kunne 't nie opkriehe..' M harvestfair.nl Bepaal kerntaken en kort dan pas zeeland 27 'Lastiger dan verwacht' 'Zelfs uldere vriendinnen KOOP NU UW TICKETS ONLINE zaterdag 2 juni 2012 Naam: Marjo de Bruijne Leeftijd: 18 Woonplaats: Kapelle School: Ostrea Lyceum in Goes Niveau: vwo Examenvakken: Nederlands, En gels, Frans, Duits, Spaans, Latijn, wiskunde B, biologie, natuurkun de en scheikunde Vervolgopleiding: geneeskunde in Maastricht Zelfs Marjo kan einde lijk feest gaan vieren. De gedreven scholiere sloot gisteren de perio de af met haar tiende vwo-examen: Spaans. Dit examen ging haar gemakkelijk af „Het zit erop. Ik was het ook wel echt beu ondertussen." Giste ren kon Marjo het allemaal even vergeten. „Mijn ouders waren 22 jaar getrouwd. Dat feestje moest sowieso gevierd worden natuur lijk." Op 14 juni krijgt ze het verlos sende woord. De hele periode viel haar een beetje tegen. „Ik had ver wacht dat alle examens gemakke lijk zouden zijn. Ik weet niet zeker of ik de 5,5 norm haal." Scholieren moeten voor elk vak gemiddeld een 5,5 staan. Tijdens het uur van de waarheid is Marjo gewoon aan het werk. „Dan heb ik wat afleiding en denk ik er tenminste niet de hele tijd aan." Over drie weken is er een groot examenfeest en dan hoopt ze haar middelbare schooltijd af te sluiten. Als ze wordt ingeloot, begint Mar jo in september met de opleiding geneeskunde. „Ik heb er zo'n zin in! Hopelijk kan ik het ook echt gaan doen. Gelukkig heb ik een plan b: biologie. Maar dat gaat ook veel over planten en ik ben juist heel erg in mensen geïnteres seerd." Tijdens geneeskunde loopt ze op verschillende afdelingen stage. Uit eindelijk wil ze aan de slag als huis arts of als gynaecoloog. „Het lijkt me heel bijzonder om elke dag kindjes geboren te zien worden. Maar als huisarts zie je iedere dag weer verschillende mensen. En bo vendien is dat goed te combineren met een gezinnetje. Dat wil ik uit eindelijk toch wel heel graag." Marjo: „Ik weet niet zeker of ik de 5,5 norm haal." door Frans van der Heijde As kind was voetballe vö mien m'n lust en m'n leven. Een boomhut maeke zou mee mien onandig- heid levensgevaerlijk geweest ebbe en vö visse ao'k totaal hin geduld. Alleên in de knikkertied liet ik de bal leie, wan de drang om, ten kos te van mee vee zurg uutgekoze an dere huus, iederen aeven een volle knikkerzak te ebben, was eêl hroöt. Mè verder was 't aol voetbal le; op straete, op strange of op weien van boeren, die di nie van gediend waere.J Op m'n dertienden wier ik lid van De Meêuwen in Zoetelande. Dat ao een jaer eerder gekund, mè tuus dochte ze, dat de combinatie van voetballen in de toen joengst mogelijke groep, de B-junioren, nie te combineren was mee stud- ere in de eeste klasse van de HBS...! Di wier nie getraind, me ao- de hin reclame op ons shirt, en me hienge nöha es 'op de fiets' nè uutwedstrijden. De eeste jaeren waere ook de tuus- wedstrijden nie op 't durp, mè in Westkappel, wi me moeste spele omda Zoetelande tiedelijk zonder veld zat. Het ouwe veld an de Duunweg, wi 'k nog even gespeeld ebbe, was Zö klein, dat het strafschopgebied vlak nae de middencirkel begon en de kleêdkaemer een 'nissehut' was. Ons taktische systeem was aoltied ^.ÊE Kt. hetzelfde; een keeper, twi backs, drie middenvelders en vuuf aanvallers...! Op m'n vuuftiende jaer mocht ik vö d'eeste keer meedoe mee Meêuwen 1, wan z'aode te weinig spelers. Kloetinge 1 - Meêuwen 1 was m'n debuut, 1-3...! In de meer dan 25 volgende voetbaljaeren bleef ik mee Meêuwen 1 klimme op de voet balladder. Vee oogtepunten en ge lukkig weinig tegenslaehen broch- te me deu alf Nederland en nè de top van de zaeterdagamateurs. Mè wat er ook een rol speelde bie je, nooit speelde geld een rol. A ree ik 150 kilometer per weke om te trai nen en te spelen. Jae, da's waer ook, je voetbalplunje wier gewas- se, dat oefde je vrouwe nie te doen...! Deze miemer-ingen komme bie me op, zö vlak vö 't feêstje van de beste voetbaljoengers van Europa, die naebie eerder miljonair bin dan da ze d'r verstand tuus krie- he.J Een maend lang is in ons wereldeêl nie de crisis 't belang- riekste mè de doelpunten van Rob ben, Ronaldo ofRooney. Ik dien- ke, da die joengers ook wè begon- ne bin op straete, mè uldere we reld stae mijlen vère, neê, lichtjae- ren vère, weg van onze belevings wereld van een alven eêuw gelee. Mee as belangriekste verschil: het geld. Wan laete me eerlijk weze, het is toch van de gekke wat er gebeurt. Rieke Russen kope as tiedverdrief een voetbalclub op en sjeiks verge- te de aeremoe in uldere buurte en ebbe as speelgoed een voetbalclub. Onderd miljoen euro is niks...! En Spanje, dat er zö slecht vöstaet in Europa, mee on eindig vee werkelozen, ei de duurste clubs mee spelers die in een weke meer verdiene dan 'Jan mee de pet' in jaeren. Zelfs uldere vriendinnen kunne 't geld nie op kriehe..! En de leste jaeren is di ook nog es 'gokke op uutslaehen' biegekomme. En di haen miljar den in om..! Natuurlijk kiek ik ook vanaf vol gende weke, mè mien oranjege voel za hin oranjekoösse ore. Ik za nie verkleêd as oranje veugelver- schrikker rondlope en ik bluve tuus op maandag 2 juli, ook a zou- we ze deu de Amsterdamse grach ten vaere..! Ik dienke overigens da ze eerder tuus zulle weze! Kunne ze nog een voordêlige reis boeke, in juni extra hoekoop..! En ik geniete nog nae van de ge dachte an Kloetinge 1 - Meêuwen 1, in januari i960! Soms waere din gen vroeger leuker..! De kortingen die Gedepu teerde Staten in petto heb ben voor elf aan de provin cie verbonden instellingen, vertroebelen de discussie over wat kerntaken zijn. Dus ging het deze week al fout in de Statencom missie bestuur, financi ën en welzijn. Een ech te kerntakendiscussie werd niet ge voerd. Het ging uitsluitend over de 6,8 miljoen euro waarmee de pro vincie elf instellingen kort. In som mige gevallen niet alleen kortwiekt, maar volledig weg streept zoals museum Terra Maris in Oostkapelle, SportZeeland en COS Zeeland. Dat leidde tot emotionele inspraak reacties van directeuren en be stuursvoorzitters van de 'bedreig de' instellingen. Ze voelen zich overvallen door deze - soms rigide - bezuinigingen. Ze voerden te vens aan dat ze wel degelijk van (economisch) belang zijn voor de Zeeuwse samenleving. En het bracht tevens verzet van bijna alle Statenfracties teweeg. Ze vinden door Frank Balkenende de kortingen slecht onderbouwd en de volgorde verkeerd. Daardoor is er nu geen meerderheid voor het bezuinigingspakket van GS. Al leen de WD steunt dat ronduit. De commissie praat 14 juni verder. Dan ligt er een antwoordnota van Gedeputeerde Staten op de vele prangende vragen die bij fracties leven. Toch is het afwachten of de Staten van Zeeland hier uitkomen, want eerst zouden ze precies moe ten definiëren wat zij provinciale kerntaken achten. Een duurzaam Zeeland bijvoorbeeld? Zo ja, dan kun je met goed fatsoen niet de subsidie van COS Zeeland en ZMf geheel of deels schrappen. Zo'n volgorde leidt tot helderder keuzes en vervolgens gefundeerdere kor tingen. Je kunt politiek ook beter verkopen welke instellingen in stand blijven en waar je sociale en culturele verschraling accepteert.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 99