Oude foto s weer tot leven wekken vergt monnikenwerk Atlantis 18 Grevelingenschap geeft initiatieven voor Sommenede duwtje in de rug Piet Vogelaar als je dinsdag 5 juni 2012 JMM www.eetkamermiddelburg.nl BRUINISSE Rondje Grevelingen levert 6000 euro op Het rondje Grevelingen, dat de roeiers van Snoque Deux uit Brui- nisse zaterdag voltooiden, heeft zes duizend euro opgeleverd voor het Tom Voütefonds. Dat fonds finan ciert onderzoek naar kinderkanker. De roeiers, die het parcours van zeilwedstrijd 'De 40 mijl van Bru' volgden, hadden negen uur nodig om de 74 kilometer af te leggen. 'm nodig hebt! VANDAAG VOETBALSCHOENEN BIEDEN VANAF €0 www.pzc.nl/veiling PZC Het Schouwen-Duivelandse gemeentearchief werkt met het zoeksysteem Atlantis. Vanuit de luie stoel kunnen belangstellenden overal in Nederland via de computer grasduinen in de enorme fotocollectie, www.schouwen-duiveland.nl, doorklikken naar gemeentearchief. Tien mille voor Museumplatform De Ladies Circle heeft gisteravond 10.000 euro overhandigd aan Ria Geluk van het Museumplatform Schouwen-Duiveland. Het geld komt uit de verkoop van het boek je (H)Eerlijk Schouwen-Duiveland dat de serviceclub maakte. Merel Hameeteman van de Ladies Circle maakte ook bekend dat er nog 400 van deze kookboeken te koop zijn. DREISCHOR Zangavond Duiveiands mannenkoor Het Duiveiands Mannenkoor houdt zaterdag 9 juni een koor- en samenzangavond in Adriaanskerk van Dreischor. Het koor onder lei ding van Dinant Struik en organist Stephan Folmer brengt verschillen de bekende (geestelijke) liederen ten gehore. De avond begint om 19.30 uur, de kerkdeuren zijn vanaf 19.00 uur open. Er is een collecte ter bestrijding van de onkosten. Zien hoe Schouwen-Duiveland en haar bewoners er vroeger uit zagen wordt steeds makkelijker. Sinds 2004 wordt op het ge meentearchief gewerkt aan het digitaliseren van de fotocollec tie. Inmiddels zijn 40.000 foto's beschreven. door Piet Kleemans Geduldwerk is het. Zoeken naar aankno pingspunten, herken ningspunten. En wat de een niet- weet, weet een ander misschien wel. Stukje bij beetje puzzelen vrijwilli gers zich door de de enorme foto collectie van het gemeentearchief Schouwen-Duiveland. „Soms doe je tien foto's op een middag en soms kom je niet ver der dan twee", beaamt foto-vrijwil liger van het eerste uur Joop van Loo uit Zierikzee. Hij schat het aantal door hem bekeken en be schreven foto's op zo'n 9500. Aller hande foto's gingen door zijn vin gers. Stadsgezichten verwerkt tot ansichtkaarten van R.W.J. Ocht- man, foto's uit familiearchieven en opnames van de watersnoodramp van 1953. „En ik ben nu bijvoor beeld bezig met het beschrijven van foto's uit een album van Socië teit De Vereniging 1802. Die socië teit bestaat trouwens nog steeds. En hun vergaderingen beginnen nog altijd om 18.02 uur." Het herkennen van wat er op fo to's staat afgebeeld is niet altijd makkelijk, moet Van Loo toege ven. Hij beschouwt het echter als een uitdaging om toch achter het verhaal van de foto te komen. „Neem bijvoorbeeld die foto van de christelijk gereformeerde jeugd vereniging. Ik herkende één van de mensen op de foto en toen ben ik met die foto naar die man toege gaan om te vragen of hij mis schien meer over de foto wist. En via de krantenbank op: internet is 'Soms doe je tien foto's op een middag en soms kom je niet verder dan twee foto's' ook een heleboel terug te vinden." Veel foto's komen uit particuliere verzamelingen. „Dat zijn moeilij ke. Er staat vaak maar bar weinig bij die foto's. Soms is de puzzel gewoon niet op te lossen. Van Loo: „Zo kreeg ik een keer een foto onder ogen van een wielerkoers en die kon ik maar niet thuisbrengen. Op een ge geven moment kwam ik erachter dat de foto niet in Zeeland ge maakt was, maar in Numans- dorp." Van Loo beschrijft niet al leen foto's, maar is ook altijd alert op nieuwe aanwinsten. „Op rom melmarkten kom je nog weieens wat leuks tegen. Bijvoorbeeld an sichtkaarten van Zierikzee die dan naar elders in den lande verstuurd zijn." Op Schouwen-Duiveland hebben fotograaf en uitgever R.W.J. Ochtman en fotograaf Rykel ten Kate heel wat van die stads- en dorpsgezichten gemaakt en gebeurtenissen vastgelegd. Foto's bekijken en beschrijven is weliswaar arbeidsintensief, maar ook leerzaam, weet Van Loo „En het geeft ook vaak een andere kijk op het leven van vroeger op Schou wen-Duiveland. De meeste ge schiedenis leer je uit een boekje, maar foto's leveren de beelden daarbij." Verrassingen zijn er ook. Zo ontdekte Van Loo bij het bestu deren van een foto van een festivi teit lang geleden op de Balie in Zie rikzee een bekende. „Op die foto stond onder anderen een hoofd agent van de politie. En dat was de grootvader van mijn vrouw." Feestje voor mijlpaal Het project digitaliseren en be schrijven van Schouwen-Duiveland se foto's startte in 2004. Vrijwilligers hebben inmiddels 40.000 foto's beschreven. Die mijl paal wordt maandag 25 juni ge vierd met een feestje voor de vrij willigers. <9 Die vrijwilligers hebben voorlopig nog werk zat. Door een schenking van fotograaf Joop van Houdt zijn - er in één klap 70.000 bijgekomen. 9 Dat brengt het totaal aan te scan nen en beschrijven foto's op zo'n 150.000. Burghsluis. Bedrijfswoning van dijkbaas Willem Heule. Later werd de wo- Bruinisse. In de haveningang een Hoogaars met spriettuig, en een Lemmer- ning uitgebreid, daardoor is de foto niet meer te herkennen. Datering:1899 jacht de BRU 133 van schipper Izak Jumelet. Datering 1900-1925. door Joeri Wisse ZONNEMAIRE - Het Grevelingen schap wil partijen die plannen hebben rond de haven van Bom- menede een duwtje in de rug ge ven. Het dagelijks bestuur stelt daarom voor om de geplande her- ontwikkeling van de voormalige werkhaven naar voren te halen in de planning. „Een drietal initiatieven vormt de aanleiding. Door de herontwikke ling eerder op te pakken, hoeven ze niet onnodig lang te wachten", zegt Siemco Louwerse van het Gre velingenschap. Behalve het plan van een aantal watersporters uit Zonnemaire die een kleine verenigingsjachthaven willen oprichten, gaat het om een een plan van een ondernemer die ecolodges bij de haven wil bou wen en een initiatief van oestervis sers. „Er ligt nu al één oesterschip, de bedoeling is dat er nog meer schepen bij mogen komen. Ook willen ze dat. de walfaciliteiten worden verbeterd", zegt Louwerse. Ook de plannen van 'Watersport vereniging Bommenee' in oprich ting zijn vergevorderd. De water sporters hebben zelfs al een ter rein op het oog. „Dit werd voor heen gebruikt door Engselen, die zijn er al geruime tijd weg. Met wat aanpassingen kan de omhei ning gebruikt worden voor bijvoor beeld opslag van materialen." In de aankomende herontwikke ling wil het Grevelingenschap ook de realisatie van een wandelrondje naar Zonnemaire en een horecage legenheid meenemen. Louwerse: „Voor die horeca heeft zich nog niemand gemeld, maar dit is wel een welkome aanvulling." Hij be nadrukt dat alleen een kleinschali ge opzet kans maakt, die goed past in de omgeving. Eind van het jaar moeten de plan nen voor de herontwikkeling van het haventje duidelijker zijn. Dan is er ook zicht op de kosten. MEEST CELEZEN 1Zwemmers onwel in Stellendam 2. Protest tegen fitness in sporthal 3. Figuranten gezocht (foto) KIEK NOE! In Schouwen-Duivelandse schoolfo to's schuilt een verhaal. Lees het op: www.pzc.nl/kieknoe TIPS NAAR schouwen-duiveland@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 48