Hoop en zorgen voor Oranje EURD2012 MAANDAG 4 juni 2012 25 Robin van Persie opent met een kopbal het galabal tegen Noord-lerland: 1-0. Er zouden nog vijf Nederlandse treffers volgen. foto Koen van Weel/ANP Keizer en Van lersel kampioen 28 en 29 Het Nederlands elftal verslaat in z'n 'afscheidswedstrijd' Noord- lerland met 6-0 en tankt daar mee een beetje zelfvertrouwen voor het EK, dat voor de ploeg van Bert van Marwijk zaterdag begint met een wedstrijd tegen Denemarken. Vandaag vertrekt Oranje naar Oekraïne. door Leon ten Voorde AMSTERDAM - Als er wat valt uit te zwaaien, kun je die jongens van Burnley, Walsall, Peterborough United, Crusaders en Coventry Ci ty er wel bij hebben. Misschien moet de KNVB de Noord-Ieren maar een contract aanbieden voor de eerstvolgende 'afscheidsrecep ties' van Oranje. Het werkt sfeer- verhogend en het haalt een boel chagrijn weg bij de gastheer. Zater dag werd het 6-0 tegen een ploeg, die in Amsterdam alvast aan va kantie was begonnen, zoals de Hongaren (6-1 winst) twee jaar ge leden ook de strandtassen hadden meegenomen toen Oranje gedag zei. Plet Nederlands elftal trekt van daag oostwaarts, omdathet nog wel een klus heeft te klaren. En als1 alles volgens het gedroomde scena rio verloopt, keert de ploeg pas over een kleine maand terug op va derlandse bodem. Het was zaterdagavond best gezel lig in De Arena, maar na de moei zame warming-up in de voorbije weken, trapte niemand het gaspe daal richting euforie diep in. „Zoals ik de kritiek de laatste da gen overdreven vond, moeten we deze uitslag ook niet overdrijven", zei bondscoach'Bert van Marwijk. „Dit was een heel zwakke tegen stander. We gaan vooruit, maar er is nog geen reden om feest te vie ren." Oranje speelde wel sneller dan in de voorgaande duels en had in Van Persie eindelijk een spits die de spelers om zich heen in bewe ging zette. Maar wat het allemaal waard is tegen zo'n opponent, blijft de vraag. De bondscoach hoeft deze week op zijn hotelka mer in Krakau in elk geval geen in gewikkelde puzzels meer op te los sen. Hij is er op tien posities wel uit, zo leerde de opstelling tegen Noord-lerland. Van Marwijk gaat er nog steeds vanuit dat Joris Mat- hijsen het duel tegen Denemarken haalt, al zou hij het nu ook zonder problemen aandurven met Ron Vlaar, die zichtbaar is gegroeid ten opzichte van een jaar geleden. „Als Ron daar staat, zit ik heel rustig op de bank", aldus Van Marwijk. Er is dus hoop, maar er zijn ook zorgen. Een stuk minder relaxed is de bondscoach als hij naar de lin ker verdedigingszone kijkt. Hij lijkt een voorkeur voor Jetro Wil- lems te hebben, maar de jongeling liet zaterdag in defensief opzicht enkele steken vallen, die tegen gro te ploegen fataal kunnen zijn. „Het is onze meest kwetsbare posi tie", zegt Van Marwijk, die moet "kiezen tussen een achttienjarige die bij PSV niet altijd basisspeler was en een middenvelder (Stijn Schaars), die de dynamiek van een echte vleugelverdediger mist. „Stijn heeft in zijn leven twee hele wedstrijden als linksback gespeeld. Een keer in de jeugd bij Vitesse en- eenmaal bij Sporting dit seizoen", aldus Van Marwijk. „Jetro is op de goede weg. Hij is sterk en rap en leert heel snel bij. Maar of dat al voldoende is, moet ik de komende dagen beslissen." Karakteristiek O Nederland-Noord-Ierland 6-0 (4-0). 11Van Persie 1 -0, 16. Sneij- der 2-0, 29. Van Persie 3-0, 37. Af- ellay 4-0, 52. Afellay 5-0, 78. Vlaar 6-0. Nederland: Stekelenburg; Van der Wiel, Heitinga, Vlaar, Willems (77. Schaars); Van Bommel (55. Van der POLAND-UKRAINE Pagina's 26 en 27: meer nieuws over het EK voetbal Vaart), De Jong; Robben (81Nar- singh), Sneijder (69. Kuyt), Afellay; Van Persie (55. Huntelaar). Noord-lerland: Camp (46. Carroll); Hodson, Duff (63. McArdie), McPa- ke, Lafferty (46. McGivern); Little (56. McGinn), Clingan, McCann (46, Carson), Norwood; Ferguson (81. Healy), Grigg. Ibrahim Afellay heeft 4-0 gemaakt voor Nederland. foto Koen van Weel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 25