'Zandhagedissen zijn slimme jongens' SCHOUWEN-DUIVELAND Wijk Terneuzen in ban van vrouwenbelager FZC Brandweer Noord-Beveland met AED op pad almanak Aanzoek DINSDAG 5 juni 2012 17 PZC Verborgen foto's verrassen 18 en 19 Scherm door de duinen moet zeldzaam reptiel beschermen als strandopgangen worden vernieuwd Om de zandhagedis in de duinen op de Brouwersdam te beschermen, zijn maan dag speciale schermen ge plaatst die de diertjes op af stand moeten houden. door Joeri Wisse Het is vandaag niet echt zandhagedissenweer", verontschuldigt veldbio- loog Coen Knotters zich. „Heel misschien laat hij zich vanmiddag zien, als het zonnetje nog doorbreekt. Maar met acht gra den en deze regen zit-ie lekker in z'n holletje." Ook al laten de zeldzame reptielen zich op deze regenachtige maan dagmorgen niet zien, ze leven wel degelijk in de duinen aan de noordkant van de Brouwersdam. Om de populatie te beschermen, bouwt Knotters samen met zijn collega Wiegert Steen een 'muur tje' van zwart plastic over het stei le duin langs de strandopgang bij paviljoen 't Gors je. Het veertig centimeter hoge scherm moet de zandhagedis op af stand houden, als in het najaar na bij het duin wordt afgegraven om de strandopang te vernieuwen. „Alle Nederlandse hagedissen zijn beschermde soorten", weet Knot ters. Zodra het vermoeden bestaat dat er hagedissen leven in een ge bied waar gewerkt gaat worden, moet de opdrachtgever onderzoek laten uitvoeren naar de aanwezig heid. Blijkt, zoals in noordelijke duinen van de Brouwersdam, dat beschermde soorten als de zandha gedis ook echt voorkomt, dan moe ten maatregelen worden getroffen. Door dat te doen hoeft het Greve- lingenschap, de opdrachtgever, geen ontheffing op de flora- en faunawet aan te vragen. Het plaatsen van de stroken plastic VANDAAG VOETBALSCHOENEN BIEDEN VANAF €0 www.pzc.nl/veiling Coen Knotters en Wiegert Steen (I) ploeteren door de duinen op de Brouwersdam om het hagedissenscherm te plaatsen. Inzet: een mannelijke zandhagedis op de heide. foto Dirk-Jan Gjeltema foto inzet Wiegert Steen is specialistisch werk. „Je moet het gedrag kunnen herkennen. Zand- hagedissen zijn slimme jongens, hoor. Als het scherm te dicht te gen helmgras of duindoorn staat weten ze er alsnog overheen te kruipen." De zandhagedis komt - met uitzon dering van de Zeeuwse kust - bijna overal in de duinen aan de Noord zee en op heidegebieden in het bin nenland voor. „Eigenlijk is het bij zonder dat ze hier wel leven, want dit is toch ook een eiland." Volgens Coen Knotters en Wiegert terneuzen - Vrouwelijke bewo ners van de wijk Oude Vaart in Terneuzen worden al maanden bij tijd en wijle lastiggevallen door een onbekende man. Hij heeft een aantal keren geprobeerd over de schutting te klimmen bij vrouwen die alleen thuis zijn. Buurtbewoner Patrik Jonkman be trapte de man kortgeleden op he terdaad, toen hij in de brandgang tussen de Hoefbladstraat en Boter bloemwei over de schutting bij de buurvrouw hing. Een achtervol ging bleef zonder succes. „De buur vrouw en ik hebben aangifte bij de politie gedaan. Zij deed dit al twee keer eerder, omdat de man voor de poort stond te masturbe ren. Een andere buurvrouw heeft hij vorige week heel lang achter volgd. Toen ze de poort op slot draaide, probeerde hij over de schutting te klimmen." Bij basisschool De Oude Vaart "ging er ook een belletje rinkelen toen het signalement van de man werd gemeld. Jonkman: „Een half jaar geleden heeft waarschijnlijk dezelfde man zijn broek laten zak ken, terwijl een. kleuterklas buiten speelde." De vrouwenbelager is een donkere man van ongeveer 1,75 meter. Hij heeft een ringbaard je en is vaak gehuld in een bom- berjas met een capuchon. Steen is de zandhagedis de kleurrijk ste van de vier soorten die in Neder land leven. „Vooral in het voorjaar kleuren de flanken van het manne tje felgroen", vertelt Wiegert Steen terwijl hij een aantal foto's op zijn mobiele telefoon laat zien van zand- hagedissen die hij op de heide heeft wissenkerke - De Brandweer Noord-Beveland wordt voortaan tegelijk met de ambulance gewaar schuwd om af te gaan op een mel ding van mogelijke hartstilstand. De brandweerlieden staan het slachtoffer bij met een hartschok- apparaat (AED) en reanimatie tot cle ambulance komt. Het betreft een proef van de Veilig heidsregio Zeeland en de Regiona le Ambulancevoorziening. Het idee is dat de brandweermensen yaker in de buurt van het slachtof fer zijn en eerder kunnen. Even tueel worden politieteams ingezet als eerste hulpverlener, mochten die sneller ter plekke kunnen zijn. gespot. Wie het diertje in levende lijve wil zien moet goed opletten. „Als ze niet liggen op te warmen in de zon, schieten ze meteen weg. Ze houden niet van drukte. Daarom is het ook maar goed dat mensen niet zomaar door de duinen kunnen lo pen", vindt Knotters. Tip? redactie@pzc.nl Zij was er nooit zo van en hij al he lemaal niet, maar na tien jaar sa menzijn en twee bloedjes van kinde ren, en geïnspireerd door de bruiloft van de buren, vond zij dat het er toch maar eens van moest komen. Ze alle romantiek uit de kast om hem ten huwelijk te vragen. Ze deed ze dat in Italië. Een paardenkoets met rozenblaadjes erbij, champagne; niets ging haar te ver om die ene gro te vraag zo indrukwekkend mogelijk te stellen. Hij zei nog ja' ook. Maar aan het huwelijksvoornemen maakte zij nog geen twee weken la ter prompt een eind, toen hij nissen de aardappelen door vroeg of ze niet ook eens zouden trouwen. Haar aan zoek was hij helemaal vergeten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 47