Zelfs de bloemen voor 241 sport Het is vrijheid, blijheid in de digitale speeltuin Staat van Oranje Kleurenpalet dinsdag 5 juni 2012 Oranje traint vandaag voor zo'n 25.000 toeschouwers in het Reyma- nastadion van Wisla Kraków. Bert van Marwijk kwam met koorts aan in Krakau. „Toch ben ik blij dat we er nu echt zijn." door Leon ten Voorde De spelersbus is paars, Johan Cruijffhoudt niet van zwart en in de omgeving van mooi zacht roze is Ibrahim Afellay ver kozen tot de knapste speler van het Nederlands elftal. Oranje is nog geen 24 uur in Krakau of er is al een kleurenpalet aan meningen ontstaan. Volgens de traditie van een groot toernooi wordt er op de eerste dag altijd geklaagd over de spelers bus. Oranje in een paarse bus, dat kan natuurlijk niet. Die kleur staat weliswaar voor koninklijk en strijdlustig, maar ook voor ij- del en het kan deprimerend zijn. Een zwarte bus was misschien be ter geweest, maar 'persoonlijk houd ik niet van zwart', zegt Jo han Cruijff in Spits en als je één persoon in Nederland niet als te genstander wilt hebben op een groot toernooi, dan is het de maestro zelf. Cruijff laat weten dat hij het al erg genoeg vindt dat Oranje in het zwart speelt en legt ook uit waarom. Althans, hij doet een po ging. 'Als je op de tribune zit, dan zie je het veld liggen, dat is dus groen. En dan de spelers erop in het zwart, da's duidelijk om te zien. Maar als je op het veld staat, dan zie je dat groen niet, maar de donkere tribune erachter. Als er dan iemand, je medespeler dus, zwart aan heeft, wordt-ie onzicht baar.' Ben u er nog? Dus geen paars en zwart en met roze hoef je bij Oranje ook al niet aan te ko men. Afellay schijnt de prijs van gay.nl in elk geval niet te willen ophalen en of dat allemaal nog niet sensationeel genoeg is, laat Dries Roelvink weten dat hij zich groen en geel ergert aan het zin gen van Johan Derksen. Soms zou je willen dat Oranje nog zou schit teren in het zwart-wittijdperk. Dirk Kuijt laat zich op Schiphol gewillig fotograferen met een van de stewar dessen. foto Bas Czerwinski/ANP In de koningin der Poolse ste den hoopt Oranje de basis te leggen voor een glorieus EK. Het Nederlands elftal streek gis termiddag neer in Krakau, waar een wandeling voelt als een rondleiding door een openlucht paleis. door Roel Wiche KRAKAU - Om precies 17.54 uur draait-ie de boulevard op voor het Sheraton Hotel, de pimpelpaarse bus die de vice-wereldkampioen de komende dagen door de straten van Krakau zal voeren. Het Nederlands elftal is, na een ru moerige en bij vlagen grimmige voorbereiding, eindelijk aangeko men in de stad die als een thuis moet gaan voelen tijdens het EK voetbal. Maar erg veel moeite om het Pool se volk voor zich te winnen, doen ze nog niet, de internationals van Oranje. Sneijder, Van Persie, Van der Vaart: allemaal lopen ze recht streeks vanuit de bus de hoteltrap op, zonder om te kijken naar de vierhonderd wachtende fans met handtekeningenblokjes. Alleen Ar jen Robben zwaait even vluchtig, als zijn naam gescandeerd wordt. En laat niemand nu zeggen dat Krakau zich niet verheugd heeft: op de komst van het Nederlands elftal, dat nog steeds een grote naam heeft hoog te houden. Zelfs de bloemen in het gemillimeterde perk voor het Sheraton zijn oran je- Al twee jaar geleden reisden bondscoach Bert van Marwijk en teammanager Hans Jorritsma naar 'het Rome van Polen', op jacht naar toplocaties, zoals een trai ningsveld als een biljartlaken en een comfortabel hotel met - een grote wens van de spelers - super snel internet. Dat is gelukt. Oranje traint in het fraaie Mieljski-sta dion van Wisla Krakow (capaciteit 33.000) en troeft daarmee de twee andere nationale teams af die ook hun basiskamp in Krakau hebben opgeslagen. Italië moet het doen met het verouderde stadion van Cracovia, Engeland met het bouw vallige honk van derdeklasser Hut- nik. Ook met het Sheraton heeft de Oranje-staf een uitstekende slag ge slagen. Op loopafstand gelegen van zowel het Wisla-stadion als de bruisende binnenstad. De filosofie van Van Marwijk is dat de spelers tijdens een lang en zwaar toernooi een 'thuis' moeten hebben waar ze zich volledig op hun gemak voe len. Daarom vliegt het Nederlands elf tal ook onmiddellijk na elke van de drie wedstrijden in Charkov te- door Leon ten Voorde Robin van Persie KRAKAU - Omdat Eljero Elia zich iets te veel als een puber op een schoolpleintje gedroeg, volgde er tijdens het WK een twitter verbod voor de spelers van Oranje. Dat slot is er nu weer af. „Wij houden niet van verbieden, maar als het weer misgaat, stoppen we er direct mee", zegt Kees Jansma, de pers chef van het Nederlands elftal. d>Sneijder101010 Account van Wesley Sneijder 747.800 volgers 'Vond het weer een top aflevering#YolantheOp3 Trots!! foto ANP Het was bij 'gebrek aan beter' de Oranje-rel van het WK van twee jaar geleden in Zuid-Afrika: Eljero Elia die vanaf de hotelkamer een chatsessie voert met een vriend en hem 'kankermarokkaan' noemt. Die verbale uitglijder wordt via YouTube de wereld in geslingerd en in een paar seconden tijd komt het rustig voortpeddelende vlot van Oranje in een draaikolk te recht. Perschef Kees Jansma omschrij ft het gedrag van Elia als 'onaccepta bel' en vaardigt in opdracht van bondscoach Bert van Marwijk met een een twitterverbod uit voor al le spelers. Elia gaat een paar dagen later diep door het stof, ook al had hij 'het quasi-lollig bedoeld'. „Mijn ouders hebben me meteen gebeld en gezegd: 'Elia stop daar mee en ga eens voetballen'. En dat heb ik maar gedaan." (PGvanderwiel Account van Gregory van der Wiel 218.000 volgers 'Very excited to go to Poland today. 5 mo re days till our first game.' De Deense minister van Sport heeft zo zijn bedenkingen bij het veto van bondscoach Morten 01- sen. „Want de vrijheid van me ningsuiting komt zo wel in het ge drang." Maar Olsen is onverbidde lijk; bellen mag nog net tijdens het EK, maar op twitteren staat een verbod bij de eerste tegenstander van Oranje. Net als bij wereld- en Europees kampioen Spanje trou wens. „Vanaf nu mogen we geen sociale netwerken meer gebruiken. Mijn volgende tweet is hopelijk een foto van mij en de beker", twitterde Cesc Fabregas vrijdag vanuit het Spaanse trainingskamp. De beste wielerploeg van het voor jaar, Omega Pharma-Quick Step, volgt sinds kort een andere strate gie. „In het eerste uur na een koers mogen renners niet twitteren, dan reageren ze vaak te emotioneel", zegt directeur Brian Holm. „Daar na mogen ze hun gang gaan, want Twitter creëert een debat en dat is goed." Bij de voetballers van Oranje geldt in het spelershotel in Krakau maar Wesley Sneijder daalt de vliegtuigtrap af in Krakau en maakt alvast een klein vuistje. foto Jacek Bednarczyk/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 26