Rus mist de brutaliteit sport 129 Jong Oranje: EK in zicht dinsdag 5 juni 2012 Nederlandse gaat in vierde ronde op Roland Garros onderuit tegen Kaia Kanepi Verloren, maar toch gewonnen. Het lijkt een tegenstelling, maar voor Arantxa Rus lagen neder laag en zege op Roland Garros in eikaars verlengde. Want dat ze het in Parijs tot de vierde ron de had geschopt, gold als een morele overwinning. PARIJS - Natuurlijk, de verliespartij tegen de Estse Kaia Kanepi was gis teravond teleurstellend. Temeer, omdat Arantxa Rus het slechtste voor het laatste bewaarde. Ander halve set lang wekte ze niet de schijn in een vervolgoptreden te geloven. Een korte opleving van haar én een dito inzinking van Kanepi ieek het tij te keren, maar in de derde akte doofde het plots opgelaaide vuur alsnog: 1-6, 6-4, 0-6. „Ik begrijp niets van die belabber de derde set", verzuchtte bonds coach Hugo Ekker. „Meestal kan ze zich vastbijten, nu gaf ze het bij een achterstand van 2-0 al op. Blijf je wel bij, dan hadden er nog rare dingen kunnen gebeuren." Vooral in haar eigen opslagbeur ten bleek Rus kwetsbaar: liefst acht van de elf servicegames lever de ze in, sommige zelfs zonder ook maar een punt te hebben ge maakt. De constatering van Ekker dat haar opslag aan snelheid en kracht moet winnen, was dan ook een open deur. „Wil Arantxa de controle over een wedstrijd hou den, dan zal ze toch echt zo'n twintig kilometer harder moeten serveren", luidde de analyse over zijn oogappel, die meestal services van gemiddeld 145 kilometer pro duceert. Niettemin zal ook Ekker zijn zege ningen hebben geteld. Dat uitgere kend Rus de eerste Nederlandse sinds Brenda Schultz-McCarthy in 1993 was die het op Rolarid Garros tot de tweede week schopte, moet hem goed hebben gedaan. De voormalige mondiale aanvoerster bij de junioren lijkt, na een jaar van stagnatie, alsnog haar stille op mars te vervólgen. De bescheiden mijlpaal is een op steker voor haar mentor, wiens af lopende contract bij de Nederland se tennisbond niet wordt verlengd omdat 'zijn houdbaarheidsdatum is verstreken'. Een beslissing overi gens die buiten medeweten van Rohan Goetzke werd gemaakt, waarna de technisch directeur zijn conclusies trok en besloot per 1 au gustus in te gaan op een topfunc tie bij de gerenommeerde tennis- academie van kampioenenkweker Nick Bollettieri in Bradenton, Flo rida. Haar huidige positie 88 verruilt Rus vermoedelijk voor een plek in de top zeventig. „Ik baal van.de uit slag van vandaag, maar ik ben blij met m'n toernooi", benadrukte Rus dan ook, die bij winst op Kan epi zelfs nog in beeld was geko men voor een olympisch startbe wijs. Ekker meent dat Rus de hoge re klassering verdient, maar is rea list genoeg om te beseffen dat in haar 'geen potentiële nummer één van de wereld schuilt'. „Maar ze kan zich nog verbeteren, zeker als ze in een partij doorkrijgt waar Abraham de mosterd haalt.'Want aan haar arbeidsethos ligt het niet." Eén van de ingrediënten die in het spel van Rus ontbreekt, is gif Ze mist de pit en flair die tegenstand sters uit balans kan brengen. Die steriliteit wreekt zich in wedstrij den waarin durf en branie het ver schil kunnen maken. Ekker: „Ze moet spirit tonen, zou vaker haar emoties moeten laten zien. Een ge balde vuist naar haar opponente kan geen kwaad." Ekker wil niet te hard van stapel lo pen. Volgens hem heeft het geen zin de gesloten oester zonder be leid open te breken. „Ze heeft een eigen karakter, je moet haar niets iets onnatuurlijks opleggen." Sport in het kort Marianne Vos rijdt op de Olympi sche Spelen van Londen zowel de wegrace als deindividuele tijdrit. Bondscoach Johan Lammerts heeft voor de wegwedstrijd ook Anne- miek van Vléuten, Loes Gunnewijk en Ellen van Dijk aangewezen. Adrie Visser is eerste reserve. Van Dijk fietst tevens tegen de klok. Cadel Evans heeft de eerste etap pe van de Franse rittenkoers Cri- térium du Dauphiné ge wonnen. De Australiër ontsnapte met twee an dere renners in de afda ling van de laatste hel ling en slaag de er net in het jagende peloton voor te blijven. De Austra liër Luke Durbrigdè, winnaar van de proloog, moest afhaken en zijn leiderstrui overdragen aan de Brit Bradley Wiggins. De Noorse renner Thor Hushovd neemt dit jaar niet deel aan de Ron de van Frankrijk. De wereldkampi oen van 2010 is herstellende van een virale infectie. O Het EK handbal voor vrouwen in Nederland gaat niet door. De Ne derlandse handbalbond heeft de or ganisatie teruggegeven. Het toer nooi zou van 4 tot en met 16 de cember worden gehouden in Maas tricht, Apeldoorn en Rotterdam. Levan Kobiasjvili heeft de langste schorsing ooit in de Duitse Bundes- liga gekregen. De Hertha BSC-spe- ler mag 7,5 maand niet in actie ko men. De gefrustreerde verdediger gaf scheidsrechter Wolfgang Stark een mep in zijn nek op 15 mei. ïmKiiK8!®5!®aSSm55SSS UITSLAGEN BASKETBAL NBA, play-offs. Eastern Conference, finale (best-of-seven). Boston Celtics - Miami Heat 93-91 n.v. Stand: 2-2. GOLF Memorial Tournament in Dublin (VSt). Eindstand: 1. Woods (VSt) 279 slagen, 2. Ro mero (Arg), Sabbatini (ZAf) 281, 4. Summer- hays (VSt), Levin (VSt) 283, 6. Every (VSt), By- rd (VSt) 284. TENNIS Roland Garros. Mannen, vierde ronde: Nadal (Spa/2) - Mona co (Arg/13) 6-2 6-0 6-0, Murray (GBr/4) - Gas- quet (Fra/17) 1-6 6-4 6-1 6-2, Tsonga (Fra/5) -Wawrinka (Zwi/18) 6-4 7-6 (6) 3-6 3-6 6-4, Ferrer (Spa/6) - Granollers (Spa) 6-3 6-2 6-0, Del Potro (Arg/9) - Berdych (Tsj/7) 7-6 (6) 1-6 6-3 7-5, Almagro (Spa/12) -Tipsarevic (Ser/8) 6-4 6-4 6-4. Vrouwen, vierde ronde: Sjarapova (Rus/2) - Zakopalova (Tsj) 6-4 6-7 (5j 6-2, Kvitova (Tsj/4) - Lepchenko (VSt) 6-2 6-1, Sjvedova (Kaz) - Li Na (Chn/7) 3-6 6:2 6-0, Kanepi (Est/23) - Rus (Ned) 6-1 4-6 6-0. VOETBAL Kwalificatie EK -21 jaar. Groep 2: Litouwen - Oekraïne 1-0. Groep 7: Ierland - Italië 2-2. WIELRENNEN Critérium du Dauphiné. Eerste etappe, Seyssins - Saint-Vallier: 1. Evans (Aus) 187 km in 4.36.21, 2. Coppel (Fra), 3. Kasjetsjkin (Kaz), 4. Bouhanni (Fra) 0.04, 5. Gallopin (Fra), 6. Bozic (Slv), 17. LuisTeon Sanchez (Spa),. 24. Ruijgh, 40. Tan kink, 42. Martin (Dui), 61. Wiggins (GBr), 67. Weening, 72. Kelderman, 96. Durbridge (Aus) 0.27, 126. Tjallingii 2.46, 127, Ligthart, 138. Andy Schleck (Lux) 3.10, 139. Michel Kreder, 140. Lindeman, 157. Westra 4.24, 159. Van Emden, 175. Samuel Sanchez (Spa) 23.54. Algemeen klassement: 1. Wiggins 4.43.04, 2. Evans 0.01, 3. Grivko (Oek) 0.02, 4. Barredo (Spa), 5. Martin (Dui) 0.04, 6. Martens (Dui), 12. Ruijgh 0.08, 16. Luis-Léon Sanchez 0.09, 18. Tankink, 19. Nibali (Ita), 27. Weening 0.11 48. Kelderman 0.20, 126. Tjallingii 3.06, 128. Ligthart 3.13, 142. Michel Kreder 3.32, 144. Andy Schleck 3.34, 145. Lindeman 3.34, 156. Westra 4.26,157. Van Emden 4.37. door Barry van der Hooft MAASTRICHT - Terwijl Nederland in de ban is van het EK en niet kan wachten tot Oranje begint, maakt het kleine broertje zich op voor de laatste wedstrijd van het seizoen. Jong Oranje won vrijdag eenvoudig van het nietige Luxem burg (0-5) en kan vanavond in Maastricht de laatste stap richting de play-offs voor het EK zetten. Bij een overwinning op Bulgarije schudt het een concurrent af en is het ticket met nog één thuisduel voor de boeg zo goed als binnen. De selectiecriteria van bondscoach Cor Pot hebben ervoor gezorgd dat de aanval iedere keer een ande re samenstelling kende. Speelde hij drie maanden geleden in en te gen Schotland met Leandro Bacu- na, Nacer Barazite en Lerin Duarte voorin, tëgen Luxemburg koos Pot voor Georginio Wijnaldum, Géne- ro Zeefiiik en Yanic Wildschut. De snelle aanvaller van VW-Ven- lo (20) is een mooi voorbeeld van een speler die via een omweg toch op de juiste plek terecht is geko men. Wildschut: „Ik had nog nooit in een vertegenwoordigend elftal gespeeld, tot ik dit seizoen voor het beloftenteam werd gese lecteerd. Vorig seizoen zat ik op de bank bij FC Zwolle, nu zit ik bij Jong Oranje. Voor mij is het de kroon op een goed seizoen en ook het bewijs dat je altijd vol moet blijven houden. Bij Ajax was ik niet het grote talent, maar er zijn dus meerdere wegen om hogerop te komen. Na mijn vertrek bij Ajax had ik blijkbaar andere prikkels no dig. Die heb ik in Zwolle en Venlo gekregen." Vanavond sluit Wildschut, zoals hij het zelf omschrijft, een seizoen vol pieken en dalen af „Vrijdag in Luxemburg was het lastig voetbal len, de tegenstander dacht alleen verdedigend. We konden er heel moeilijk doorheen komen. Ik ga er van uit dat het tegen Bulgarije an ders is. Dan wil ik weer laten zien wat ik in huis heb." Vermoedelijke opstelling: Zoet; Leer dam, De Vrij, Nuytinck, Blind; Clasie, Fer, Van Ginkel; Wijnaldum, Zeefuik, Wildschut. Arantxa Rus verloor haar achtste finale van Kaia Kanepi. „Nu baal ik, maar ik denk dat ik tevreden kan zijn over het toernooi. foto Koen Suyk/ANP Bartek Konitz en Nicky Verjans missen de belangrijke duels van het Neder lands man nenhandbal- team met IJs land. Beiden zijn gebles seerd. Oran je strijdt op 10 en 16 juni tegen de Scandina vische ploeg om plaat sing voor het WK van 2013.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 31