleegd. Geplaagd door nachtmerries waarin steeds dezelfde gruwelijke beelden terugkeren, komt hij naar huis om zich aan te geven. Dat doet hij niet zonder ge vaar voor eigen leven. De enige die Sean wel liefde vol ontvangt, is Risa, de vrouw die hij in steek gelaten heeft. Haar hulp aan Sean leidt tot spanningen in de re latie met haar nieuwe echtge noot Alan en met haar zoon Kevin, die Alan als zijn vader beschouwt. Alan heeft politie ke ambities. Die ziet hij door kruist door Sean en de roddel machine die zijn terugkomst op gang brengt. Risa raakt be klemd tussen de eisen en hal ve waarheden van Alan, het ongenoegen van Kevin en haar gevoelens voor haar eer ste echtgenoot. Een meesle pend boek over waarheid, lief de en trouw. door Hans Hoekstra Gaston Dorren - Taaltoerisme Scriptum, 16 euro Gaston Dorren kijkt als een taaitoerist rond in Europa. Wat ratelen de Spanjaarden toch. En wat moet het moeilijk zijn om te rekenen in het Bretons, de Keltische taal van Bretagne. En waarom betekenen de uit het Nederlands geleende woorden in Estland vaak iets heel anders. Zo staat bijvoor beeld vorst in het Ests voor worst. Een kort reisje door Taaltoerisme, een voor de taai toerist boeiend boek. Waarom ratelen de Spanjaar den zo? Hebben ze zo'n haast? Veruit de meeste woor den bestaan uit twee of meer lettergrepen. Ze praten niet speciaal snel, maar Spaans klinkt sneller dan andere ta len door de vele lettergrepen per seconde: spervuur. Een ander hoofdstuk is ge wijd aan bijzondere letterte kens, die vrijwel uniek zijn voor één taal. Zo komt de klei ne i zonder puntje en de gro te mét vrijwel alleen in het Turks voor. Een dubbele punt middenin een woord is meest al Zweeds. Het hoofdstuk 'Wereldfaal' gaat over het Engels, volgens Dorren een waardeloze we reldtaal door bijvoorbeeld de excentrieke grammatica: een overvloed aan voorzetsels, de sterke werkwoorden. Verder een erkende puinhoop van spelling. En dan nog de moei lijkheidsgraad van de Engelse uitspraak, met die duizeling wekkende veelheid aan klin kers: par, pear, peer, pyre, poor, power, purr, pull, poop, et cetera. Gagaoezisch klinkt volgens Dorren naar Kuifje, maar is toch een echte taal. Wordt ge sproken in de autonome deel republiek Gagaoezië in het Roemeenstalige-Moldavië.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 14