Perdonia Dael is geen lieverdje cultuur 113 Presentatie boek Carolijn Visser CAROLIJN VISSER mi ARGENTIJNSE ONDEN Goes En-Passant toont werk van acht kunstenaars FZC dinsdag 5 juni 2012 Gedichten van Dieuwke Parlevliet uit Zierikzee Perdonia Dael, zo heet de nieuwe gedichtenbundel van Dieuwke Parlevliet uit Zierikzee. Het is poëzie waar vrouwen zich in zul len herkennen en die om meer dan één reden boeit. door Ali Pankow Perdonia Dael is een vrouw, zelfverzekerd en eigenzin nig. Een vrouw met durf en angsten. Een vrouw, die breeduit getuigt van haar zin tuiglijke en fysieke ervaringen. Een vrouw die kan koketteren met als doel te. domineren. Zo laat Per donia Dael zich kennen in de ge lijknamige gedichtenbundel van Dieuwke Parlevliet. Zij schrijft poëzie waar vróuwen zich in zullen herkennen, zo lijkt het. Sommige vrouwen dan, niet alle vrouwen natuurlijk. Daar ma nifesteert Perdonia zich soms wat al te nadrukkelijk voor. Daar moet je tegen kunnen. Zij lijkt de vrou welijke lezer af en toe te willen la ten verbleken ten gunste van zich zelf Perdonia Dael is geen lieverdje, maar wel moedig genoeg ook van haar minder sterke kanten te getui gen: Perdonia is bang dat ze ingehaald is door de tijd net nu ze denkt dat ben ik is ze alweer anders. Meestal echter weet ze heel goed wat ze wil: lieverkoekjes worden niet gebakken in de oven van Perdonia Dael wie naar bed wil gaat ze houdt niet van dfalen evenmin van lokale politiek ze houdt van mannen maar weinig zijn er goed genoeg. Een vraag die boeit is: wie is Perdo nia Dael eigenlijk? De dichteres zelf? Of geldt de bundel wellicht als hommage aan een moeder, oma of misschien wel aan alle ei genzinnige vrouwen met hun her kenbare zorgen en twijfels? Dat maakt wel verschil. Van de 34 ge dichten in deze bundel beginnen er 24 met de naam Perdonia. Dat zegt in elk geval iets over het be lang dat de dichteres zelf aan dit personage hecht. Verdeeld in blokjes met overkoepe lende titels meandert de bundel door een vrouwenleven en zoemt in op zowel vertederende als on verbloemde onsmakelijke details: paarse aderen door een roze vlies, een ongewassen penis, vetkwab ben en hangend vel. De gedichten presenteren Perdo nia als doortastend kind, als daad krachtige jong volwassene, vrouw in barensnood, minnares die 'de liefde heeft liefgehad' en de overge bleven eenling die zich 'ergert aan dat eenzame gedoe van alsmaar lig gen wachten op een passende part ner'. Dieuwke Parlevliet schreef een poëziebundel, die om meer dan één reden boeit. Elaar gedichten wekken emoties op variërend van ergernis tot mededogen. 'Perdonia Dael', gedichtenbundel door Dieuwke Parlevliet. Uitgeverij C. de Vries-Brouwers, 15,90 euro, ISBN 978-90-5927-319-1. Dieuwke Parlevliet: „Perdonia duldt geen tegenspraak, zij is de bepalende factor." foto Ronald den Dekker ss?K:3ffissöaffiK2Kss; MIDDELBURG - Carolijn Visser pre senteert donderdag 7 juni vanaf 20.00 uur haar nieuwe boek, Argen tijnse avonden, in boekhandel De Drukkerij in Middelburg. Zij zal worden geïnterviewd door PZC- journalist Jan van Damme. Carolijn Visser (1956), opgegroeid in Middelburg, reist al jarenlang over de wereld. Haar belangstel ling gaat vooral uit naar commu nistische en postcommunistische samenlevingen, zoals China, Viet nam, Nicaragua en Estland. Daar bij voelt ze zich aangetrokken tot mensen die zich onder barre om standigheden staande weten te houden. Argentijnse avonden vertelt het ver haal van een vader en zijn twee dochters, emigranten in Argenti nië, en hun gespannen verhou ding. Een van die dochters is de Hollandse consul, Ida van Mas- trigt. Zij belandde 56 jaar geleden, als verweesd meisje van tien, met haar zusje Miep in de Hollandse kolonie van Tres Arroyos, vijfhon derd kilometer ten zuiden van Buenos Aires. Aan de hand van brieven recon strueert Carolijn Visser het bijzon-, dere leven van Ida's vader, Rinus van Mastrigt. Die besloot in 1937 naar Nederlands-Indië te fietsen om daar werk te zoeken. Hij trouwde in Batavia en kort daarna werd Ida geboren. De oorlog sloeg het gezin uiteen. Na de jappen kampen zocht Rinus zijn geluk in Argentinië en liet zijn dochters na komen. n <t« Zwart lowniaat ni GOES - In de Grote Kerk in Goes is de jaarlijkse kunstmanifestatie Goes En-Passant geopend. Deze is tot en met 23 juni dagelijks - behal ve op zondag - te bezoeken van 10.00 tot 17.00 uur (op donderdag tot 21.00 uur). Onder de deelnemers zijn drie de butanten: Rie de Ligt uit Kamper land, Antoinette Bonink-Luyben uit Wemeldinge en Teunn uit Kats. De vijf andere deelnemers hebben al vaker meegedaan aan Goes En-Passant: Anita Dekker uit Middelburg, Kees Ingelse uit Drie wegen en de Goesenaren Frida van Overbeeke-Verschuur, Yvonne Oyevaar en Jack Wïllemsen. ZEELAND GEBOEKT PZC-redacteur Jan van Damme blogt over pas verschenen Zeeuwse boe ken: www.pzc.nl/zeelandgeboekt. STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl ROTTERDAM Wolf in Loveland wint GP van Zuid-Holland Wolf in Loveland, de band rond de uit Zeeland afkomstige Jan Min- naard, is zondag de grote winnaar geworden van de Grote Prijs van Zuid-Holland in de categorie sin ger-songwriter. De folk/popgroep oogstte lof vanwege de 'ontwapen de presentatie en mooie tweede stem met fijne harmonieën'. De finale werd gehouden in Ro- town in Rotterdam. De tweede prijs ging naar The Yes Please, de favoriet van het publiek. Als derde eindigde Sara Bonne. WOLPHAARTSDIJK Nieuwe dichtbundel van Maryline Lamp Maryline Lamp heeft een nieuwe gedichtenbundel uitgebracht: Mij- mering. Het gaat om een collage van romantische, religieuze en geënga geerde teksten. De gedichten zijn geïllustreerd met detailfoto's die Tannie de Jonge heeft gemaakt van abstracte schilderijen van Linda Knoester. Eerder bracht Lamp Crea ties voor Wolphaartsdijk uit De gedichtenbundel Mijmering telt 34 bladzijden, kost vijftien euro en is te bestellen via mjlamp@zee- landnet.nl. MIDDELBURG Rondleiding langs exposities Vleeshal Belangstellenden kunnen zondag 10 juni een rondleiding krijgen in zowel De Vleeshal als De Kabinet ten van De Vleeshal in Middelburg. In De Vleeshal is sinds vorige week de tentoonstelling L'isola van Rossella Biscotti te zien. Het pro ject is gebaseerd ,op onderzoek naar de toestand van gevangen- schap. In De Kabinetten van De Vleeshal wordt de expositie Land scape on the Move toegelicht. De rondleiding begint om 15.00 uur in De Vleeshal aan de Markt. VANDAAG VOETBALSCHOENEN BIEDEN VANAF €0 www.pzc.nl/veiling

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 13