Egomassage grootste uitdaging Van Marwijk 261 sport De winnaars en verliezers op weg naar Krakau Dirk Kuijt tekent voor drie jaar bij Fenerbah^e EUR02012 - maandag 4 juni 2012 door Leon ten Voorde AMSTERDAM - De voorbereiding zit erop, de laatste stap is bijna gezet. Wie zijn bij Oranje de winnaars na drie weken arbeid? En wie stap pen er straks met gemengde gevoe lens op het vliegtuig naar Polen? EEN WINNAAR Jetro Willems. Het is altijd een kolderiek gezicht als de internationals met hun palei zen op wielen arriveren bij het spe lershotel. Temidden van al die luxe, is er eentje die vandaag bij het Hilton in Amsterdam op de achterbank zit van een bescheiden middenklasser. Pa en ma Willems voorin en Jetro daarachter. Dat de 18-jarige zonder rijbewijs zich door z'n ouders laat wegbrengen, heeft iets ontwapenends. Tegelij kertijd zegt het ook iets over zijn reis door wonderland. Wat drie weken geleden begon als een snuf felstage levert nu misschien^ al een droombaan op. EEN VERLIEZER Rafael van der Vaart Als Mark van Bommel zater dag het veld verlaat, is diens plek en aanvoerdersband voor hem. Rafael van der Vaart is nog altijd de tweede captain van Oranje. Maar die status heeft vooral sym bolische waarde, want de meest er varen speler (96 interlands) komt in eerste instantie niet in de plah- nen van de bondscoach voor. Op '10' staat hij in de schaduw van Wesley Sneijder. En Bert van Marwijk zet hem niet naast VanBommel of Nigel de Jong. Van Marwijk is in november zo geschrokken van de schrobbe ring tegen Duitsland, dat hij achter de Grote Vier voor zekerheid kiest. EEN WINNAAR Ibrahim Afel- iay. „Wedstrijdsritme... wat is dat dan?" Ibrahim Afellay stelt de vraag en haalt de schouders op. Ei genlijk bedoelt hij: 'Het is net als bij dierbare familie: hoe lang je ook weg bent geweest, bij thuis komst is de herkenning en de warmte direct daar. Een assist te gen Slowakije en twee treffers te gen Noord-Ierland: Het voelt alsof hij nooit is weggeweest. EEN VERLIEZER Dirk Kuijt. Uit een enquete blijkt dat Dirk Kuijt de meest favoriete Oranje-speler is om een biertje mee te drinken. Of het op dit moment nog zo gezellig is met Dirk, valt te betwijfelen. Ook de nummer twee op de rang lijst van meest gespeelde inter lands (88) is gedegradeerd in rang. Reserve tegen Bulgarije, reserve te gen Slowakije en reserve tegen Noord-Iêrland. Sinds Bert van Marwijk over Oran je regeert is Kuijt altijd een zeker- heidje geweest. Maar de glans van de diesel bladdert af, de energie bron lijkt uitgeput. EEN WINNAAR Robin van Per- sïe Diep van binnen weet Robin van Persie dat 'het volk' een voor- - keur heeft voor Klaas-Jan Huntel- aar in de spits. Daarom komen die twee goals en die ene assist tegen Noord-Ierland op het juiste mo ment. Het geeft de bondscoach in het oog van de orkaan wat rust. EEN VERLIEZER Klaas-Jan Hun- telaar Wie goed kijkt, ziet hem na elf minuten beschaafd klappen als zijn grote concurrent de score opent voor Oranje. En als hij na een klein uurtje spelen eindelijk wordt bevrijd van de bank, geeft hij de bondscoach een hand en een bemoedigend tikje op de schouder. Klaas-Jan Huntelaar stelt zich tegen de Noord-Ieren professioneel en collegiaal op, hoe teleurgesteld hij ook is in Bert van Marwijk. Hij moet maar hopen op het Mar co van Basten-scenario van 1988, zegt iedereen die het beste met hem voorheeft. Maar Huntelaar houdt niet vergelij ken. Hij heet Klaas-Jan en hij vindt dat hij de beste spits is voor Oranje. En dat gevoel borrelt als een giftige cocktail in hem. Niet het spel van Oranje is de grootste uitdaging voor Bert van Marwijk, maar de ego-massage van de sterren die naar de reser vebank zijn verwezen. De bonds coach zal meer dan ooit moeten aantonen hoe zijn vaardigheden als people's manager zijn. door Roel Wiche AMSTERDAM - Het Nederlandse voetbalvocabulaire, dat niet be kend staat om zijn finesse, werd in de zomer van 2010 verrijkt met twee dure termen. De woorden 'missie' en 'focus' klonken tijdens het WK in Zuid-Affika als een mantra, zo vaak werden ze ge bruikt in het kamp van Oranje. Als een voorbeeldige groep padvin ders trokken de voetbalmiljonairs van stadion naar stadion, aange voerd door een hopman - Bert van Marwijk - die elke avond rond het kampvuur de waarde van het teambelang erin hamerde. En met succes: in een on-Nederlandse har monie werd de poort geopend naar de finale. Hoe anders is het dan nu, twee jaar later, op weg naar het EK. Mis sie, focus: heeft iemand het de af gelopen weken gehoord in Lausan ne, Hoenderloo, Rotterdam, Am sterdam? De teambuilding, een van de voornaamste pijlers onder de voetbalfilosofie van Van Mar wijk, werd overschaduwd door een hanengevecht dat voor een groot deel de sfeer bepaalde in en rond Team Nederland. Waar in de aanloop naar het WK2010 de hiërarchie in Oranje al lang voor het toernooi vrijwel vast stond, eiste het bepalen van de pik orde nu rijkelijk veel energie op van de bondscoach. Zoveel ener gie, dat de ergernis bij vlagen met bakken van zijn gezicht te schra pen was. De hopman, Van Marwijk, moet zich meer dan eens een crisismana ger wanen. Het grote verschil met twee jaar ge leden is dat hij nu een reservebank heeft met spelers die op grond van hun status een basisplaats kunnen claimen. Allereerst Klaas-Jan Hun telaar natuurlijk, topscorer van Duitsland en leunend op een doel- puntenmoyenne in Oranje waar aan zijn concurrent Robin van Per sie - de stilist - niet kan tippen. Twee slechtnieuwsgesprekken voerde Van Marwijk de afgelopen week met Huntelaar, maar hij slaagde er niet in om het onbegrip en de woede over zijn keuze voor Van Persie weg te nemen. Niet eerder in zijn vierjarig be wind als bondscoach moest Bert van Marwijk dit keer zoveel tijd stoppen in het masseren van een voetbalego. Huntelaar schikt zich voorlopig noodgedwongen in zijn reserverol en klapte zelfs even bij de eerste van de twee doelpunten van Van Persie, zaterdag tegen Noord-Ier- land. Maar zijn stevige retoriek in de media de afgelopen dagen doet vrezen dat hij zich niet zo snel bij zijn lot zal neerleggen als. tijdens het WK. En dan zijn er ook nog anderen die vermoedelijk niet meer zo vre dig rond het kampvuur zullen zit ten. Blijft Dirk Kuijt, voor het eerst gepasseerd in het tijdperk Van Marwijk, de ideale schoonzoon die hij altijd is geweest? Kan Rafael van der Vaart, die zijn hon derdste interland nadert, accepte ren dat Ibrahim Afellay zijn plaats in de 'Grote Vier' in het aanvals- blolc heeft overgenomen? Legt Van Persie zich neer bij een wissel, zodat er niet weer een blik liple zers moet worden opengetrokken? En wat doet Van Marwijk als blijkt dat regisseur Wesley Sneijder toch niet zo fit is als hij zelf zo hard van de daken schreeuwt? Zijn aanvoerder, Mark van Bom mel, gaf zaterdag na de wedstrijd tegen de Noord-Ieren toe dat het 'niet gemakkelijk' zal zijn voor alle 23 internationals om zich onderge schikt te maken aan het collectieve belang. De bondscoach zal dat on getwijfeld ook beseffen. Wil Oranje weer een gezelschap worden dat 'missie' en 'focus' op het bord krijt, dan zal hij meer dan ooit moeten aantonen hoe groot zijn vaardigheden als 'peop le's manager' zijn. AMSTERDAM - Dirk Kuijt verhuist na het EK voetbal naar Turkije. De 31-jarige aanvaller van Liverpool en zijn zaakwaarnemer Rob Jan sen rondden zondag in Amster dam met een delegatie van Fener- bahge de onderhandelingen af. De international tekende op zijn vrije dag bij Oranje een contract voor drie jaar bij de topclub uit Istan bul. Zijn contract bij Liverpool liep nog door tot medio 2013. Beide clubs bereikten zondagmiddag een akkoord over de afkoopsom. ,Dit is wat ik zocht", liet de oud-speler van FC Utrecht en Feyenoord we ten op de website van zijn manage ment. „Fenerbahce is een prachti ge club om mijn carrière voort te zetten. Ze strijden elk jaar mee om de titel, spelen komend seizoen voorronde Champions League en hebben ambitie. Dat past bij mij." Kuijt beleefde bij Liverpool een te leurstellend seizoen waarin hij nogal vaak als reserve fungeerde. De laatste maanden gafKuijt steeds duidelijker aan dat hij wilde vertrekken. Zijn voorkeur ging daarbij uit naar _een buitenlandse topclub. Hij sprak nog wel even met Feye noord, maar alleen al in financieel opzicht bleek een rentree in De Kuip niet aan de orde. Volgens manager Jansen had Kuijt de keuze uit liefst 14 serieuze aan biedingen. „Het is Fenerbahqe ge worden, omdat die club Dirk het juiste gevoel gaf in de besprekin gen", lichtte Jansen toe. Kuijt is na Pierre van Hooijdonk (2003-2005) de tweede Nederlan der die voor Fenerbahce gaat spe len. Guus Hiddink was een sei zoen (1990-1991) trainer van de 18-voudige Turkse kampioen. Gary Cahill (midden) botst op keeper Joe Hart. Links boosdoener Dries Mertens. foto Kïrsty Wsgglesworth/AP POLAND-UKRAINE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 26