Kernwapens Israël op zee buitenland 19 5,- korting per levensjaar! m 1 m i Libische militie bezet vliegveld van Tripoli Thuis vrijblijvend proefzitten? Bel 0341 - 26 °^jf_ Bon voor een gratis brochure dinsdag 5 juni 2012 Duitsland zorgt voor Israëls strategische afschrikking In Duitsland gebouwde on derzeeërs worden in Israël voorzien van raketten met kernkoppen. Dit schrijft het gezaghebbende weekblad Der Spiegel van deze week. door onze correspondent Ad Bloemendaal T ot ver in de jaren vijftig zorgde het aanvaarden van Duitse marken - laat staan Duitse wapens - in Israël voor verhitte debatten. In 1957 begon Duitsland met de leve ring van wapens aan Israël. Het doet dat nog steeds, maar nu met minder geheimzinnigheid. Andere Europese landen zijn hui verig voor het exporteren van wa pens naar conflictgebieden. Om historische redenen kan Berlijn echter geen 'nee' zeggen tegen Is raël, waarvan het voortbestaan een vast onderdeel is van de bui tenlandse politiek. Zo kon de Israëlische marine vori ge maand al weer de vierde in Duitsland gebouwde Dolfijn-klas se onderzeeboot in ontvangst ne men. Nummer vijf en zes volgen in de komende paar jaar en het kunnen er uiteindelijk negen wor den. Dat is een flink aantal voor een land met een kleine marine. Met een kostprijs van ongeveer 700 miljoen euro per stuk zijn de diesel-elektrische onderzeeboten de duurste wapens in de Israëli sche krijgsmacht. Duitsland is daar mee Israëls grootste wapenleveran cier na Amerika, dat jaarlijks ruim drie miljard dollar aan militaire hulp verstrekt. Het grootste deel van de rekening voor de onderzee boten wordt betaald in Berlijn. De eerste twee exemplaren, geleverd vanaf 1999, waren een cadeau. Van de derde betaalden de Duitse belas tingbetalers de helft en van de net opgeleverde 'Tanin' eenderde. Wat Israël met de onderzeeboten doet, is altijd een publiek geheim geweest. Natuurlijk voeren ze con ventionele taken uit, zoals het openhouden van zeeroutes. Maar ze geven Israël ook de strate gische mogelijkheid onder alle om standigheden terug te slaan. De marine kan vanaf de duikbo ten kruisraketten met kernkoppen afvuren op doelen binnen een straal van 1500 kilometer; bijvoor beeld als de op land gestationeer de Jericho-kernraketten bij een vij andelijke verrassingsaanval zou den zijn uitgeschakeld. Alles uiter aard volgens publicaties van bui ten Israël. Tegen de achtergrond van de overdracht van de vierde onderzeeboot en de spanning rondom Iran, wijdt Der Spiegel een verhaal aan 'de Duitse bijdra ge aan Israëls strategische afschrik king'. Minister van defensie Ehud Barak vertelde het Duitse week blad dat de Duitsers er trots op mogen zijn dat ze 'al vele jaren' het bestaan van Israël verzekeren. Meer dan andere landen voelt Duitsland zich verplicht Israëls vei ligheid te garanderen, maar tegelij kertijd wil het niet bijdragen aan een verdere verspreiding van kern wapens. Bondskanselier Angela Merkel en haar voorgangers heb ben er de nadruk op gelegd dat de onderzeeboten worden geleverd zonder bewapening. Wat Israël er na de levering mee doet, is niet Duitslands verantwoordelijkheid. TRIPOLI - Een militie heeft gisteren het internationale vliegveld van de Libische hoofdstad Tripoli ingeno men. De vroegere rebellen omsin gelden vliegtuigen met tanks. Alle vluchten zijn geschrapt. „Er is tota le verwarring. Iedereen is op de vlucht. Pantservoertuigen en tanks staan op de banen, ze blok keren het verkeer", zei een functio naris van de luchthaven. De aanvallers zijn lid van de al-Aw- fea Brigade. Hun leider, kolonel Abu Oegeila al-Hebshi, zou zon dag zijn gearresteerd. Volgens zijn volgelingen houdt de veiligheids dienst hem vast op het vliegveld, maar de regering zegt dat zij niets te maken heeft met 'de verdwij ning en ontvoering' van Hebshi. Milities wisten vorig jaar dictator Muammar Kaddafi te verdrijven. Daarna zijn ze onderling slaags ge raakt. De zwakke centrale regering slaagt er niet in de krijgsheren on der controle te krijgen. Britse prins Philip naar ziekenhuis De echtgenoot van de Britse konin gin Elizabeth, prins Philip (90), is gisteren in het ziekenhuis opgeno men met een blaasontsteking. Zon dag voer de prins met zijn eega en andere leden van het koningshuis ondanks het gure weer mee in een optocht van ruim duizend vaartui gen. De waterparade was onder deelvan de viering van het diaman tenjubileum van Elizabeth. BERLIJN Duitse man hakt echtgenote in stukken Een Duitse man die wordt ver dacht van de moord op zijn vrouw is gisteren door de politie in Ber lijn gearresteerd. De man heeft vol gens de politie het lichaam van zijn vrouw in stukken gehakt, mo gelijk in het bijzijn van zijn zes kin deren. Volgens lokale media stond de verdachte voor zijn arrestatie op het dak en gooide hij lichaamsde len naar beneden. GUWAHATI Spinneninvasie in Indiaas dorp In een Indiaas dorp is paniek uitge broken nadat er talloze grote, gifti ge spinnen zijn gesignaleerd. India se media meldden gisteren dat tien tallen mensen met beten in het zie kenhuis zijn opgenomen. Twee mensen zouden zijn overleden. We tenschappers weten niet tot welke soort de agressieve spinnen beho ren. OSLO Rechter zit te kaarten bij Breivikproces Een rechter is gisteren tijdens het proces tegen Breivik betrapt op bet spelen van een potje kaarten via in ternet. De Noorse krant Verdens Gang publiceerde een foto van de kaartende rechter. Anders Behring Breivik is aangeklaagd voor terro risme en moord. Hij pleegde op 22 juli twee aanslagen waarbij in to taal 77 doden vielen Gratis brochure? 0341 - 26 06 76 www.prominent.nu 'Een wereld van zitgenot' Bezoek een winkel bij u in de buurt Gratis brochure? Bel nu en vraag de gratis brochure aan om onze collectie te bekijken. 0341 - 26 06 76 JA, stuur mij de gratis uitgebreide zitcomfort brochure. Naam Dhr Mevr Adres wk23 P2 pzc Zonder postzegel, opstur n Prominent, Antw. nr, 707, S070 WB Nunspeet Het is niet altijd makkelijk om na het zitten uit uw stoel te komen, het opstaan is een flinke belasting voor spieren en gewrichten. In onze speciale sta-op fauteuils komt u volledig tót rust. U bent misschien allang van plan om een nieuwe fauteuil te kopen. Prominent helpt u deze week om de knoop door te hakken. Tijdelijk is uw leeftijd goed voor honderden euro's voordeel! Voor elk levensjaar ontvangt u 5.- kassakorting Kom deze week langs in de showroom óf bel 0341 - 26 06 76 voor een vrij blijvende afspraak bij u thuis. 9.6 klantwaardering Bekijk alle beoordelingen op prominent.nu Zitten is nu weer een ont spanning geworden door de perfecte steun die deze stoel geeft Ik spreek in meervoud want we hebben er twee tegelijk gekocht Kortom een goede zit en relaxcomfort op juiste hoogte en diepte, deze stoelen zijn hun's sterren zeker waard. Gëld)gibl|,öarlsChafvan eën fauteuil of bank opmaat Niet geldig l.c.m. de twist® collectie of andere acties. Hebt u geen verveer? Kijk en vergelijk gewoon thuisl Bel 0341 - 26 06 76. Onze adviseur komt langs met een aantal fauteuils en geeft meteen maatwerkadvies. Elke demonstratie is gratis én vrijblijvend. In vier eenvoudig stappen. Bel direct De adviseur Kies op uw 0341 - 26 06 76 komt met 4 gemak de en maak een j modellen bij j fauteuil die bijzeer snel afspraak u'thuis u past geleverd

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 9