Minder leegstand 221 zeeland 74 Goed onderwi s beg nt thuis Ongeluk op Deltaweg voor hebt Zeeuws groen dicht bij huis goed bereikbaar Betaal alleen watje nodig dinsdag 5 juni 2012 Status aparte voor plattelandswoningen door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Een nieuwe wet maakt vanaf januari een eind aan de leegstand van voormalige bedrijfs woningen op het platteland. Een ruime meerderheid van de Twee de Kamer lijkt de wet te steunen. Het platteland kampt met leeg stand. Door schaalvergroting en verkoop van bedrijven in de land bouw, blijven boeren zitten met onverkoopbare huizen. Komen er toch mensen in wonen, dan kla gen die over de stank of herrie van het bedrijf van de buurman. Het CDA kwam in 2009 met het idee om die woningen een status aparte te geven: de plattelandswo ning. Er stonden toen zo'n 5000 boerderijen leeg, in 200 gemeen ten. Het kabinet gaat er vanuit dat het werkelijke aantal nu hoger ligt. Door de nieuwe wet moeten bewo ners van plattelandswoningen meer geur en geluid accepteren dan mensen in 'gewone' huizen'. Tegelijk wordt het boerenbedrijf dat naast de woning ligt niet onno dig in het werk belemmerd. Het wetsvoorstel geeft gemeenten de mogelijkheid om per woning te bekijken of er niet-agrariërs mo gen gaan wonen. Het is aan de ge meente om te bepalen of dat op die plek veilig en verantwoord is. Wie er vervolgens gaat wonen, mag niet klagen over de activitei ten van bedrijven in de buurt. Tijdens een debat in de Tweede Ka mer bleek gisteren dat CDA, WD en PW het wetsvoorstel steunen. PvdA en GroenLinks zijn kritisch. „Wat gebeurt er als een megastal naast een woning wordt ge bouwd?", vroeg PvdA-Kamerlid Tjeerd van Dekken zich af. „De ge zondheidsraad komt dit najaar met een rapport over de gevolgen van intensieve veehouderij op de gezondheid." GroenLinks staat sympathiek te genover het voorstel, maar vraagt zich hetzelfde af. Minister Melanie Schultz van Haegen (Milieu) on derstreepte dat gemeenten zelf moeten afwegen of'voor nu en in de toekomst sprake is van een goed leefklimaat in de woning'. „Komen er nog nieuwe zaken uit het rapport van de gezondheids raad dan gelden die ook voor deze wet." Met die toezegging hoopt de minister de bezwaren bij PvdA en GroenLinks weg te nemen. Ze wil niet dat Den Haag alle details in vult. De Kamer stemt volgende week dinsdag over het voorstel. GOES - Op de Deltaweg in Goes vond gistermiddag rond 15.30 uur een ongeval plaats waarbij een man gewond raakte. Een 72-jarige automobilist uit de gemeente Goes raakte door onbe kende oorzaak de macht over het stuur kwijt en belandde met zijn auto via de middengeleider op het wegdek voor het tegemoetkomen de verkeer. Hij kwam daarbij in aanrijding met een tegenligger. Zijn passagiere liep bij de Idap ge kneusde ribben op en moest met de ambulance naar het ziekenhuis worden gebracht. Ze mocht na behandeling naar huis. De bestuurders van de beide au to's kwamen met de schrik vrij. procent van de ouders geeft aan da gelijks met hun kind te spreken over school. Ouders moeten meer betrokken zijn bij het leren van hun kind. Demissionair minister Marja van Bijsterveldt van onderwijs was gisteren in Zeeland om die boodschap te verkondigen. Ze bezocht scholen en woonde een symposium bij in Vlissingen. door Cornelleke Blok Goed onderwijs is niet alleen een zaak van de school, maar be gint al thuis. Daar van is Van Bijster veldt overtuigd, zo verkondigde ze gisteren tijdens haar bezoek aan Zeeland. De minister trekt door het land, op zoek naar goede voorbeelden van scholen die ouders succesvol betrekken bij de leerontwikkeling van hun kind. En die vond ze in Temeuzen, op basisschool De Ka meleon en het Zeldenrust-Steelant College. Van Bijsterveldt: „Het Zel denrust-Steelant College verdient een compliment, omdat leerkrach ten bij alle brugklassers thuis op bezoek gaan. Zo is er vanaf het be gin een goede band met de men tor en het geeft de school de moge lijkheid om zich echt in het kind te verdiepen. Ouder en leerkracht bespreken hoe het met het kind gaat, zonder dat er iets voorgeval len is. Op die manier zijn verwach tingen duidelijk en is het later mak kelijker om elkaar te bellen. Zo kan het beste uit het kind gehaald worden." De goede voorbeelden zijn. er, maar toch is het moeilijk om ouders te betrekken. Dat ligt ook aan de scholen. Van Bijsterveldt: „Sommige scholen vinden het moeilijk om een appèl te doen op ouders. Scholen zijn soms bang voor kritische hoogopgeleide ouders of ouders die de leraar niet vanzelfsprekend als gezaghebbend zien. Maar de school is een ge meenschap die niet kan draaien zonder de betrokkenheid van ie dereen. Daar valt nog een wereld te winnen. Goed onderwijs begint thuis: een kind zit maar één et maal van de zeven etmalen per week op school." Dat het lastig is om ouders te be trekken, legde ook Carin Biester- bosch uit. De directeur van de mbo-sportopleiding Cios in Goes was gisteravond één van de spre kers tijdens een symposium over ouderbetrokkenheid in Vlissingen, georganiseerd door onderwijsad- viesbureau RPCZ. Dé school en ouders hebben vaak verschillende opvattingen over op voeding, zei Biesterbosch. Boven dien zijn relatief veel ouders van mbo-leerlingen niet maatschappe lijk betrokken. Daarnaast speelt de leeftijd van mbo'ers een rol: ze worden meerderjarig gedurende hun schoolperiode. Ouders zijn daarom officieel niet meer verant woordelijk voor hun kind. „Leer lingen willen niet dat brieven naar hun ouders gestuurd wordt, of ouders willen dat alleen hun kin deren post van school krijgen." Het Cios probeert daarom ouders zo veel mogelijk naar school te ha len door activiteiten te organise ren zoals voorlichtingsavonden, meeloopdagen, studievoortgangs gesprekken. Daarnaast worden nieuwsbrieven verspreid en tevre- denheidsenquetes gehouden. En de post? „Die gaat tegenwoordig naar ouders én naar leerlingen." TERNEUZEN - In de aanloop naar het symposium over ouderbetrokken heid in Vlissingen bezocht minister Marja van Bijsterveldt basisschool telfort.nl 08001707 Telfort winkels MIDDELBURG - Inwoners van Neder land hebben de natuur binnen handbereik. De gemiddelde wan deling naar het dichtsbijzijnde stuk groen bedraagt een kilometer. Van iedere 100 Nederlanders wo nen er 89 binnen die straal, blijkt uit gegevens van het Centraal Bu reau voor de Statistiek. De Zeeuwse cijfers lopen zeer uit een. Zo is de gemiddelde afstand tot een dagrecreatief terrein het grootst voor inwoners van de ge meenten Hulst (10 kilometer) en Temeuzen (13,1) en het kleinst voor di.e van Vlissingen (2,2). De Hulstenaren daarentegen wonen weer het dichtst bij bos (1,3) en open natuurterrein (2,8). Tholena- ren moeten op hun beurt weer het verst (3,5) reizen om de geur van bomen op te snuiven. Ook na tuurlijk open terrein is vanuit Tho- len ver weg (9,8 kilometer). Werkt in je voordeel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 24