Regeren doet pijn, benadrukt Senaat start onderzoek privatiseren iarry Madlener terug naar Tweede Kamer De SP wil regeren, dat bleek wel tijdens het congres afgelopen weekend. Maar niet ten koste van alles: „Er moet water bij de wijn. Maar de wijn moet wel drinkbaar blijven." Eerste lading Hollandse Nieuwe gelost DEN HAAG - De verzelfstandiging van de Nederlandse Spoorwegen, uitkeringsinstantie UWV en be heerder van het elektriciteitsnet werk TenneT. Samen met de priva tisering van KPN zijn dat de be langrijkste dossiers waar een on derzoekscommissie van senatoren zich de komende twee weken over buigt en een aantal betrokkenen over spreekt in openbare gesprek ken. Het is voor het eerst in de ge schiedenis dat de Senaat gebruik maakt van zijn enquêterecht, dat in 1887 werd ingesteld. Van een echte enquête met verhoren onder ede is echter nog geen sprake. De gekozen vorm van een parlemen tair onderzoek kent geen verhoor onder ede. In de - wel openbare - gesprekken komen de komende twee weken een aantal oud-ministers, oud-par lementariërs, oud-ambtenaren en andere deskundigen opdraven. De onderzoekscommissie onder lei ding van Christenllnie-senator Roel Kuiper zal niet onderzoeken of de verzelfstandiging dan wel pri vatisering van de overheidsdien sten in de afgelopen twintig jaar achteraf bekeken verstandig was of niet. De commissie zal zich rich ten op de besluitvorming door de regering en de controlerende rol van Tweede en Eerste Kamer daar- bij. Daarnaast moet het onderzoek dui delijk maken wat de effecten van de privatisering/verzelfstandiging zijn geweest op de relatie tussen overheid en burger. Het uiteindelij ke doel is de kwaliteit van toekom stige parlementaire besluitvor ming waar mogelijk te verbeteren. Oud-vicepresident Herman Tjeenk Willink van de Raad van State is vanochtend de eerste die aanschuift bij de Senaatscommis sie. Hij is altijd kritisch geweest over het overdragen van taken aan de markt en waarschuwde vaak voor de gevolgen ervan. Na Tjeenk Willink spreken van daag ook nog SER-voorzitter Alexander Rinnooy Kan en Reken kamer-president Saskia Stuiveling met de commissie. Later in de week volgen meer gesprekken.De laatste gespreksronde staat ge pland voor volgende week woens dag. Het pluche lonkt voor de SP. De socialisten zijn ervan overtuigd dat ze de PvdA voor het eerst achter zich houden. „Met Roemer zie je: er staat iemand." door Laurens Kok BREDA - De SP schreeuwt het nog net niet van de daken, maar op het partijcongres in Breda kan nie mand eromheen: de SP wil rege ren. Een heus mediaoffensief ging er aan vooraf Moet de boodschap er in geramd worden? Voorman Emi- le Roemer kijkt bedenkelijk. „Nou, nou", werpt hij tegen. „Dat is wel heel kras." Maar de achterliggende gedachte onderschrijft hij. Regeren zal immers niet zonder pijn kun nen. En het is maar beter dat de achterban daar vast helemaal van doordrongen raakt Roemer weet in zijn hart ook wel dat bijvoorbeeld vasthouden aan de pensioenleeftijd op 65 niet kan als je met andere partijen een coali tie wilt vormen. Dus is het zaak be grip te kweken voor het feit dat er in een kabinetsformatie compro missen moeten worden gesloten. Dat lijkt behoorlijk te lukken. Le den die buiten op het terras een si garetje staan te roken, zijn een en al begrip. „Het standpunt van '65 blijft 65' zullen we los moeten laten", zegt Corry Plug uit Heerhugowaard on omwonden. „Maar dan moet er wel tegenover staan dat oudere werklozen aan een baan worden geholpen." Volgens Ben Tarici uit Heerlen wordt de SP nog steeds ten onrech te als 'tegenpartij' gezien, terwijl de partij op lokaal niveau heeft la ten zien dat er zaken te doen zijn. „Er moet water bij de wijn, dat hoort bij onderhandelen. Maar de wijn moet wel drinkbaar blijven." In 2006 belandde de SP ook aan Lijsttrekker Emile Roemer spreekt op het SP-congres in Breda. de onderhandelingstafel, maar toenmalig partijleider Jan Marijnis- sen werd door PvdA en CDA de deur gewezen. Volgens Roemer is ditmaal alles an ders. Toen werd de SP de derde partij van Nederland, nu strijden de socialisten volgens de peilingen met de WD om de koppositie. De SP bestuurt in twee provincies mee en de periode van 'pionie ren', ofwel op zijn Marijnissens hard ageren tegen alles en ieder een, heeft plaats gemaakt voor een meer verzoenende toon. 'Verbin ding', noemt Roemer dat. „Als je je heel stevig tegen andere partijen hebt uitgelaten, is het natuurlijk niet raar dat die partijen in de for matie eerst even kijken of er ook andere opties zijn", aldus Roemer. Dat wil hij voorkomen. In de campagne van 2010 stal de Brabander als nieuwkomer de PAUL KUSTERS toosenhenk G JS SCHEVENINGEN - De eerste lading Hollandse Nieuwe is zondag gelost in de haven van Scheveningen. De twee schepen met de eerste maat jesharing van dit seizoen waren een week geleden vertrokken uit Denemarken, waar de 'Hollandse' Nieuwe wordt gevangen. In totaal zijn zondagmiddag 20.000 vaatjes met in totaal 100.000 kilo haring aan wal gebracht. De haring is vol gens kenners dit seizoen 'lekker vet en smeuïg'. Het vaatje met de beste kwaliteit wordt woensdag tijdens de officiële start van het seizoen in Scheveningen geveild. De hele jaar- voorraad wordt in een periode van zes weken - van half mei tot eind juni - gevangen en ingevroren. DEN HAAG - De delegatieleider van de PW in het Europees Parle ment, Barry Madlener, keert na de verkiezingen van 12 september te rug naar de Tweede Kamer. Lau rence Stassen volgt hem op als de legatieleider in Brussel, waar ze al namens de PW een zetel had. Dat zei PW-leider Geert Wilders afgelopen zaterdag. Wilders wil met de bekendmaking voorkomen dat de indruk ontstaat dat Stassen het veld moet ruimen vanwege de mislukte coalitie in Limburg. Stassen maakte eerder op de dag bekend het fractieleiderschap in de Provinciale Staten op te geven. Ze blijft wel in de Provinciale Sta ten. Madlener komt op verzoek van Wilders weer terug naar Den Haag. Over de rest van de kandida tenlijst wilde Wilders nog niets kwijt. „We zitten nog middenin de procedure", aldus de PW-lei der. Hij presenteert de kandidaten lijst voor de Tweede Kamer in juli. De 43-jarige Madlener zat van eind november 2006 tot half juli 2009 voor. de PW in de Tweede Kamer. Daarvoor was hij raadslid in Rotterdam voor Leefbaar Rotter dam. Bij de Europese verkiezingen in 2009 was hij lijsttrekker voor de PW. BEDRIJVEN ONTSLAAN SNELLER 5 WIL&E &E SELUKSV06BL VAM ORAMJE SRAAS EVEM PERSOONLIJK SPREKEM...

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 4