Kritiek op limiet Bleker stoffen in economie13 EK-shirts 'Tekort IP-adressen genegeerd' vragen over cookies woensdag 6 juni 2012 ^ssisssssisss^issGs/w^^sseesssississsseBixssassxKwxssseeeessissssssaigsaiTs^xssBgsiiBSPïs&sssssssA Staatssecretaris wil paal en perk stellen aan megastallen Boeren vinden dat provincie en gemeente moeten bepalen hoeveel dieren een veehouder maximaal mag houden. Milieudefensie vindt het aan tal dieren nog altijd te hoog. Bleker wil geen 'zeer sterk geïndustrialiseerde' bedrijven. door Chris van Alem DEN HAAG - Boeren en Milieudefen sie zijn het niet eens met het maxi mum aantal dieren dat een bedrijf volgens staatssecretaris Henk Ble ker (landbouw) mag houden. Ble ker wil met dat aantal de komst van megastallen tegengaan. Milieudefensie vindt die aantallen veel te hoog, boeren vinden dat provincie en gemeenten moeten bepalen hoeveel dieren een boer maximaal mag houden. Vandaag praat de Tweede Kamer over de voorstellen van Bleker. Het kabinet wil de volgende gren zen hanteren per locatie: melk koeien 400 tot 500, vleesvarkens 7000 tot 10.000, vleeskuikens 200.000 tot 240.000, leghennen 150.000 tot 175.000. Ook gelden er plafonds voor het aantal kalveren, geiten en zeugen. Boeren die hun dieren houden op verspreide locaties kunnen dus een veelvoud van deze aantallen houden. Bleker zegt dat de limie ten per wet of via een convenant met de boeren, provincies en ge meenten kunnen worden gere geld. Milieudefensie kiest voor een wettelijke regeling, de boeren voor een convenant. Milieudefensie vindt dat Bleker de veel lagere normen voor megastal len van het Wageningse instituut Alterra moet hanteren. Alterra legt de grens bij 250 melkkoeien, 7500 vleesvarkens, 220.000 vleeskuikens en 120.000 leghennen. Het pla fond dat Bleker nastreeft, is niet wetenschappelijk bepaald. Volgens het ministerie van Landbouw zijn de getallen die de staatssecretaris hanteert deels gebaseerd op aanna- 5 Sinds gisteren moeten bezoekers van websites toestemming ge ven voor het plaatsen van zoge heten cookies op hun computer. Met deze tekstbestandjes wordt het surfgedrag van de consu ment gevolgd, zodat die gerichte advertenties krijgt voorgescho teld. Een megastal in het Friese Menaldum. mes uit de praktijk en eerdere dis cussies over megastallen. Nederland telt ruim vierhonderd bedrijven die nu al aan de grens zitten die Bleker stelt of daar bo ven uit komen. Deze bedrijven zijn geconcentreerd in Noord-Bra bant, Gelderland, Friesland en Limburg. De staatssecretaris stelt in zijn gis teren gepubliceerde brief aan de Kamer tegenstander te zijn van 'zeer sterk geïndustrialiseerde' be drijven. Volgens Klaas Breunissen van Milieudefensie geeft Bleker zelf aan dat de aantallen dieren omlaag moeten. „Hij spreekt over maatschappelijk draagvlak. Voor megastallen bestaat geen draag vlak." Volgens Milieudefensie lei den de aantallen die Bleker toe staat ertoe, dat uiteindelijk een be perkt aantal megaboeren overblijft in Nederland. Bestuurder Siem Jan Schenk van boerenorganisatie LTO Noord zegt dat omgevingsfactoren bepalend moeten zijn voor de omvang van foto GPD een boerenbedrijf Provincies en gemeenten moeten daarover oor delen, op basis van factoren als be lasting van het milieu, omgeving en dierenwelzijn. Per bedrijf kan dat tot andere plafonds leiden. Schenk: „Als ethische afwegingen worden betrokken bij vastgestelde aantallen krijg je -de discussie of 499 koeien ethisch verantwoord is en 501 niet. Mocht de Kamer het getalscriterium hanteren, dan is daarmee het probleem niet opge lost." door Chris van Alem 1 Moet de internetter op elke bezochte webpagina op- nieuw toestemming geven? Nee. Als hij een website bezoekt hoeft hij maar één keer toestemming te geven om cookies te laten plaat sen. De wet schrijft voor dat consumenten voortaan geïnformeerd moeten worden over het plaatsen van cookies en dat ze daar 'ondubbelzinnig' toestemming voor moeten geven. Vanaf 1 januari 2013 geldt boven dien dat de informatieverzamelaar, moet bewijzen dat er geen persoonsgegevens worden opgeslagen. 'l Geldt de wet voor elke cookie? Nee. Bepaalde cookies worden gebruikt om wachtwoorden te onthouden zodat die niet elke keer opnieuw hoeven te worden ingegeven. Andere cook ies houden weer bij welke artikelen in een winkelwa gentje zijn gestopt bij online winkelen. Deze 'techni sche' cookies vallen niet onder de nieuwe regels. 3 Wie controleert of de regels worden nageleefd? De Opta. De regels gelden voor elke website, dus ook die uit het buitenland afkomstig zijn zoals Ama zon.com of CNN.com, die cookies plaatsen op de com puters van Nederlandse gebruikers. Opta kan niet elke website controleren en concentreert zich op sites die de nieuwe regels compleet aan de laars lappen of die moeilijk verwijderbare cookies of malware op de com puter plaatsen. Boetes lopen op tot 450.000 euro. 4 Kan ik de cookies zelf uitschakelen? Cookies staan standaard 'aan' in de browsers. Uit schakelen kan via diezelfde browser. Bijvoorbeeld de Internet Explorer, Google Chrome of Firefox. Dat is een moeilijke zoektocht door de menu's. De makers van de browsers werken nu aan nieuwe versies voor Europa, waarbij cookies niet standaard meer worden geaccepteerd. Internet Explorer 10 is de eerste waarbij de cookies standaard 'uit' staan. 5 Wat vinden adverteerders van de regels? Ze zijn er niet blij mee. De inkomsten uit online advertenties bedroegen in Nederland alleen al vorig jaar één miljard euro. Dat is meer dan de STER-recla- me op televisie opbrengt. zie onze website: economie Luister naar het audiofragment waarin een internetexpert uitlegt wat cookies precies zijn DEN HAAG - De shirts die tijdens het komende Europees Kampioen schap voetbal worden gebruikt, be vatten 'zorgwekkende niveaus' aan schadelijke stoffen. Dat stelt de koepel van Europese consumen tenorganisaties, BEUC, na onder zoek van negen van de zestien offi ciële EK-shirts. Het Oranje-shirt (Nike) bevat, net als dat van Portugal, nikkelsporen. In zes van de negen shirts werd het lood aangetroffen. De 'foute' stoffen zijn in de kleding terecht gekomen via grond- of kleurstof fen of tijdens het fabricageproces. Het shirt van gastland Polen (Ni ke) bevat zelfs meer van een geur- vretend stofje dan wettelijk mag en zou volgens BEUC 'onmiddel lijk uit de winkels verbannen moe ten worden'. De stof in kwestie, or- ganotin, is schadelijk voor het ze nuwstelsel. In shirts van Spanje (Adidas) en Italië (Puma) werd no- nylfenol aangetroffen, dat de hor moonhuishouding kan ontregelen. Adidas ontkende gisteren dat er een probleem is met shirts van het merk. Adidas levert ook het EK-te- nue van het andere gastland, Oek raïne, en van Duitsland en Rus land. Nike reageerde gisteren door te stellen dat het bedrijf'een aan tal van de strengste normen op het gebruik van verboden stoffen' hanteert en dat het bedrijf voldoet aan alle EU-regelgeving. AMSTELVEEN - Nederlandse bedrij ven bereiden zich onvoldoende voor op de overstap naar een nieuw intemetprotocol om het te kort aan internetadressen op te los sen. Dat blijkt uit een onderzoek van advies- en accountantskantoor KPMG. De nieuwe standaard ge naamd IPv6 is de opvolger van het huidige IPv4 en moet het tekort aan beschikbare internetadressen oplossen. De problemen voor be drijven in ons land ontstaan op het moment dat Europa overgaat op de nieuwe standaard. Het oude systeem kan niet communiceren met het nieuwe. MARKT Aardappelen (droog uit schuur 40 mm opw): Frites geschikt; 4,00-6,25 (prijs houdend); Export: 3,00 - 4,25 (flauw). Zaaiuien (Droog uit schuur): 30%: 0,75 - 5,00; 60%: 0,75 - 5,00. Granen, za den en peulvruchten Tarwe, Maal: 204,00; Tarwe, Voer: 201,00. Blauw maanzaad, kapucijners, karwijzaad en brouwgerst: geen handel. Voergerst: 195,00 Prijzen per 1000 kg excl. BTW uit opslag collecterende handel Nwe oogst (ton) Weide/dijk- hooi: 145,00-150,00; Engels raaigras hooi: 125,00-145,00; Tarwestro, kl. balen, droog uit schuur: 150,00-160,00; Tarwestro, grote balen, droog uit schuur: 125,00-140,00; Gers testro, grote balen, droog uit schuur: 100,00-120,00. Zie ook www.ZLTO.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 13