BuftmSi Binnen, Tips var, Marijn, de Qirip VUtoji er evenementen 2012 dinsdag 5 juni 2012 Niet alleen kunstschilders, ook tekstschrijver hebben zich laten inspireren door het vliege- Als 's nachts mijn dromen komen Ben ik hoog boven de wereld Verken ik nooit vermoede paden Vlieg ik met mijn armen wijd Adem alle dieptes Ben ik eindeloos bovenal ben ik als vliegers in de lucht. Tekstschrijver/entertainer Rini Fenijn, Nieuw- vliet Naar aanleiding van een recente vliegerten toonstelling Ik ga her weer proberen, Vliegeren met jou Ik hou de vlieger vast En jij, jij neemt het touw Jij roept JA en ik laat los In spanning blijf ik staan om te kijken of de vlie ger deze keer echt op zal gaan Op de luchtstroom van je liefde en omdat ik je vertrouw Laat ik weereen vlieger vol gedachten op met jou Couplet uit 'Vliegeren', liedje, mei 1984 Adrie Oosterling, bard, Groede Beeldend kunstenaar Theo Jordans in zijn atelier. Foto's: Peter Nicolai Marijn. „Hij is een soort icoon voor ons gewor den. De engel zorgt ervoor dat er geen onheil boven ons afgeroepen wordt. Hij heeft een grote symbolische waarde en is dan ook niet te koop, evenals de andere bijzondere vliegers, ook eentje van kinderboekenschrijver Wim Hofman." Niet alle unieke vliegers liggen bij Marijn in Cadzand. Een zestal heeft een plaatsje boven het atelier van kunstschilder Theo Jordans uit Groede: „Mijn eigen vliegers liggen hier", aldus Theo. „Ik zorg er goed voor en heb een~ systeem bedacht om ze goed te bewaren. In het begin plakten ze wel eens aan elkaar en dan moesten ze voor hun volgende vliegbeurt weer opgeknapt worden. Nu wachten ze met vellen silicone papier ertussen op hun vol gende optreden." Theo zelf is al sinds zijn vroegste jeugd gefasci neerd door vliegen: „Het is een soort obsessie, je zo vrij te kunnen voelen. Mocht er reïncar natie bestaan, dan wil ik wel terugkomen als buizerd. Het lijkt wel of deze vogel niet alleen vliegt om te jagen maar gewoon voor de lol door de lucht cirkelt. Heel statig." Twee van de door hem beschilderde vliegers hadden een soort opdracht: „Gedichtregels van André van der Veeke uit Terneuzen. Zo is er eentje met de tekst: Waar het licht bijna te zout is voor het oog. Ik heb getracht daarvoor naast wit het diepste zwart te creëren door met houtskoolpoeder te werken. Een materiaal dat veel licht absorbeert. Voor een tweede dicht regel: Hoger en hoger, enkel door een blik, heb ik me laten inspireren door de bladeren van een populier, bekeken liggend op de grond tegen een blauwe hemel." Grote mooie vliegers, toch houdt Theo ook van de lichte waarmee hij vroeger met de kinderen naar het strand ging: „Met heel lang nylondraad, dat dan eerst met veel moeite uit de knoop gehaald moest worden, en dan opla ten met heel veel touw, zo lang, dat de vlieger haast niet meer te zien was. Het touw bepaalt het substantieel gewicht en daarmee hoe hoog de vlieger gaat. We hebben iedere dag te maken met zwaartekracht. Door te vliegeren lijkt het wel, of we daaraan kunnen ontsnap pen, dat is een deel van het magnetisme van het vliegeren." Wilma Valk 8 Behandel de vlieger als een mooie vrouw met liefde, zorg en tact 8 Raak niet ontmoedigd als de vlieger niet vliegt, toon geduld 8 Houdt de spoelen, handgrepen of straps niet krampachtig vast wanneer de vlieger dreigt neer te storen. Loop naar de vlieger toe of laat de lijnen los. Dat voorkomt malheur. 8 Controleer of de dwarsstokjes gelijk zijn van een eenlijner die steeds ronddraait. Ontbreekt de staart niet? Een staart zorgt voor stabiliteit. 8 Kijk op het strand hoe andere vliegeraars vliegeren. Vraag zo nodig advies of hulp. 8 Luctut vandaege nie dan mergo. Concert coverband Nightflyer bij Montezza op 14 juli Vliegerfestijn Westkapelle op 25 juli Vliegerfestijn Cadzand-Bad 28 en 29 juli en 14 en 15 oktober Impressie van het vliegerfestijn 2011

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 41