Opening dagopvang n Annelot ter Walle 201e Zinvol Zandzakken eerbetoon aan helmgras Van de Graaff is in een gat gesprongen Kim Claes dinsdag 5 juni 2012 Medewerkster Kim Claes gaat ervoor om van de dagop vang voor ouderen in Annelot ter Walle iets moois te ma ken. Afgelopen weekeinde was ze er zelfs te vinden, met man en twee kinderen. Haar man sjouwde een aquarium naar binnen. „Stond nog bij ons op zolder." Stichting Ouderenzorg Kanaalzone (Soka) breidt met de dagopvang in Bi vliet haar werkgebied uit. Het doel is de bezoekers een zinvolle dag besteding te bieden, vooral ook door ze zelf zoveel mogelijk te laten doen Serviceflat Annelot ter Walle in Biervliet is een voorziening rij ker, een dagopvang voor oude ren. De Stichting Ouderenzorg Kanaalzone (Soka) biedt de nieu we service aan. „Dit is een hele fijne stap. Dit misten we nog", al dus Marinus van de Graaff, eige naar en beheerder van Annelot ter Walle. door Harmen van der Werf Van de Graaff heeft zelf het initiatief geno men. „Mensen blijven langer thuis wonen en krijgen dan nogal eens behoefte aan meer zorg. Ik wilde dat ook in Biervliet bieden. Anders moeten bewoners buiten het dorp gaan. Dat moeten we met z'n allen niet willen. En ik had er de ruimte voor." Een appartement in Annelot ter Walle is de laatste weken ingericht voor de dagopvang, in frisse kleu ren. Van de Graaff heeft drie zorg instellingen gevraagd of zij belang stelling hadden zijn idee tot uitvoe ring te brengen; ZorgSaam, Stich ting voor Regionale Zorgverlening (SVRZ) en Soka. „Het klikte met Soka", verklaart Van de Graaff zijn keuze. „Het past ook binnen onze filosofie", voegt Chantal van Boven van Soka toe. „Wijkgericht werken staat bij ons hoog in het vaandel." Een voordeel voor Soka is ook dat zij haar werkgebied ver breedt, van Terneuzen, Sas van Gent en Westdorpe naar nu ook Biërvliet. Activiteitenbegeleidster Lenie Stol wijk en dagopvangmedewerkster Kim Claes dragen het initiatief in de praktijk. Kim zorgt met een vrij willigster voor de begeleiding van de bezoekers. Zij moeten een indi catie hebben voor dagopvang. Dat kan om allerlei redenen 'zijn, om de partner of een andere mantel- 'Als we de wereld van onze bezoekers iets kunnen vergroten, dan is onze missie geslaagd' zorger bijvoorbeeld te ontlasten, om de bezoekers te activeren of omdat ze anders alle dagen alleen zijn. Chantal: „We bieden dit al langer aan in De Blide in Terneu zen. Het blijkt steeds weer dat het goed werkt, dat mensen zelf nog heel veel kunnen." Voorlopig is de dagopvang in Bier vliet maandag, donderdag en vrij dag geopend, met zes bezoekers per dag. Dat kunnen er maximaal tien worden. Een belangrijke activi teit is 's ochtends met z'n allen een warme middagmaaltijd berei den. Groenten klaarmaken en aard appelen schillen. In de dagopvang is er een uitgebreide keuken voor ingericht. Het idee is ook maaltij den aan te bieden aan bewöners van Annelot ter Walle en uit Bier vliet, voor de gezelligheid. „Men sen kunnen ook spelletjes doen, bloemschikken en we zullen ook uitstapjes maken", vertelt Chantal. „In Terneuzen zijn we bijvoor beeld naar het theater geweest. Voor veel ouderen is de wereld erg klein geworden. Als we die iets kunnen vergroten, is onze opzet geslaagd." Mooier kun je haast niet wonen in Bier vliet. Serviceflat Anne lot ter Walle staat in een park. Het is aan Marinus van de Graaff te danken dat dit nog kan. De verpleegkundige uit het midden van het land nam het ge bouw in januari 1997 over van de Vereniging Protestants Tehuis en Rusthuis voor Bejaarden 'Rozen- oord' uit Sluis. Die liet 'het filiaal' in Biervliet in i970-'7i optrekken, tegelijkertijd met Ter Schelde in Breskens. Een heel lang leven was het toen nog Ter Walle geheten centrum in Biervliet niet beschoren. De pro vincie moest in 1993 fors bezuini gen op de bejaardenzorg en be sloot zes tehuizen in Zeeland te sluiten, waaronder Ter Walle. „Ik kwam vroeger veel op vakantie in Zeeland", vertelt Van de Graaff Je leert dan mensen kennen. 'Hé, is dat niet wat voor jou?', vroegen ze. Ik heb er vier jaar over gedaan om deze stap te zetten en nu, vijf tien jaar, doe ik het nog. Zeven mensen woonden er bij de overna me, nu vijfentwintig. De gemiddel de leeftijd is 85 jaar." Van de Graaff veranderde de naam in Annelot ter Walle. Annelot ver wijst naar zijn dochters Annemijn en Lotte. Van de Graaff wijzigde ook de opzet, van bejaardentehuis met veel medewerkers in een servi ceflat met één beheerder, hijzelf. Voor zorg zijn de bewoners aange wezen op zorginstellingen. Van de Graaff is praktisch altijd wel staan de bij. Hij woont er zelf ook, op één van de aardigste plekjes van Biervliet. ABONNEE VEILING VANDAAG VOETBALSCHOENEN BIEDEN VANAF €0 www.pzc.nl/veiling PZC door Martijn de Koning Even uitrusten op een zand zak. Het kan sinds gisteren in het duingebied tussen Groede en Nieuwvliet. De strook die onlangs opnieuw werd inge richt omdat het waterschap er kustversterkingswerk uitvoerde, verschijnen vijftien van zulke 'bankjes'. Het is een idee van de Aardenburg- se Charlotte van Iwaarden (22), die de gedachte achter het concept vorig jaar al presenteerde én toon de in het Watersnoodmuseum. In haar eigen regio kreeg ze de kans haar plan, een afstudeerproject aan de Kunstacademie, écht in de praktijk te brengen. „Veel mensen die het strand bezoeken, hebben er geen idee van hoeveel werk het is om de kuststreek veilig te hou den", geeft ze aan. „Ik wilde dat werk en de bezoekers hier met el kaar verbinden, met aandacht voor de omgeving en de natuur." Uit de zakken, die uiteindelijk hele maal opgaan in de omgeving en zelfs vergaan, groeit helmgras. Charlotte wil daarmee dat zo be langrijke plantje eren. Mochten de zakken succesvol blij ken, dan komen er mogelijk nog meer. Om dat te weten te komen, hoopt Charlotte dat mensen die de zakken gebruiken, een foto of opmerkingen naar haar willen mai len. Dat kan via info@charlotte- vani waard en .com De dagopvang in Annelot ter Walle is maandag begonnen (foto boven); ei genaar Marinus van de Graaff bij de entree. foto's Mark Neelemans en PZC

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 62