Ramen zemen? Gevaarlijk! zee! 'Bijna 16 miljoen v@©r externe inhuur' Uitverkoop DELSCHER Gokje in café op EK- voetba mag dinsdag vanaf 9.30 uur commentaar Bespreekbaar dinsdag 5 juni 2012 'Zo'n heel heftige aanval, met schuim op de lippen en stuiptrekkingen, dat heeft maar een deel van de epilepsie-patiënten. Maar dat is wel het beeld dat mensen bij epilepsie hebben.' William Westerweele, epilepsieconsulent ADRZ De Stichting Hulphond traint honden om mensen met epilepsie te helpen. De dieren zijn onder meer in staat hun baas na een aanval in een stabiele zijligging te leggen, medicijnen aan te geven en hulp te halen. De hulphond wordt niet vergoed door de verzekeraars. archieffoto Ed Oudenaarden/ANP Wat is epilepsie? Bij epilepsie is de prikkelover dracht tussen de hersencellen ver stoord: vergelijk het met kortslui ting in je hoofd. Het gevolg is een 'aanval', die ver schillende vormen-aan kan nemen. 9 Vaak wordt daarbij gedacht aan de vorm waarbij men stuiptrekkend op de grond valt, maar er zijn ook vele andere verschijningsvormen. Tevens vaak voorkomend, maar net zo verstorend voor het dagelijk se leven zijn de 'absences', waarbij het bewustzijn heel even wegvalt en de patiënt afwezig kijkt. 9 Bij kinderen is het verloop van de epilepsie uiteenlopend. Soms is er sprake van een zogenoemde goed aardige epilepsie. Met name deze kinderen kunnen er overheen groeien. Na vijfjaar zonder aanval en zonder medicijnen wordt een patiënt als genezen beschouwd. Er zijn ook epilepsieën bij kinderen die moeilijker zijn. Vaak behelst het een syndroom en zijn er stagna ties in de ontwikkeling. In februari 2011 lacht het leven Chantal Caljouw toe. De gebo ren Zeeuwse woont sinds een jaar samen met haar vriend in Rotterdam. Ze heeft net haar rijbe wijs gehaald en tuft in haar Pandaa- tje over de Erasmusbrug, op weg naar haar werk als mobiliteitscoach van jongeren met een verstandelij ke of lichamelijke beperking. „Dat is het laatste wat ik me herin ner. Ik werd wakker in het zieken huis. Blijkbaar had ik een ernstig auto-ongeluk gehad. Ik was op een stilstaande auto geklapt." Ondanks haar verwondingen - verbrijzelde pink, gebroken neus, hersenschud ding en een scheurtje in een nek- wervel - prijst Chantal zich geluk kig. Ze durft door het ongeluk niet meer te rijden, maar ze heeft het wel overleefd. Drie maanden later wordt Chantal wakker in een ambulance. „Ze wis ten me alleen te vertellen dat ik be wusteloos op de grond lag op Rot terdam CS. Na een tijdje hebben ze me naar huis laten gaan." Maar een paar uur later die dag wordt Chan tal wakker in een ziekenhuis in Dordrecht. Ze was bewusteloos in de trein aangetroffen. Het zieken huis in Dordrecht houdt haar een nacht ter observatie. Later wordt de "diagnose epilepsie gesteld. Chan tal krijgt medicatie en dat was het. „De eerste tijd ontkende ik wat er aan de hand was. Ik heb eigenlijk niks, zei ik tegen mezelf Ik kan al les nog doen. Maar dat was natuur lijk niet zo en dat heb ik moeten ac cepteren. Als ik een auto zie rijden, heb ik het er nog moeilijk mee. Want dat kan ik niet meer. Ik ben er mijn baan door kwijtgeraakt. Mijn relatie heeft het niet over leefd, al was er meer aan de hand dan alleen de epilepsie. En wat ik ook moeilijk vind: ik mag niet meer zomaar zwanger worden. Het is een ingrijpende ziekte. Ik moet rustig aan doen, op tijd naar bed, geen gevaarlijke dingen doen zoals bungeejumpen. Bovenop een trap staan om de ramen te zemen kan al gevaarlijk zijn." Mede vanwege de epilepsie woont Chantal nu weer bij haar ouders in Zeeland. De verhuizing bracht met zich mee dat Chantal onder behan deling kwam bij het ADRZ, waar ze in contact kwam met epilepsie consulent William Westerweel. „Hij is de eerste bij wie ik het ge voel had dat hij echt naar mij luis terde. Na twee gesprekken had ik al weer genoeg vertrouwen om te sol liciteren. Want dat durfde ik niet meer. Ik dacht: wat moet ik zeggen als ze vragen naar het gat in mijn cv? Dan moet ik zeggen dat ik epi lepsie heb. Ik kan niet liegen." Een ding vraagt ze zich af: was een aanval de oorzaak van dat ongeluk of was het juist andersom. door Marcel Modde MIDDELBURG - De PW-fractie in Provincale Staten vindt dat de kos ten voor inhuur van externe krach ten in Zeeland de spuigaten uit lo pen. De oppositiepartij heeft alle uitga ven op deze. post op een rij gezet en komt voor 2011 uit op een to taal van bijna zestien miljoen eu ro. Dat is meer dan een derde van de totale personeelskosten dat jaar, stelt de PVV in een toelichting bij schriftelijke vragen aan Gedepu teerde Staten. De fractie heeft de indruk dat het dagelijks provincie bestuur de werkelijke uitgaven pro beert te verbloemen, door een an dere draai te geven aan de om schrijving van wat onder externe inhuur wordt verstaan. Op basis van dé norm die GS hanteren, gaf de provincie vorig jaar 4,3 miljoen euro uit. Maar volgens de PW lig gen de werkelijke uitgaven zeker 8 miljoen hoger, de 'wettelijk ver plichte winkelneringen' buiten be schouwing gelaten. De fractie is be ducht op het verder oplopen van die kostenpost, 'wanneer het colle ge er voor kiest de ambtenaren die met de 57+ regeling vertrekken weer in te zetten binnen de kaders uitbesteding of opdracht. „Waar door ze niet drukken op de genor meerde kosten voor externe in huur", aldus de PW. De fractie vraagt GS een uitspraak te doen over inzet van deze oud-medewerkers en wil nadere uitleg van de gehanteerde norm. VRIENDEN EN VRIENDINNEN De PZC is op zoek naar vrienden en vriendinnen die samen willen vertel len over hun middelbare schooltijd. Reacties naar verslaggeving@pzc.nl Grote markt 11-13, Goes 0113 227607 ©®®0©®®ee«»®e»»®®4 De SP boekte diverse keren spectaculaire verkiezingsuitsla gen. De euforie ebde na de verkiezingen telkens snel weg. Want de partij werd nooit uitgenodigd voor een serieus gesprek over regeringsdeelna me. De SP is de oppositieban- ken beu en kiest daarom een ra dicaal andere koers: zo onge veer alles is bespreekbaar. Zelfs een kwestie als de AOW. De SP neemt hiermee een risico. Vol uit campagne voeren is met al die bespreekbare onderwerpen knap lastig. Niet voor niets doen partijen in de regel pas na de verkiezingen sloten water bij de wijn. Eerlijk is het in ie der geval wel. Resteert de vraag: valt er nog wat te kiezen voor de kiezer als andere par tijen dit voorbeeld volgen en al les bespreekbaar verklaren? De kiezer heeft recht op deze nieu we eerlijkheid, maar evenzeer op duidelijkheid. Het zou goed zijn als de partijen de verschil len benadrukken en aangeven wat absoluut onbespreekbaar is. En dat ze zich vervolgens aan hun woord houden. MIDDELBURG - De Kansspelautori- teit gaat streng toezien op voetbal pools op het internet waar om 'aanzienlijke geldbedragen' kan worden gegokt op de uitslagen van het Europees kampioenschap. Een pool 'op bescheiden schaal voor de klanten van een café' of op de werkvloer is geen reden om in actië te komen. Dat heeft het ministerie van Veiligheid en Justi tie maandag bekendgemaakt, naar aanleiding van onrust die was ont staan in de horeca over de opzet van cafépools. Ook in Zeeland hebben diverse ca féhouders formulieren verspreid onder hun klanten. Voor een be scheiden bedrag (vaak 5 euro) kan worden gegokt op de uitslagen van de wedstrijden op het EK, dat vrijdag losbarst. De winnaar krijgt de inleg van de pot. Er onstond commotie toen bekend werd dat de Kanspelautoriteit hier streng op zou gaan toezien. Die grens is nu aangescherpt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 3