Arantxa Rus laat zich niet gekmaken sport29 maandag 4 juni 2012 'Aan het begin van dit jaar waren de Spelen nog ver weg. We zijn er nu dichtbij, maar we gaan onszelf geen druk opleggen. Emiel Boersma wint zilver op het EK beachvolleybal Sanne Keizer (links) en Marleen van lersel vieren hun Europese titel. foto Bas Czerwinski/ANP door Marco Knippen PARIJS - Arantxa Rus wordt wel eens verweten dat ze op de baan geen enkele emotie toont. Ze ver blikt of verbloost niet, ongeacht het wedstrijdverloop. Zaterdag kwam die karaktertrek bij het Franse Open goed van pas, in een partij waarin tegenstandster Julia Goerges vergeefs probeerde haar met psychologische oorlogsvoe ring uit balans te brengen. Goerges onderscheidde zich in de derde ronde slechts door haar on sportieve gedrag. Na verlies van de eerste set ging in de tweede om loop zon beetje elk gewonnen punt vergezeld van een uitdagend vuistje richting haar opponente, die aan een inzinking ten prooi viel. In de derde en beslissende ak te trok de 23-jarige Duitse, die vo rig jaar op Wimbledon door een umpire tot grote hilariteit steevast 'gorgious' (beeldschoon) werd ge noemd, echter alle registers open. Eerst ging Goerges bij een achter stand van 3-1 demonstratief op haar stoel zitten en verzocht ze de umpire hooghartig het duel vanwe ge de invallende duisternis te sta ken. Toen ze nul op rekest kreeg, vroeg de contactlenzen dragende tennisster een verloren game later een medische time-out aan. En na dat ook die opzichtige poging om het ritme van Rus te breken geen effect sorteerde, bleef ze de beslis sing om verder te spelen in woord en gebaar hekelen. Het uit nood geboren strijdplan werkte averechts. Niet Rus maar Goerges raakte van de kook, ook doordat het publiek zich massaal tegen haar keerde. Fluitconcerten daalden op haar neer, terwijl het Nederlandse deel van de toeschou wers de ontmoeting tot een 'bu renruzie' opwaardeerde en na iede re door Rus gewonnen slagenwis seling 'Holland, Holland' scandeer de. Het verleidde de Duitse 'fuck you' naar de volgepakte tribunes van baan 7 te roepen. Rus liet het allemaal koud. „Ik trok me niets van haar aan, was puur met me zelf bezig." Even later, bij een nade lige stand van 5-2 en 40-40, vol trok Goerges met twee dubbele fouten haar eigen doodvonnis: 7-6, 2-6, 6-2. „Ik vond het niet erg dat zij ze die juist toen sloeg", grinnik te Rus. „Dit is de Arantxa die ik ken", glimlachte bondscoach Hugo Ekker. „Een koele tante die moei lijk beïnvloedbaar is." Met haar zegereeks laat de 21-jari ge Zuid-Hollandse oude tijden her leven. De laatste keer dat een Ne derlandse deelneemster op Roland Garros tot de tweede toernooi- week doordrong, dateert van 1993. Toen haalde Brenda Schultz-Mc- Carthy net als Rus nu de laatste zestien. Het Parijse gravelavontuur hoeft nog niet ten einde te zijn. Want met Kaia Kanepi, die de gewezen Deense werelranglijstaanvoerster Caroline Wozniacki overmeester de (6-1, 6-7, 6-3), stuit Rus van daag in de achtste finale niet op een onneembare horde. Al staat de Estse, mondiaal als 23e gerang schikt, in onderlinge confrontaties wel op voorsprong tegen de 65 po sities lager geklasseerde Nederland se: 2-0. Even dreigde bij het Franse Open een scenario dat zich slechts één keer eerder in de profhistorie had voorgedaan: nog vóór de kwartfinales de aftocht van beide wereldranglijstaanvoerders. De on gewilde primeur van Roger Fede- rer en Justine Henin in 2004 kreeg echter geen vervolg. Victoria Aza- renka sneuvelde gisteren welis waar, maar Novak Djokovic ont snapte. Hij versloeg de Italiaan Sep- pi in vijf sets. Azarenka verloor ver rassend van de Tsjechische Domi- nika Cibulkova (2-6, 6-7). BARCELONA Lorenzo winnaar MotoGP Catalonië Jorge Lorenzo heeft zondag de Spaanse motorsportfans in vervoe ring gebracht met een eclatante ze ge in de Grote Prijs van Catalonië. De MotoGP-rijder van Yamaha troefde op het circuit van Barcelo na in een spannend duel zijn land genoot Dani Pedrosa (Honda) af. De Nederlander Jasper Iwema, in de vorige race op Le Mans nog ze vende, eindigde in de Moto3 als 16e. De Spanjaard Maverick Vinales won de race. De Italiaan Andrea Iannone won de Mot02. SAINT JEAN D'ANGELY Motorcrosser Herlings weer de beste Motorcrosser Jeffrey Herlings heeft zijn koppositie in het WK MX2 ver stevigd. De Brabantse fabrieksrij- der van KTM die vorige week het Open Nk in Axel won, zegevierde op het circuit van SL Jean d'Angely in de GP van Frankrijk. Hij won de eerste manche en werd tweede in de tweede heat achter de Brit Tom my Searle, zijn grootste concurrent in de titelstrijd. Herlings boekte dit seizoen al zijn vierde GP-winst en kwam op een puntentotaal van 270, Searle volgt met 248 punten. GENEVE Nederlands record estafettevrouwen De Nederlandse atletes Janice Ba- bel, Kadene Vassell, Eva Lubbers en Jamile Samuel hebben in Genève het Nederlands record op de 4x100 meter verbeterd. Ze kwamen 42,89 seconden, een verbetering van 0,55 seconde ten opzichte van de vorige toptijd, die twee keer werd gelo pen. Wilma van den Berg, Mieke Sterk, Truus Hennipman en Corrie Bakker liepen die in 1968 bij de Spe len in Mexico. Kadene Vassell, Daf- ne Schippers, Anouk Hagen en Ja mile Samuel evenaarden die tijd bij de WK van 2011 in Zuid-Korea. BALVE Damon Hill opnieuw de baas over Totilas Matthias Rath is er zondag op nieuw niet in geslaagd om met zijn wonderpaard Totilas een Duitse dressuurtitel te grijpen. In Balve won amazone Helen Langehanen- berg ook de kür met haar hengst Damon Hill, nadat ze zaterdag al de Grand Prix Special had gewon nen. Ook toen eindigde Totilas, in het verleden bijzonder succesvol met Edward Gal, als tweede. Rath en Totilas, de grote favorieten voor de Duitse titels, wonnen vrij dag wel de Grand Prix. VANDAAG SN0RSC00TER BIEDEN VANAF €0 www.pzc.nl/veiling PZC

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 57