Knokke-Heist in de ban van vooruitgang zeeland 119 smoort protesten in de kiem berco aantrekkelijk shoppen dinsdag 5 juni 2012 'Die omwonenden vormen een actiegroep. Die maken geen beleid. Wij wel' Burgemeester Leopold Lippens kansloos. Zo werden buurtbewo ners die protesteerden tegen het ontwerp van het nieuwe casino door Lippens weggezet als 'actie groep'. „En die maken geen bdeid. Dat doen gemeenten", voegde hij eraan toe. Bovendien was het ont werp, een meer dan honderd me ter hoge toren, ontwerpen door een architect van naam: Steven Holl. En het ontwerp van zo'n grootheid verander je niet zomaar, meende Lippens. Op de bouw van honderden nieu we woningen in de gemeente is weinig kritiek. Misschien komt dat mede door het concept: er worden compleet nieuwe wijken uit de grond gestampt, die ingericht wor den alsof ze een nieuw dorp zijn. Met een 'eigen' dorpsplein, een multifunctioneel centrum, een school en zelfs een kerk. In het eer ste deel van de wijk Heulebrug in Heist, waarvan de eerste fase de af gelopen tien jaar werd gebouwd, werkt dat naar tevredenheid. Heu lebrug staat dan ook deels model voor Duinenwater, het nieuwe 'dorp' achter het Knokse station. Talloze enorme projecten bezig of op stapel In Knokke-Heist wordt momen teel het ene miljoenenproject na het andere gepresenteerd. In een expositie op acht plekken toont het trotse gemeentebe stuur wat er allemaal gaat gebeu ren of al bezig is. door Martijn de Koning Natuurlijk, een mon daine badplaats als Knokke, waar het geld traditiegetrouw rijkelijk stroomt, is al tijd in beweging. Maar het aantal projecten dat er nu op stapel staat of al begonnen is, en met name de omvang ervan, is bepaald indruk wekkend te noemen. Om te beginnen is er de aanko mende uitbreiding van natuurge bied Het Zwin. Die vindt voor een klein deel ook plaats op Neder lands grondgebied. Helemaal los daarvan staat de grote opknap beurt die het huidige Zwin, inclu sief de omringende Zwinduinen en Zwinpolder, momenteel krijgt. Zo worden er poelen gegraven, is de infrastructuur in het duinge bied verbeterd en komt er een nieuw bezoekerscentrum en een kijkcentrum in de dijk. De totale kosten, bijna zeven miljoen euro, worden gedragen door de provin cie West-Vlaanderen en Europa. Bij Westkapelle wordt nog dit jaar begonnen met de bouw van een zorgcampus. Spil daarvan is een nieuw ziekenhuis. Het futuristisch ogende gebouw op palen staat straks op nog geen drie kilometer van de Zeeuws-Vlaamse grens. Aan de Knokse boulevard verrijst binnen een paar jaar een nieuw ca sinogebouw van 120 meter hoog. En dan zijn er de nieuwbouwwij ken, die op verschillende plaatsen als paddenstoelen uit de grond schieten. Het dorp Ramskapelle, ten zuiden van Heist, krijgt er in een paar jaar tijd tientallen nieu we woningen bij. De wijk Heule brug in Heist, die een paar jaar ge leden werd gebouwd, is klaar voor de komst van nog eens een paar honderd huizen. En achter het sta tion van Knokke is net begonnen met de bouw van de wijk Duinen water: goed voor 600 woningen. De wijk komt vlakbij het nieuwe zwemcomplex, dat bijna klaar is. Naast dat zwembad ligt een meer, Put De Cloedt Daar verschijnt La keside Paradise, een watersportcen trum met jeugdherberg. Het gemeentebestuur heeft verder een deel van het plan Vlaamse Baaien, gemaakt door grote bagger bedrijven, eigenhandig verder uit gewerkt. Er zit een idee in de pijp lijn voor de aanleg van drie eiland jes, drie kilometer uit de kust. Die moeten dienen als 'golfbreker' in het kader van kustversterking. Twee ervan worden ontoeganke lijk; de natuur kan er haar gang gaan. Het derde eiland krijgt een jachthaven, hotels, horeca, congres centrum en watersportvoorzie ning. Tel daar nog bij op dat het bedrij venterrein in Westkapelle wordt uitgebreid, de stationsbuurt in Heist een opknapbeurt krijgt, er ki lometers aan fietspaden wordt aan gelegd, het Heldenplein en het Willemspark een metamorfose wacht, Knokke een nieuwe cam pus voor twee basisscholen bouwt en binnenkort wordt begonnen met de aanleg van snelweg A11 (tussen Westkapelle en Brugge), en pas dan is het rijtje wel onge veer compleet. Het gemeentebestuur van Knok ke-Heist toont al deze plannen tij dens de expositie Horizon 8300. Op acht locaties toont het gemeen tebestuur op panelen in contai ners wat er op die plek gaat veran deren. PHILIPPINE Fietspuzzeltocht in en om het mosseldorp Het is er niet helemaal ideaal weer voor, maar toch. De activiteiten commissie van welzijnsorganisatie 'Aan Z' in Philippine laat zich er niet door weerhouden en biedt vandaag, dinsdag, een fietspuzzel tocht aan. Inschrijven kan vanaf 13.30 uur in De Schotse Hoek aan het Stadhuisplein in Philippine. De tocht is opgesplitst in twee delen. In de pauze is er gratis koffie of thee. Deelname kost drie euro. Ie dereen die zin heeft in een sportie ve uitdaging, kan zich aanmelden. AXEL Erven open voor publiek in Kanaalzone Wie een steentje wil bijdragen aan behoud of verbetering van het land schap, kan vanavond 5 juni vanaf 19.30 zijn licht opsteken aan de Hulsterweg in Axel. Daar stellen boeren en particulieren hun erven open om te laten zien wat er aan mogelijkheden zijn voor bijvoor beeld drinkpoelen, knotbomen, gangen, singels of kleine bosjes. Wie aan de rondleiding wil mee doen, moet zich snel opgeven bij info@slz.landschapsbeheer.nl of via 0113-230936. Deelname is gratis. TERNEUZEN Schapenscheerfeest vanwege prokkeldag Prokkels? Dat zijn 'prikkelende ont moetingen' voor mensen met en zonder verstandelijke beperking. Op die manier leren ze van elkaar. Sinds 2007 worden er begin juni prokkeldagen gehouden. In Terneuzen gebeurt dat op zater dag 9 juni. Bij de kinderboerderij van Tragelzorg aan de Evertsen- laan. Daar is om 10.00 uur een schapen scheerfeest, waarbij de beesten ont daan worden van hun warme wol len jas. WATERLANDKERKJE Expositie schilderijen en edelsmidkunst Schilder Co van Keulen en edel smidkunstenares Annette Hogen- boom exposeren tot en met zater dag in 't Kerkje van Waterlandkerk je. Van Keulen maakt vrij abstract werk, met hier en daar herkenbare elementen. Hogenboom maakt sie raden, waarvoor ze edelstenen, kra len, knopen maar ook textiel ge bruikt. De expositie is de eerste in een reeks 'zeven zomerse weken kunst' in de kerk aan de Molen straat. De kerk is dagelijks open van 13.00 uur tot 16.30 uur. Bouw ziekenhuis en zorgcampus Start oktober 2012, gereed begin 2017. KNOKKE-HEIST ZEEBRUGGE WESTKAPELLE Nieuwe A11 Start 2013 klaar 2015 BRUGGE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 61