Colijnsplaat werkt 241 zeeland Boek Wim Jansen over jeugdparadijs PZC Snowbase deels failliet, maar blijft wel open 101 vragen over oorsuizen en andere hoorproblemen zaterdag 2 juni 2012 'Dit is uniek in Nederland. Een plan dat niet door stedenbouwkundigen is opgesteld maar door Colijnsplaat zelf Arie Kees Oudshoorn, raadsprimus. door Sheila van Doorsselaer Met de krakers van Dow als decor is het er tegenwoordig niet bepaald het Paradijs te noemen. Voor Wim Jansen (61) was het dat vroeger, als op groeiend boerenzoon, wel degelijk. In zijn boek 'Boerenkind, geschie denis van een paradijs' neemt hij de lezer mee naar het voormalige gehuchtje aan de Braakman in de jaren vijftig en beschrijft hij zijn jeugdavonturen en herinneringen in een reeks beschouwelijke, anek dotische verhalen. Na drie theologische boeken over de dood, spiritualiteit en bezieling heeft hij zich nu gewaagd aan een verhalenbundel met sfeer en cul tuur als hoofdingrediënten. De vraagt dringt zich dan op: waarom nu een novelle? Het antwoord is tweeledig. Jansen: „Het is aan de ene kant het verlangen de weg te rug te gaan, te verklaren door bij de leeftijd passende nostalgie, een universeel menselijk heimwee naar het paradijs van je kinderja ren. En aan de andere kant is het ook de behoefte je leven te overwe gen en een rode draad te bespeu ren. Wie ben ik geworden en waar om ben ik geworden wie ik. nu ben? Wat is van waarde gebleken en gebleven? Was was wezenlijk? Ik vind het heerlijk de sfeer, de ver halen, de beelden en de mensen van toen op te roepen. Voordat het voorgoed is uitgewist." Boerenkind is ingedeeld in vier hoofdstukken, elk met korte verha len die in elkaar grijpen. Minuti eus beschrijft hij taferelen uit zijn jeugd. Opdat wij niet vergeten; Boerenkind is niet alleen een feest van herkenning voor mensen op leeftijd, uit de streek of met een boerenachtergrond. Maar meer dan een boek voor an deren, lijkt Boerenkind bijna voor Jansen zelf geschreven. Alsof hij zich wil vergewissen van het para dijselijke van zijn jeugd. „Vroeger vertelde men elkaar verhalen." Nu vertelt Jansen ze aan ons. Wim Jansen Wim (Willem Pieter) Jansen is ge boren en getogen in 't Perdies als de jongste van vijf kinderen in een boerengezin. Hij woonde er tot zijn 23ste. Jansen woont nu in Viissingen. Gewerkt in het onderwijs, thans predikant voor de PKN in Brou wershaven en Delft. Zeeuws vertegenwoordiger van de stichting Rent a Priest. Boerenkind is vandaag gepresen teerd en is te koop bij de (betere) boekhandel. Jansen werkt aan het tweede deel van Boerenkind. www.wimjansen.nu Ondernemers Ko de Pree, Ko de Koster en Jeroen Verbrugge, burgemeester Henny van Kooten, dorpsraadvoorzitter Wim Jansen Ondernemers, de dorpsraad, de watersportvereniniging en het gemeentebestuur zijn eruit: Co lijnsplaat kan een levendige toe komst krijgen. Het plan is er; nu nog de medewerking van Rijks waterstaat en waterschap. Want er moet wel een dijk opzij. door Claudia Sondervan Colijnsplaat moet een flin ke economische impuls krijgen om uit het slop te raken. Dat besef prik kelt al wat mensen om hun bedrijf en woning aan te pakken en te ver nieuwen. Maar voor echt nieuw economisch elan is de vergroting van de jachthaven cruciaal: het eni ge waar in Colijnsplaat een wacht lijst voor bestaat. En wanneer het dorp de jachthavenbezoekers ook nog de straten in weet te lokken, komt het allemaal goed. Dat is de overtuiging van de dorps raad, het bedrijfsleven, de water sportvereniging en de gemeente Noord-Beveland. Cruciaal is de medewerking van Rijkswaterstaat en waterschap Scheldestromen. Voor de vergroting van de jachtha ven moet de havendijk een eind verder de Oosterschelde in wor den gelegd. Als dat niet kan, moet het havenplateau een eind oost waarts worden verlegd. En de ha ven moet een nieuwe toegang krij gen vanuit het oosten, om de visse rijactiviteiten te bedienen en de ge dempte oude haven opnieuw in te kunnen richten, als schakel tussen haven en dorp. Het staat in de nieuwe toekomstvi sie die de gemeente destilleerde uit de visies die de watersportvere niging, de ondernemers en de dorpsraad ieder neerlegden. Want de urgentie wordt breed gevoeld "in Colijnsplaat. „We wilden niet als gebruikelijk een stedenbouw kundig bureau inschakelen en voor hun plan steun gaan werven in de gemeenschap. We wilden het plan uit de gemeenschap zelf door Harmen van der Werf TERNEUZEN - T\vee onderdelen van skihal Snowbase in Terneuzen, de bv's voor personeel en horeca, zijn deze week failliet verklaard, maar het bedrijf blijft voorlopig nog open. Volgende week beslist cura tor Steven van Boven uit'Middel burg over de verdere exploitatie van het centrum. Bij de failliet ver klaarde onderdelen werken vijftig parttimers. Zij kunnen vooralsnog doorwerken. „De indruk mag niet ontstaan dat Snowbase failliet is", stelt Van Bo ven nadrukkelijk vast. „Het betreft twee van de drie werkmaatschap pijen van de holding Snowbase. De werkmaatschappij faciliteiten waaronder de installaties vallen, is buiten de faillissementen geble ven." De structuur van Snowbase is nogal ingewikkeld. Van Boven: „Snowbase bestaat uit een conglo meraat van vennootschappen met een Belgische bestuurder eri Bel gische aandeelhouders. Dat maakt het er niet gemakkelijker op." De faillissementen zijn uitgespro ken op verzoek van de belasting dienst vertelt Van Boven. Het aan tal andere schuldeisers valt mee, is uit zijn eerste bevindingen geble ken. De financiële situatie lijkt dus niet zo ernstig., pzc.nl/webwinkel categorie boeken Ongestoord horen lijkt de normaalste zaak van de wereld: genieten van muziek, praten met vrienden, het huilen van een baby, allemaal vanzelfsprekend. Maar wat als dit horen verstoord wordt door hinder lijke geluiden, af en toe wegvalt, pijnlijk is of door een tumor bedreigd wordt? Dan gaat u op zoek naar oplossingen die het gehoor weer op orde kunnen brengen. Dit boek gaat in op de meest voorkomende problemen en draagt mogelijke oplossingen aan. Lezersprijs 12.95* •Exclusief verzendkosten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 96