2SSÏÏÏS Strik voelt zich thuis 32 Celine van Gerner slaat olympische slag maandag 4 juni 2012 Honderden hardlopers zien flink af in de natuur tijdens de Halve van Renes door Edwin Fischer MARIBOR - Er moet nog een toewij zing van het olympische ticket plaatsvinden, maar de gedachte aan goud in Londen is voor Epke Zonderland sinds zondagavond concreet. „Het is nu wel echt con creet geworden." De Heerenveense topturner geeft het zonder blikken of blozen toe. Hij liet zondagavond in de rekstok finale van de wereldbekerwed strijd in Maribor zijn speciaal voor de Olympische Spelen in elkaar ge zette oefening zien. Inclusief de nog nooit eerder in de wereld ver toonde drie opeenvolgende vlucht- elementen. Die combinatie Cassina/Kovacs/Kolman heeft zijn uitgangswaarde opgeschroefd tot 7,9 punten. Nu scoorde Zonder land 16,275 punten en won afgete kend het goud. De hoge uitgangswaarde moet straks in Londen, na een zo goed als perfecte uitvoering, een eindcij fer van rond de 16,700 punten op leveren. „Het is reëel om er vanuit te gaan dat je die score moet halen om goud te winnen. Na vandaag weet ik zeker dat het tot mijn mo gelijkheden behoort. Ik maakte na melijk nog een dikke fout na de vierde vlucht (de Gaylord II, red.) en dat scheelde mij een half punt." Zonderland praat, hoewel de rech ter oordeelde dat de KNGU hem in januari te vroeg als olytnpische turner had aangewezen en uit sprak dat de nieuwe aanwijzing pas na de laatste wereldbekerwed strijd in Gent (komend weekein de) mag plaatsvinden, immer of hij inderdaad in Londen zal acte ren. Sinds dit weekeinde is die hou ding 'ook volledig terecht. Zonder land bewees met zijn oefening, die vorige week in de kwalificatiewed strijd van het EK in Montpellier nog mislukte, dat hij absoluut olympisch eremetaal kan winnen. Zijn olympische concurrent Jeffrey Wammes, die van de rechter een hernieuwde kans kreeg, kon dat de laatste maanden nog niet aanto nen. Daarnaast had de niet voor commentaar bereikbare Amster dammer de grote pech om vrijdag in de kwalificatie een knieblessure op te lopen. Het is nog maar de vraag of hij in Gent in actie komt. Zonderland denkt dat de koers wel gelopen is. „De druk is er bij mij wel af Het is jammer voor Jef frey dat hij juist nu een blessure oploopt en ik had graag voor hem gewild dat hij had kunnen turnen, maar dit is een heel belangrijk weekeinde geweest Vooral omdat ik met de score heel dicht in de buurt van medailles kom", keek Zonderland naar de uitslagenlijst van het vorig jaar oktober in Tokio gehouden WK. Dat hij zondag in Maribor goud won, was vooral goed voor het ver trouwen. En voor het gevoel. „Toen ik op het podium stond en het Wilhelmus hoorde, gingen de gedachten wel al even naar de olympische Arena. Ik zag mezelf daar op het podium staan." door Edwin Fischer MARIBOR - Céline van Gerner won dit weekeinde twee finales tijdens de wereldbekerwedstrijd in Mari bor. De turnster pakte goud op brug en balk. Mocht KNGU-top- sportmanager Hans Gootjes vrij dag nog twijfelen of hij Céline van Gerner of Wyomi Masela naar de Olympische Spelen moet sturen, sinds zondag is de strijd wel be slist. In januari wees de KNGU Wyomi Masela aan als de kandi daat voor de Spelen. Van Gerner was.het niet eens met de vroege aanwijzing en stapte in navolging van Jeffrey Wammes naar de rech ter. Net als in de zaak Wammes-KN- GU .besloot de rechter in Zutphen dat de KNGU ook bij de vrouwen tot na het EK en de laatste world - cup (komend weekeinde in Gent) moest wachten alvorens de olym pische kandidaat aan te wijzen. Hij verordonneerde daarbij dat de laatst behaalde resultaten nadruk kelijk mee moeten wegen in de be slissing. In dat licht bezien is dit weekeinde de beslissing bij de vrouwen wel gevallen. Céline van Gerner toonde met haar gouden plakken, zaterdag op brug en zon dag op balk, aan de beste vader landse turnster én op beide toestel len kanshebster op een olympi sche finale te zijn. Vooral omdat ze op het onlangs in Brussel gehou- den EK ook al liet zien helemaal te rug te zijn van haar op het WK in Tokio (oktober vorig jaar) opgelo pen voetblessure. Het was ook de mening van Van Gerner zelf „Dit is eén hele mooie stap in de strijd om het olympi sche ticket", vond de Emme- loordse. „Met brug en balk ben ik ook weer op het niveau terug van het WK in Tokio. Natuurlijk komt de wereldbekerwedstrijd in Gent nog en blijft het spannend tot het eind, maar voor mijn gevoel is de druk er nu wel af." Voor Masela waren de druiven extra zuur. Zij werd eind januari in eerste instantie aangewezen voor Londen op sprong. Er was im mers niets bekend over het herstel van Van Gerner. Juist nu liep Mase la zelf een blessure op. Zij over- strekte.vrijdag in de kwalificatie haar knie. „Het lijkt erop dat we Gent wei gaan halen", dacht Mase- la's trainer Vincent Wevers. „We hebben zondag de knie laten on derzoeken en er is niets ernstigs." Wevers vond niet dat er met de re sultaten in Maribor een beslissing in de olympische strijd was geval len. „Als je zoals Céline twee keer goud wint, dan is dat heel netjes. Maar je moet realistisch zijn. De wereldtop ontbreekt en de scores op balk zijn lang niet finalewaar dig. In mijn ogen heeft Wyomi op sprong nog altijd de meeste leans op een olympische finale." Neals Strik wint ook de tweede editie van de Halve van Renesse. De inwoner van Baarn blijft op de halve marathon Vlissinger Mi chel Schrier42 seconden voor en finisht in 1.12.09 uur. Pascal van Troost uit Den Haag maakt het podium compleet. Ruim 750 hardlopers halen de eind streep. Al gaat dat niet bij ieder een vanzelf. door Maurice Steketee X ullie staan op het verkeerde I punt te filmen", roept een I man in een 'I love Amster- s dam'-shirt naar de camera vrouw van de PZC wanneer hij de steile duinovergang in Nieuw- Haamstede passeert. De grimas op zijn gezicht en de zweetdruppels op 't voorhoofd verraden dat hij zojuist flink heeft afgezien op het stuk strand van Renesse. Zo wil hij echt niet in beeld, maar het is te laat. Het shot is al gemaakt. Van het mulle Zeeuwse zand houdt hij in elk geval niet, zoveel is wel dui delijk. Een andere loper vrolijkt hem op. „Daar is de vuurtoren", verwijzend naar het karakteristie ke rood-witte herkenningspunt uit 1840 dat opdoemt in de bos sen. „Nu hebben we het zwaarste stuk gehad en gaan we de finish halen!" Neals Strik is dan al twintig minu ten eerder gepasseerd bij cle vuur toren, die voor de organisatie als inspiratiebron en ijkpunt dient voor de Halve van Renesse. De ti telverdediger lijkt weinig last te hebben van de zware omstandig heden. Met een-soepele cadans en de blik op oneindig neemt hij het Vuurtorenpad, een van de zwaar ste stukken van de dag door het be hoorlijke hoogteverschil. Strik heeft de concurrentie dan al, na onder meer zo'n acht kilometer strand, op behoorlijke afstand gelo pen. Met nog zo'n tien kilometer voor de boeg bedraagt zijn voorsprong op Michel Schrier ruim een halve minuut. „Neals plaatste al vroeg in de wedstrijd een tempoversnel ling", vertelt de Vlissinger na af loop. Eerst was het gaatje zo'n vijftig meter, maar daarna werd het iets groter. Ik kon het niet dicht krijgen. Het laatste stuk had- Zege Van Nieuwenhuijze Laurent van Nieuwenhuijze won zaterdag in Renesse de wedstrijd over 12.1 kilometer. De hardloper uit Krabbendijke kwam na 47.19 minuten oyer dê finish. Tweede werd Danny de Leeuw uit Wolp- haartsdijk. Hij had precies een mi nuut achterstand. Tim Roggeveen uit Gouda pakte de derde plaats. 0 Bij de vrouwen ging de zege naar Laurey van den Berge uit Nieu- we-Tonge in 50.10 minuten. Anne- miek van de Velde uit Noordgou- we eiste de tweede plek voor zich op, Roely Prenger uit Domburg werd derde. Er werd in Renesse ook gewandeld. Zo'n 250 wandelaars legde het zelfde parkoers af als de deelne mers aan de halve marathon. den we ook nog wind tegen. Ik was blij dat ik er was." Strik, die in een shirt van de stich ting Jayden loopt, laat wederom zien een sterke halve marathon in de benen te hebben. De lange af standen liggen hem sowieso wel. In 2009 liet de 38-jarige atleet im mers 2.18.09 uur in de marathon van Amsterdam noteren. En twee weken terug werd hij nog derde in de marathon van Kopenhagen. „Maar het blijft altijd zwaar hoor, zo'n halve. Op het strand met dat mulle zand en de duinen... maar ja, met één uur en twaalf minuten op dit parkoers ben ik zeer tevre den. Het is toch altijd even afwach ten of je het nog voelt dat je pas een marathon hebt gelopen, maar het viel gelukkig wel mee." In het laatste stuk van de Halve van Renesse lijkt het alsof hij zelfs met de rem erop loopt, wetend dat zijn overwinning niet meer in gevaar komt. In het begin van de wedstrijd heeft Strik nog wel tegenstand. „De eerste paar kilometer liep Pas cal van Troost nog op kop en toen Als de vuurtoren in zicht is, zit het zwaarste stulc er op.foto Maurice Steketee Dennis Plessius (311) voert een pelotonnetje aan op het onverharde pad bij de Dui

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 32