Over wat er gebeurde in 't Perdies 20 zeeland Ergernis over verkeer bij Zandkreeksluis FZC laCLlflli Vijverartikelen iëfiSÜ1 Holgard plankenscherm gft@ Tuinstoel Madrid dinsdag 5 juni 2012 «ffiSK3S5®Sê»ö® door Sheila van Doorsselaer Met de krakers van Dow als decor is het er tegenwoor dig niet bepaald het Paradijs te noe men. Voor Wim Jansen (6i) was het dat vroeger, als opgroeiende boerenzoon, wel degelijk. In zijn boek Boerenkindgeschiedenis van een paradijs neemt hij de lezer mee naar het voormalige gehucht je aan de Braakman in de jaren vijftig en beschrijft hij zijn jeugd avonturen en herinneringen in een reeks beschouwelijke, anekdo tische verhalen. Na drie theologische boeken over de dood, spiritualiteit en bezieling heeft Jansen zich nu gewaagd aan een verhalenbundel met sfeer en cultuur als hoofdingrediënten. De vraagt dringt zich dan op: waarom nu een novelle? Het antwoord is tweeledig. Jansen: „Het is aan de ene kant het verlangen de weg terug te gaan, te verklaren door bij de leeftijd passende nostalgie, een universeel menselijk heimwee naar het paradijs van je kin derjaren. En aan de andere kant is het ook de behoefte je leven te overwegen en een rode draad te bespeuren. Wie ben ik geworden en waarom ben ik geworden wie ik nu ben? Wat is van waarde ge bleken en gebleven? Was was we zenlijk? Ik vind het heerlijk de sfeer, de verhalen, de beelden en de mensen van toen op te roepen. Voordat het voorgoed is uitge wist." Niet alle voorvallen en anekdotes zijn Jansen uit het leven gegrepen. Zelf omschrijft hij het genre als fictieve non-fictie; gebaseerd op de werkelijkheid maar hier en daar een beetje geromantiseerd. Het boek is opgedragen aan Jansens kleinkinderen, maar het is tegelij kertijd een hommage aan zijn ouders. Boerenkind is ingedeeld in vier hoofdstukken, elk met korte verha len die in elkaar grijpen. Jansen be schrijft de omgeving uit zijn jeugd, compleet met de hem zo bekende geuren van appels op zolder, ver brand aardapelloof tot de zurige lucht van opgedroogde melk en smaken, van vosse soppen en pud ding met vel tot beierpap. Hij laat ons kennis maken met zijn VANDAAG VOETBALSCHOENEN BIEDEN VANAF €0 www.pzc.nl/veiling ouders, familie, het boerenerf door de seizoenen heen, het dialect, de bijnamen, de dieren en de buren; de bewoners van 't Perdies en al hun aardig-, eigenaardig- en spitsvondigheden. Minutieus beschrijft Jansen tafere len uit zijn jeugd. Het slachten, dat hij leerde van zijn vader, het boe- renvoedsel waarbij bijna niets van het geslachte dier verloren ging, het bouwen van boomhutten, de schoonheid van de natuur en die van het vrouwvolk, de kerk en de politiek, verdriet en vreugde, ge boorte en de dood. Opdat wij niet vergeten; Boeren kind is niet alleen een feest van herkenning voor mensen op leef tijd, met een agrarische achter grond of voor mensen uit de streek. Omdat Jansen zich uitput in de tails schetst hij een uitgebreid tijds beeld waarbij de plaatjes zich zon der veel moeite ontvouwen voor het geestesoog van de lezer. Maar meer dan een boek voor an deren, lijkt Boerenkind bijna voor Jansen zelf geschreven. Alsof hij Wim Jansen: „Ik vind het heerlijk de sfeer, de verhalen, de beelden en de mensen van toen op te roepen. Voordat het voorgoed is uitgewist." foto's Wim Jansen Jansen (5) in Axelse dracht. Wim Jansen I Wim (Willem Pieter) Jansen (1950). 3 Geboren en getogen in 't Perdies als de jongste van vijf kinderen in een boerengezin. Op zijn 23e ver liet hij het Paradijs en trok de wij de wereld in. Woont in Vlissingen. 3 Werkte in het onderwijs en is nu predikant voor de vrijzinnige vleu gel van de Protestantse Kerk in Brouwershaven en Delft. Is Zeeuws vertegenwoordiger van de stichting Rent a Priest. Jansen heeft de nodige -veelal theologische- publicaties op zijn naam staan, waaronder de boeken 'Bricolage en Bezieling', 'Voorbij de Leegte' en 'Waar ben je nu'. 3 Er wordt gewerkt aan het tweede deel van Boerenkind. Jansen hoopt dit over twee jaar uit te geven. Boerenkind wordt vandaag gepre senteerd en is te koop bij de (bete re) boekhandel. I ISBN:9789079875337 3 Paradijs is een buurtschap nabij Hoek, gelegen aan de Lovenweg ten westen van Boerengat. Paradijs bestaat uit een paar boerderijen. 3 www.wimjansen.nu zich wil vergewissen van het para dijselijke van zijn jeugd. „Vroeger vertelde men elkaar verhalen." En nu vertelt Jansen ze aan ons. Het Paradijs, ooit woonde er boer Adam in een boerderij in deze hoek van de polder. Als je nu met je rug naar Dow gekeerd staat, is het er eigenlijk nog best paradij se- lijk.... KATS - Omwonenden van de Zand kreeksluis bij Kats ergeren zich aan de chaotische verkeerssituaties die zich daar met name in het hoogsei zoen voordoen. Al jarenlang probe ren zij de betrokken overheden te doordringen van het probleem, maar tot nu toe zonder resultaat. Aanwonende Dan Kersten spreekt inmiddels van 'Attractiepark Zand kreeksluis'. Grootste probleem is volgens de aanwonenden dat veel toeristen niet begrijpen dat ze over de bypass moeten rijden als de brug in de doorgaande weg open staat en gaan wachten tot die weer dicht gaat. Daardoor loopt het ver keer onnodig vast. Ook is het een doorn in het oog dat automobilisten vaak veel te hard over de parallelweg rijden, ter wijl die eigenlijk is bedoeld voor fietsers en landbouwverkeer. Woordvoerster Lia van Dijke van Rijkswaterstaat, eigenaar van de Zandkreeksluis zegt dat er met de bewoners van de ïste Deltaweg is gesproken. „Tijdens het laatste gesprek op 23 februari is afgesproken dat de be woners een lijstje met concrete ver- beterpunten zouden aanleveren, maar dat hebben we nog niet ont vangen. Zodra dat binnen is, zul len we bekijken wat er eventueel mogelijk is." verstraten ^0 waUiout jMffl Normaal €49,95 nu 39,95. l Te verkrijgen in stapelbaar en verstelbaar. Heeft u ook last van troebel vijverwater? "FlD Laat uw vijverwater gratis testen en wij zorgen voor éëh helder advies! aanleg en -onderhou ■^boor-tuln-tv-p, WWW.verstratenwalhout ni Veerseweg 124a l Middelburg T 0118 - 612 380 Acties „zijn alleen geldig op voorradige Openingstijden: ma-vr van 8.00 tot 18.00 uur, producten van 4 t/m 16 juni. do tot 21.00 uur, za van 8,00 tot 17.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 22